Vislatviskākais radio Latvijā

Pagājušās nedēļas izskaņā sociāli aktīvo telpu satracināja Nacionālās elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomes (NEPLP) valdes locekļa Ivara Āboliņa un Sigitas Roķes paziņojums, ka Latvijas Radio 3 (LR3) un Latvijas Radio 5 (LR5) repertuāriem ir jākļūst latviskiem kā Lielvārdes jostai. Ivars Āboliņš pamatoja šo NEPL padomes lēmumu ar to, ka Latvija atrodas hibrīdkara apstākļos, tāpēc esot jādara viss, lai stiprinātu latviešu valodu un kultūru.
Atļaušos citēt Ivara Āboliņa mashapu no Satversmes Preambulas un Komunistiskās partijas priekšsēdētāja uzrunas: “Latvija ir vienīgā vieta pasaulē, kur ilgtermiņā var pastāvēt un attīstīties latviešu valoda un kultūra. Mums tās ir jāsargā un jādara viss, lai abas izietu cauri gadsimtiem. Izietu cauri gadsimtiem un arī nākamajām paaudzēm būtu pieejams mūsu plašais kultūras mantojums, kurā bez šaubām ietilpst arī mūsdienu mūzika.”

Varētu saprast to daļu par hibrīdkaru, ja vien šis hibrīdkarš norisinātos starp Latviju un Rietumu pasauli. Nezinu kādā informācijas telpā dzīvo NEPL padomes locekļi, bet cik esmu dzirdējis, tad par hibrīdkaru un informācijas karu runā tikai Krievijas kontekstā. Tā kā LR3 un LR5 nav sanācis daudz dzirdēt mūziku un ziņas krievu valodā, jāsecina, ka tiešām ir jācīnās pret rietumu kultūras ietekmi mūsu svētajā senču dzimtenē. Visnotaļ īpatnējs pavērsiens vēsturē, jo tikai 30 gadu atpakaļ Padomju cenzūras un dzelzs priekškara apstākļos, cilvēki vairāk par visu gribēja tādus brīvās rietumu pasaules simbolus kā džinsas un mūzikas ierakstus angļu valodā.

Izskanēja arī arguments, ka, ja sabiedriskais medijs ir apmeksāts no Latvijas nodokļu maksātāju kabatām, tad tam būtu jāatskaņo tikai Latvijas izpildītāji. Neviļus nāk prātā ainas, kur Krievijas traktoru kāpurķēdes sadragā no sapuvušajiem Rietumiem ievestos augļus un sierus, tas, protams, netraucēja šiem pašiem produktiem norādīt brālīgas valsts izcelsmi un veiksmīgi atgriezties pie Rietumus nīstošajiem patērētājiem. Replika par nodokļu maksātāju naudu ir pilnīgi absurda, jo, ja mēs gribam par nodokļos samaksāto naudu iegādāties vislabākās preces un pakalpojumus nodokļu maksātājiem, mēs nevaram izslēgt ārvalstu piedāvājumu, kas bieži vien ir labāks par vietējo.

Varētu arī saprast ieceri par LR5 superlatviskošanu, jo tur strādā tie jaunieši, kuri aktīvi meklē jaunākās tendences mūzikā no visas pasaules. Bet kā NEPLP plāno padarīt latviskāku LR3, kur ir tādi raidījumi kā “Etnovēstis”, “Mūsu leģendas” un “Rupjmaizes kārtojums”? Jaunieši ir diezgan specifiska LR5 mērķauditorija, jo viņiem interesē viss jaunais – tehnoloģijas, gadžeti, mūzika un memes. Šobrīd latviešu izpildītāju skaņdarbi nokļūst līdz jauniešu ausīm pičpaunā tādiem māksliniekiem kā Drake un Kendrick Lamar, nevis otrādāk. Tiklīdz pasaulē populārā mūzika pazudīs no LR5, pazudīs arī lielākā daļa auditorijas. Ne vien šis scenārijs ir lāča pakalpojums tiem radio, kas var brīvi skandināt ārzemju mūziku, tas arī nolemj LR5 visnotaļ drošai nāvei, jo tiklīdz NEPL padome sapratīs, ka LR5 ir kļuvis nepopulārs un, ņemot vērā, ka tad jau būs vairāki superlatviskie radio, vienu nāksies slēgt vai abus apvienot vienā. Jebkurā gadījumā, ja būtu bijis pieprasījums pēc vietējās mūzikas, piedāvājums uz to būtu nekavējoties reaģējis.

Interesanti arī kāda ir NEPL padomes vīzija attiecībā uz tādiem izpildītājiem kā Ainars Mielavs, kas ir uzstājies 9. maija svinībās un kāda būs attieksme pret Prāta vētru, kas ir izdevusi albumus un singlus gan latviešu, gan angļu, gan krievu valodās? Vai varēs atskaņot Carnival Youth dziesmas, kas visas ir angļu valodā? Kā būs ar Aminatu, viņu taču varēs atskaņot, vai tomēr nē?

Galu galā – kas ir latviešu mūzika? Tā ir mūzika, ko sarakstījis latvietis? Kurai ir vārdi latviešu valodā vai ko izpilda tikai latvieši? Ja ir ārzemju producents, tad skaitās? Vai mūziķiem vajadzēs pirms atskaņošanas Pieci ēterā pierādīt savus radurakstus un deklarēties Latgalē? Un cik dziesmas uz riņķi laidīsim? 30? 50? Ko tad ellē ratā tur spēlēt? LV hip hopu jau norakstīja, jo tur ir lamu vārdi. Tā Radio Pieci spēlēs ne tikai latviešu mūziku, bet arī tādu, kas ir šķīsta un atbilst latviskajai dzīvesziņai. Tas viss arvien vairāk sāk atgādināt senilu vecūkšņu gānīšanos par mūsdienu mūziku – “tur jau tikai bļaustās”, “kas tās par ākstībām”, “kāpēc nevar klausīties kaut ko melodisku”, utt.

Man gan ir aizdomas par krietni kaitīgākiem motīviem aiz NEPLP iejaukšanās LR3 un LR5 darbībā. Ņemot vērā Ivara Āboliņa bromanci ar tādiem Nacionālās apvienības (NA) biedriem kā Egils Helmanis un ņemot vērā NA koķetēšanu ar totalitārām idejām, neviļus rodas aizdomas, ka notiek iejaukšanās ceturtās varas neatkarībā, lai izveidotu Latvijas propagandas mediju. Tā ir biedējoša doma, jo šobrīd tiešām notiek hibrīdkarš informācijas sfērā un šodien ir ļoti liela nepieciešamība pēc objektīviem medijiem un uz faktiem balstītām ziņām, nevis tūdaliņ-tāgadiņ dziesmām un sū*iņiem ar latvju zīmēm. Mums ir jāstiprina Latvijas tēls kā demokrātiskās alianses godpilnai sastāvdaļai.

Ja labi ieklausās, var dzirdēt, kā kaut kur histēriski smejas European Hit Radio.

10 Replies to “Vislatviskākais radio Latvijā”

 1. Pēdējais teikums man lika atmaigt smaidā, pēc arvien drūmāk savilktas pieres lasot katru nākamo rindu.

  Žēl, ka LR5 likvidāciju KPV traktēs, kā savu uzvaras gājienu un sasniegumu.

 2. Skumji lasīt šādu ierakstu.
  Stilistiski tas ir ļoti atšķirīgs no citiem ceha komentāriem. Tas un citas pazīmes mudina domāt, ka autors ir “kāda draugs”, tāpēc tik izteikti negatīvs NEPLP vērtējums.
  Turklāt acīmredzamas sliktas žurnālistikas pazīmes (ja to tā var saukt). Selektīvi atlasīti fakti/pierādījumi/argumenti – esmu dzirdējusi daudz labāku un sakarīgāku Āboliņa idejas skaidrojumu. Ir arī finansiāls pamatojums. Plus – ļoti vienpusējs aizstāvības raksts.
  P.S.
  Man radio 5 liktenis maz interesē, neklausos.
  Nebūtu komentējusi par sliktu žurnālistiku, ja šis būtu normāls ceha raksts, bet šis jau kaut kāda ar kosmopolītismu atšķaidīta ElitaVeidemane.

 3. Mēs, britu zinātnieki, esam izpētījuši visnotaļ svarīgo latviešu mūzikas problēmu un nākam klajā no skapja, oi, ne par to šoreiz, tātad – nākam klajā ar piedāvājumu risinājumam, lai neaprobežotos ar to jūsu lokālā BBC transformāciju uz lokālo valodu. Risinājumam vajag būt daudz plašākam un kalpot par paraugu visām demokrātiskajām valstīm brīvības stiprināšanai (nu, un ķipa visu citu šo bla, bla, bla). Esam apkopojuši dažus punktus, ko var pa taisno iemočīt normatīvajos aktos.
  1. Vajag skaidru robežšķirtni, t.i. jānodefinē, ka ir “Akceptēta Latviešu Populārā Mūzika” (ALPM) un “Ne-latviešu Populārā Mūzika” (NELPM). Pirmā ir laba. Otrā ir slikta.
  2. Lai izslēgtu šmaukšanos, ka vienai melodijai ir gan ALPM, gan NELPM versija, izveidot ALPM reģistru, ko uzturētu valsts Sodu reģistrs.
  3. Dotēt ALPM vokāli-instrumentālās grupas, kā obligātu kritēriju nosakot latviešu valodas centralizēto eksāmenu rezultātu un apliecinājumu par pozitīva IQ līmeņa testa iziešanu.
  4. Ieviest tarifikācijas skates ALPM grupām, nosakot, kur un ko katrs drīkst spēlēt.
  5. Aizliegt automašīnā klausīties NELPM, nosakot policijai tiesības apstādināt un pārbaudīt. Ieviest obligātus ierakstītājus mašīnās, lai var kontrolēt vismaz vienas nedēļas skaņu.
  6. Autodīleriem uzlikt par pienākumu demontēt auto radioaparātus, ja tie nenodrošina tikai ALPM atskaņošanu.
  7. Policijas patruļas drīkst apstādināt jaunuļus uz ielas un atprasīt ALPM vārdus. Nesekmīgos ieslodzīt vietā, kur skan tikai ALPM.
  8. Autortiesību aģentūrām: piemaksāt raidorganizācijām par ALPM atskaņošanu un iekasēt soda naudu par NELPM atskaņošanu.
  9. Uzlikt par pienākumu Facebook, Twitter, Instagram u.c. katru reizi pie login nospēlēt vismaz vienu ALPM. Vai labāk – divas.
  10. Sabiedriskajā transportā nodrošināt latviešu popgrupu bezmaksas uzstāšanās. “Latvijas Dzelzceļam” jāpieņem darbā par konduktoru Kivičs. Kivičam jādzied pieķertajiem bezbiļetniekiem.
  11. Tā kā objektīvu iemeslu dēļ ALPM izpildītāju skaitu nevar ātri palielināt, uzlikt par pienākumu esošajiem nodrošināt vismaz vienas jaunas ALPM dziesmas ražošanu nedēļā. Kā arī aizliegt viņiem izbraukt no valsts. Lai nekoncertē velns zina kur.
  12. LR pilsoņiem M.Jansonam, A.Nelsonam, E.Garančai, K.Opolais (un citiem pēc KM sastādīta saraksta) uzlikt par pienākumu pāriet no ārzemju klasiskās mūzikas atskaņošanas uz ALPM.
  13. Darba kolektīviem uzlikt par pienākumu katru darbadienu uzsākt ar kopīgu ALPM dziedājumu.
  14. Visām radio diskusijām, Saeimas sēžu translācijām, sporta, reliģisko u.c. notikumu translācijām fonā obligāti jāskan ALPM.
  15. Iekļaut ALPM atskaņošanu Lielbritānijas teritorijā kā obligātu priekšnoteikumu Brexit sarunās.
  16. Pārņemt labāko Ziemeļkorejas un demokrātisko Vidusāzijas republiku pieredzi vietējās kultūras veicināšanā.
  17. NATO līgumā pievienot papildus punktu, ka uzbrukums vienai ALPM dziesmai uzskatāms par uzbrukumu visai aliansei.
  18. Skolu mācību programmās nodrošināt, ka eksakto priekšmetu kursā kā ilustratīvie materiāli tiek lietoti ALPM dziesmu teksti. (piemēram, “Es esmu tik brīvs, kā iskusis krīc”)
  19. “Rīgas Gaismai” nodrošināt, ka pie katra apgaismes staba ir skaļrunis, kas 24/7 atskaņo ALPM. Minimālais skaļuma līmenis 96 dB.
  20. Aizliegt ievest valstī skaņuplates, audiokasetes, kompaktdiskus, gramofona stieples ar NELPM. Lattelekom, LMT, Tele2, Bite uzlikt par pienākumu nodrošināt, ka caur starptautiskajām telefona tālsarunām nav iespējams atskaņot NELPM.
  21. Uzlikt par pienākumu mobilo telefonu operatoriem monitorēt klienta skaņas laukumu (vismaz 10 m rādiusā), lai fiksētu NELPM atskaņošanu.
  22. Mobilo zvanu melodijas drīkst saturēt tikai ALPM.
  23. Nodrošināt, ka no valsts budžeta finansētās iestādēs (skolās, slimnīcās, parlamentā, ministrijās, visādās padomēs utt.) nedrīkst skanēt NELPM.
  24. Valsts amatpersonu deklarācijās ieviest jaunu sadaļu – “Iepriekšējā gadā noklausītais ALPM apjoms: stundās, pēc žanra, klausīšanas veida”. Ieviest prasību deklarēt gadījumus, kad ierēdnis nejaušības vai ļaunprātības dēļ bijis spiests klausīties NELPM.
  25. Robežsargiem jāpārbauda LR teritorijā ieceļojošie ārzemnieki, vai tie neieved NELPM, kā arī jāpārbauda to zobi – vai tie nav piemēroti NELPM dziesmu svilpošanai.
  26. Finanšu iestādēm uzlikt par pienākumu pārliecināties, ka klienta konts netiek izmantots NELPM iegādei (ieraksti, notis, koncertu biļetes). Aizdomu gadījumā bloķēt kontu, savākt klienta naudu, ieskaitot viņa vecmāmiņas līdz trešajam augumam pensiju uzkrājumus.
  27. “Latvijas Gaisa satiksmei” nodrošināt, ka LR teritoriju šķērsojošās starpkontinentālās lidmašīnās skanētu ALPM (virs LR teritorijas).
  28. Citu valstu himnas LR teritorijā atskaņojamas tikai ar latviešu tekstu.
  29. Nodrošināt visa Eirovīzijas arhīva tulkošanu.
  30. Lauri Reiniku pasludināt par ES “Reģistrētu nacionālo īpatnību”. Un pieprasīt ES nodrošināt viņu visā ES teritorijā.

  1. Nelasīju, taču ir viedoklis – davai izdomā sev niku, lai var tevi atpazīt (nu un athujārīt, kā te pierasts). Britu zinātnieki faktiski ir studenti. Nav diez cik pārliecinoši. Briti vispār ir normāla tauta. Nekas sevišķs.

 4. Pēc tādas huiņas kompartcehs.itkā.ru,tomēr,laikam,nē.ped vairs netiks cienīts.
  Bet rodas aizdomas, ka šo nav sarakstījis Lūsis – stilistiski un saturiski nelīmējas kopā. Laikam švaki ar naudām, ja atļaujas pārdoties. Par deģenerātu tik ātri nekļūst – zinu, neesmu piedzīvojis. Kā tu teici? WD40 palīdz? Vai tas bija tikai par šūpolēm? Tev litija smēre piemērotāka (arī šūpolēm kopīpašuma pagalmā).

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *