Vienīgais iemesls, kāpēc tev ir maza alga, krāpjoša sieva un slikta dzīve

Tas bija ļoti silts vasaras vakars, un laiku izmantoju lietderīgi, ar sen nesatiktu čomu mazpilsētas kroga terasē dzenot prom skaidrumu un pļāpājot par to, kas nu kura dzīvē noticis kopš pēdējās satikšanās reizes. Pļāpājām par visu ko – jaunkundzēm, darba lietām, močiem un pat arī kaķiem, bet ne par politiku, kaut togad bija Saeimas vēlēšanu gads un kampaņas deva vaļā pilnā sparā. Tā kā tīri intuitīvi nojautām, ka politiskajā izvēlē esam līdzīgās domās un skatāmies ja ne uz vienu konkrētu partiju, tad vismaz vienā virzienā, pat īsti nebūtu par ko pastrīdēties. Līdz pie mūsu galdiņa piesteberēja nepazīstams čalis rūtainos šortos, uzsita galdā pusizšļakstītu kausu un nelūgts apsēdās. “Nu, par ko balsosiet? Par Artusu un Aldi, vai ne?”

Vakars bija acumirklī sajāts, jo tuvākās pusstundas laikā mums no nelūgtā kozmes biedra vaļā tikt neizdevās, kaut centāmies ilgi un sākumā pieklājīgi. Beigās, kad mērs bija pilns, nostrādāja tikai piedāvājums viņam nedaudz iesnuķēt, acīmredzami vienīgais argumentācijas veids, kuru viņš saprata.

Taču viss sākās ar atbildi uz viņa jautājumu: “Nē, es vēl nevaru pateikt, par ko balsošu, bet pavisam noteikti varu pateikt, ka nebalsošu par Artusu un Aldi.” Tas rūtainšortim, kurš bija uzvilcis keponu ar Lielbritānijas karogu un saulesbrilles apmetis otrādi tā, lai izskatītos, ka viņam acis ir arī pakausī, ļoti nepatika. Šādu atbildi viņš nebija gaidījis un nespēja pieņemt. “A, kāpēc nē? Tu visu mūžu gribi būt vergs šitiem te visiem politiķiem, visiem tiem p**ariem valdībā, ko?”

Arī atbilde, ka nepavisam nejūtamies kā vergi un nevajag savas izjūtas un neveiksmes projicēt uz citiem, un vispār šobrīd dzīvē man un čomam veicas pavisam krietni un labi, nebija pareizā atbilde. Kā mums var iet labi, ja rūtainšortim iet tik sūdīgi?

Īss personāža dzīvesgājums, cik varēja noprast no tālāk pusstundu ilgušā vervelējuma, veda prom no ar otro piegājienu knapi nolauztas vidusskolas pa taisno uz tuvāko ceļu būves uzņēmumu. Protams, te nekādas vīpsnāšanas par ceļu būves jomas darbiniekiem, cienījams, normāls un nepieciešams darbs. Taču šī personāža ceļi  vakaros bieži veda arī uz azartspēļu zālēm. Nomaksāt kredītā paņemto bembi, ar kuru pierādīt savu vīrišķību garāžu kooperatīvu saulīšu griešanas mačos, kļuva arvien problemātiskāk. Arī nopirkt pamperus bērnam, ko bija dāvājusi bembja pirms diviem gadiem savaldzinātā un toreiz jau gandrīz pilngadīgā daiļava. Tāpēc tālāk ceļš veda uz Lielbritāniju un kaut kādu fasēšanas cehu. Sūri, jo stulbais kredīts par “krietni-virs-savas-pirktspējas” bembi aizvien bija jāmaksā arī tur. Nepatīkams pārsteigums bija arī tas, ka daļa no uz kartes uzliktās pirmās “jū-kei” algas tikpat pēkšņi pazuda – maksa par līzingā iegādātu iekārtu. Vai varētu būt tā, ka ģeniālais plāns par dārga laptopa paņemšanu uz nomaksu Latvijā, naudas nelikšanu uz kartes, nemaksāšanu par to un aizbraukšanu uz ārzemēm nemaz nebija tik ģeniāls, jo kartei tiek klāt arī ārpus Latvijas? Neliela atkāpe no rūtaino šortu īpašnieka par to, ka varbūt vajadzēja videnē tomēr angleni vairāk pamācīties, varētu sarunāt, ka algu izmaksā uz rokas.

Tas bija pirmais un mūsu sarunas gaitā vienīgais moments, kad rūtainšortis izteica kaut ko līdzīgu nožēlai pats par savu neizdarību. Visu pārējo laiku viņa kaitinošā sūkstīšans, kuru caurvija uzstājīgi mudinājumi balsot par “Artusu un Aldi”, bija ar vienu vadmotīvu – kāds cits ir vainīgs pie tā, ka viņam iet sūdīgi, kāds cits ir vainīgs pie tā, ka sūdīgi iet arī mums, un lai mēs nediršam, ka mums iet labi – mums nevar iet labi, jo viņam iet sūdīgi, tāpēc, lūdzu, beidziet sev melot un jūtieties sūdīgi, jūtieties kā vergi.

Bet kurš? Kurš ir tas vainīgais? Lūk, te arī atbilde un iemesls, kāpēc vispār tapa šis raksts, kāpēc atmiņā atausa kaitinošais rūtainšortis un visa tā vakara ambrāža. Ritinot ziņu lenti “Facebook”, apstājos pie video ar staltu jaunekli, kam pār plecu ir loks un bultas un kurš ar ērgļa skatienu veras tālienē. Man arī patīk ar loku un zobenu slaktēt pūķus un ģindeņus “Witcher” un citās tamlīdzīgās datorspēlēs, tāpēc nolēmu video noskatīties, un nenožēloju. Izrādījās, ka šis nav stāsts par datorspēļu entuziastu (kaut gan to izslēgt nevaram) – video ir priekšvēlēšanu reklāma, bet staltais jauneklis pretendē uz vienu no 60 siltajiem krēsliem Rīgas domē. Video jauneklis cēli un nelielā palēninājumā slīd starp leknas pļavas augu stiebriem un koku stumbriem, un ar loku drosmīgi medī… papīra lapas. Tēmīgi un izlēmīgi katrai lapai ar konkurējošās partijas nosaukumu tiek pa vienai bultai tieši centrā. Un jauneklis zina, kurš ir vainīgs pie visām tavām nedienām, pie tava kredīta, pie tavas mazās algas un tā, ka sievai tīri labi patīk arī tavs brālēns. Vainīga, protams, ir partiju kliķe, kas valdījusi pēdējos 30 gadus.

Tieši tik vienkārši. 

Tu esi labs, skaists, gudrs un godīgs. Tev pienāktos pelnīt piecus tūkstošus, nē, desmit tūkstošus uz rokas! Un tas nekas, ka nepabeidzi vidusskolu un pārāk neiespringsti par profesionālo izaugsmi. Tas nekas, ka izmanto frāzi “par manu nodokļu naudu!”, bet vienlaikus nelaid garām nevienu izdevību izvairīties no nodokļu nomaksas. Tā ir kliķe, kas tev neļāva pabeigt skolu, un tā ir kliķe, kas lika sievai nokrāpt tevi ar brālēnu.

Daļa cilvēku it nekādi nespēj saskatīt cēloņsakarību starp savām izvēlēm un to, kādā situācijā šobrīd atrodas. Tas jau 30 gadus (tikpat ilgi, cik valda partiju kliķe!) arī Latvijā populistiem dod burvīgu iespēju štancēt politiskās reklāmas un kampaņas pēc viena šablona – tu esi skaists, gudrs un labs, bet tā partiju kliķe…

Kas gan liek uzdot arī jautājumu – vai populisti, tikuši ievēlēti (un tā diemžēl notiek), paši arī kļūst par valdošo partiju kliķi un sāk cīnīties pret sevi? Artusa un Alda partija Saeimas vēlēšanās pierādīja, ka jā, un efektīvi veica pašiznīcināšanos. Vismaz šajā ziņā tika turēts solījums cīnīties pret kliķi.

Taču, protams, tas nebūtu Ceha triecienbrigādes garā, ja mēs no šī visa necenstos dot sabiedrībai arī kādu reālu, praktisku labumu. Neuzskatām, ka partiju kliķes vainošanai jābūt rezervētai tikai tam, lai cīnītos par vēlētāju sirdīm un prātiem. Tāpēc iekurbulējām Ceha Mākslīgā intelekta laboratorijas superdatoru 50R055, lai piedāvātu idejas dažām dzīves situācijām, kuras vēl varētu atrisināt ar partiju kliķes vainošanu.

 • Pēkšņa caureja, jo brokastīs saēdies kebabus un noskaloji maltīti ar pusotru litru silta piena, kaut labi zini, ka nepanes laktozi? Sasodītā partiju kliķe, kāpēc pie mums vispār tirgo tos imigrantu kebabus?
 • Nogulēji darbu, jo vakar pamatīgi aizkodies ar čomiem? Paskaidro priekšniekam, ka vainīga sasodītā partiju kliķe! Ja dzīve valstī būtu labāka, cilvēkiem nebūtu tik daudz jādzer!
 • Dabūji sānos, jo nesies pāri pie sarkanā? Ceļu policista kungs, ja partiju kliķe domātu arī par parasto cilvēku, mums nebūtu tā jāskrien un jāsteidzas, lai pabarotu ģimeni!
 • Pakāsi pusi algas totalizatorā, jau divdesmito reizi liekot uz graujošu Rīgas “Dinamo” uzvaru? Paskaidro sievai, ka partiju kliķe noteikti bija uzlikusi uz otru komandu un sarunājusi spēli. Visu sezonu.
 • Nestāv? Ir grūti domāt par kārdinošajiem sievas mīkstumiem, ja visu laiku jādomā par to, cik nežēlīgi partiju kliķe apspiež tautiešus.

14 Replies to “Vienīgais iemesls, kāpēc tev ir maza alga, krāpjoša sieva un slikta dzīve”

 1. Rakstā daudz patiesības, bet tas nemaina to, ka diezgan pakaļā mēs savu Latviju stūrējam. Un augsti godātie solītājkungi nu galīgi nav bez vainas. Par šā brīža Saeimas sasaukuma darbībām vienkārši trūkst vārdu..
  Runājot par RD vēlēšanām- diemžēl nav variantu par ko balsot. Par mazāko ļaunumu neko dzirdēt negribu. Arī par to, ka krievi nāk-pie kājas, kad atnāks tad domāsim. Vai jūs veikalā pērkat sabojātu produktu, ja nav derīgs pieejams? Es nē un ar vēlēšanām ir tā pat.

  8
  16
  1. Arni, tas, ka Tev ir nepārvarama vēlme stūrēt kādam pakaļā, nenozīmē, ka citiem/mums visiem tāda ir. Neprojicē savas vēlmes uz sabiedrību. Vienkārši iznāc no skapja.

   8
   3
  2. Arnis māk uzrakstīt 3 teikumos, kā nežēlīgā partiju kliķe viņu piesmej un es varētu uzrakstīt trīs teikumos, kā viņa draugi piesmej mani.

   5
   1
  3. Arni, ja tu neizvēlēsies, kuru sabojāto produktu ēst, kāds izvēlēsies tavā vietā un tāpat iegrūdīs to tev rīklē. Varbūt kādam sūdam aroma tomēr mazāk sūdīga?

  4. Sirsnīga, bet draņķīga atbilde. Demokrātija tā nedarbojas, proti, pat ja Tu neaizej un nebalso, tavai nenodotajai balsij aizvien ir nozīme. Esam vienā laivā un lai arī līdzbraucēji kaitina, vienīgā iespēja nepiedalīties ir izkāpt, tā pa īstam.

   9
   1
  5. Tā jau bija raksta doma, ka katrs stūrē savu pakaļu cik labi māk. Jeb katrs pats savas laimes kalējs. No valsts nav jāgaida ķīselis, bet pašam jādara, lai celtu kopējo līmeni. Par to, ka valdībā nonāk lumpeņi nav nekāds pārsteigums, jo viņi simbolizē pašu tautu.

   5
   1
  6. Kaut ko, izņemot savu thirdhand lūzni, esi stūrējis? “mēs savu Latviju stūrējam”. Izej savā fakin daudzdzīvoklenes pagalmā un savāc atkritumus ap māju! Un tikai tad tu būsi drusku stūrējis savu Latviju. Drusku.

   4
   2
 2. Šis raksts spilgti ataino brīdī kad Ceha autors izdega un savu pseidonīmu pārdeva Latvijas Radio žurnalistam un tas savu kārt paņēma līdzi savu auditoriju.
  Arnis. He He bļe.

  1
  1

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *