Vīrišķība ir izdomāta!

Informācijas telpā regulāri atskan bažas, ka dzimumi zaudē identitāti, vīrieši kļūst par sievietēm, džentlmeņi ir izmiruši, vīrišķību degradē rietumu liberālisms, sievietes nēsā bikses, utt. Rodas loģisks jautājums, kas ir īsts vecis?
Uzkačāti bicepsi, tribal tetovējumi, tīkliņkrekls, baurošana hokeja tribīnēs, Hakas rituāls tiklīdz sabiedriskajā transportā iekāpj kontrole un spēja noturēt erekciju tikai kamēr sieviete raud? Šim jautājumam nav skaidras atbildes, jo sabiedrībā vairāk tiek definētas īpašības, kuras ar vīrišķību nav savietojamas.

Nesenais gadījums, kad kāds emocionāls tēvs draudēja Gintam Budem radīt paliekošus miesas bojājumus par to, ka viņš esot saraudinājis pamatskolnieces, ne tikai radīja iemeslu uzjautrināties, bet arī būtiskas pārdomas par vīrišķību. Kādas būtu sekas, ja šāda konfrontācija tiešām notiktu un Gints izrādītos stiprāks cīnītājs? Ja nu ir tā, ka, kamēr meitenīšu tēvi vieglā alkohola reibumā virpo galdiem kājas, Gints Bude var atļauties katru dienu veltīt dažas stundas lai sportotu un apgūtu cīņas mākslu? Vai tādā gadījumā izrādītos, ka modes eksperts ir vairāk vīrietis par melnstrādnieku?

Analizējot situāciju, meitenes tēvs pauda vēlmi sodīt Gintu Budi, ierādot viņam zemāku vietu sabiedrībā. Kā soda izpildes metode tika izvēlēta fiziska izrēķināšanās, jo konkrētais indivīds to uzskatīja par sev visdrošāko, jo modes ekspertiem ir piedēvēta drīzāk feminīna aura. Un kā zināms, fiziska konfrontācija primitīvākos laikos bija visdrošākais un teju vienīgais veids kā noskaidrot savu atbilstību alfas statusam. Tikai vēlāk līdz ar sabiedrību attīstījās citas hegemonijas skalas, piemēram, materiālais un intelektuālais stāvoklis.

Tātad, ja prasme piekaut pretinieku ir fundamentāls vīrišķības apliecinājums, tad ir iespējams salīdzināt visus pasaules iedzīvotājus, izmantojot šo vīrišķības indikatoru. Jo spēja piekaut vājāku pretinieku piemīt pilnīgi visiem iedzīvotājiem, ieskaitot sievietes, bērnus un sirmgalvjus; kā arī, tā nav atkarīga no seksuālās orientācijas, izglītības, nacionalitātes un svara. Ja mēs nepieļautu sieviešu iekļaušanu šajā vīrišķības definīcijā, tad sieviešu piekautie vīrieši paliktu ārpus noteiktas klasifikācijas.

Konsekventi, arī jebkurš bērns un sirmgalvis būtu vīrišķīgāks par komā guļošu ugunsdzēsēju, un katra otrā vecmāmiņa ir vīrišķīgāka par kausli no sestās bē klases. Tātad, visi ir iekļauti un visi var ieņemt visdažādākās pozīcijas vispasaules vīrišķības rangā.

Visiem pasaules iedzīvotājiem izkauties savā starpā nav iespējams, tāpēc vīrišķība ir kvazi-indikators, kas sastāv no relatīvu īpašību kopas. Līdz ar to, vīrišķība ir virtuāla vērtība, kuru visvieglāk ir reducēt, subjektīvi norādot uz īpašībām, kuras neatbilst vērtētāja iedomātajam vīrieša arhetipam. Liberālā sabiedrībā par nevīrišķīgu rīcību tiek uzskatīta spēka, varas, vai dominances demonstrēšana, tā tiek asociēta ar primitīvu, neizglītotu cilvēku rīcību, kādiem nav vietas skaistajā, trauslajā zinātnes un kultūras utopijā.

Frontes otrajā pusē, proti konservatīvo ļautiņu vidū, par nevīrišķīgu rīcību tiek uzskatīta vājuma izrādīšana, neatkarīgi no tā, vai tas ir zaudējums, vai pat kļūdas atzīšana. Labs piemērs ir aiz austrumu robežas, kur vājuma atzīšana principā ir pasīvā loma anālajā seksā. Ziemeļkoreja un jau kādu laiku arī Krievija rāda izcilu piemēru tam, ka baiļu un konservatīvisma kombinācija ir pašuzkurinošs kokteilis, kas noved pie cenzūras, sapņa par pašpietiekamību, anti-intelektuālisma un represīva autoritārisma.

Tiesa, tīri interesanti iztēloties hipotētisku scenāriju, kurā visi pasaules iedzīvotāji var mēroties spēkiem un kādas izmaiņas tas ieviestu hegemonijā, ja, piemēram, Linda Curika piekautu Viesturu Rudzīti, Kārlis Streips piekautu Kasparu Dimiteru, vai Porošenko piekautu Putinu, bet realitātē tas nekad nenotiks. Civilizācija ir attīstījusies pateicoties tam, ka cilvēki nav mērojušies spēkiem, bet summējuši tos kopīga mērķa sasniegšanai.

22 Replies to “Vīrišķība ir izdomāta!”

 1. Vispār jau kopš sendienām vīrišķības apliecinājums bijis nevis prasme piekaut kādu, bet gan speciāli iniciācijas rituāli pusaudžiem, kas parādīja spēju pārvarēt bailes un sāpes, spartiski izturēt pazemojumus un pat nāves draudus. Vīrietis, tātad, bija tas, kurš bija spējīgs aizsargāt savu kopienu, arī būdams apdraudēts vai pat ievainots. Saglabāt skaidru prātu un gatavību cīnīties līdz pilnīgam spēku izsīkumam.
  Tam kopiena arī tad nu deva tiesības dibināt ģimeni, kā arī piedalīties kopīgās medībās.
  Mūsdienās iniciāciju var savā ziņā aizvietot dienests armijā.
  Ja tas vairs nav obligāts un cilvēks arī nav strādājis ugunsdzēsējos vai tml, tad īsti vairs kritēriju nav. Fiziska agresija nevar būt kritērijs, jo tāda instinktīvi piemīt visiem.
  Nesavaldība vēl mazāk, jo vīrišķība pirmkārt ir spēja pārvarēt savas emocionālās reakcijas.

 2. Visātrākais nēģeris ir lēnāks par lodi…
  Raksta virsraksts daudzsološs – literārā valoda viduvēja -teksts pārlieku pārsātināts ar nevietā lietotiem svešvārdiem, kas tikai lieki apgrūtina uztvert samocītā raksta domu. Salīdzinājumi vāji un stereotipiski. Galvenais – tā arī nebija Idejas, ko būtu vērts apspriest. Kopumā: atrītā pusdienu šašlika otreizēja apēšana…

 3. Watafak? Autors dabūjis pa seju no kāda Ķengaraga urāla?
  Kaut kad, baudot hektoru, spriedelējām par tēmu: kas vīrieti padara par vīrieti. Bez šaubām, vismaz divi sēklinieki. Bet, pats galvenais un neatņemamais – spēja pieņemt lēmumus un rīkoties. Pareizi vai nepareizi – to lai lemj tiesa, pataloganatoms vai piederīgie. Ja, piemēram, Kārlim Streipam ir vismaz divi sēklinieki un viņš pieņem lēmumu sadot pa jebli Mairim Briedim, un to arī dara, tad viņš ir īsts vecis. Ja nē – tad vienkārši pidrilkins. Secinājumus izdariet paši.

 4. Domājot par vīrišķību, prātā nāk mūsdienu gladiatoru arēna – trenažieru zāle. Kontemporarīgi cilvēki apmeklē trenažieru zāli dažādu konkrētu iemeslu dēļ.
  Sievietes – lai ietvītotu un pierādītu sev ka viņas nav vājas. Bet, ak, tāpat RTU jebkuras fakultātes studentu padomes kultūras kurators var sadot tādai selfiju padauzai pa muti par to vien, ka viņa ir atgājusi 3 metrus no plīts.
  Vīrieši iet uz trenažieru zāli, jo viņi ir a) pārāk nabadzīgi lai nopirktu sev mājas kačalku b) ir pārāk stulbi pat priekš TV skatīšanās mineta laikā c) ir patiesībā latenti pediņi. Vispār, ne latenti, bet atklāti. Latenti pediņi sēž kačalkas reģistratūrā.
  Vīrišķība nomira jau sen. Palikuši tikai pediņi. Jūs visi. Mēs visi. Visi.

 5. Raksts gavno. Kas tad minētajā gadījumā būtu bijusi “Vīrišķīga rīcība”?
  Pazvanīt un pasūdzēties BezTabu? Iesūdzēt tiesā? Pauraudāt kopā ar meitu? (Jā, īsti vīriesi nebaidās izrādīt jūtās!)

  Vīrīšķīgi ir aizstāvēt savu bērnu visiem iespējamiem līdzekļiem, tajā skaitā fiziski iespaidojot pāridarītāju.

 6. Neslikta tēma diskusijai. Bet ne priekš mīkstajiem, kuri komentāros tēlo vardarbīgus varoņus un divpirkstu pierītēm ar problēmu saprast svešvārdus un nezaudēt tēmas pavedienu.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *