‘Unga-bunga! Mans labs, varavīksnes Kariņš slikts!’ jeb Šlesera triecienkampaņa

Kaut Ceha Mākslīgā intelekta laboratorijas Lielo datu apstrādes nodaļā jau labu laiku tiek izmantots viens no pasaulē pašlaik jaudīgākajiem kvantu skaitļotājiem, arī tas nespēj pilnībā izsekot visam informācijas apjomam, ko pēdējās nedēļās “Facebook” sašķūrējis buldozers Ainārs Šlesers. Un runa ir tieši par apjomu, ne kvalitāti, jo pēc vēstījumu satura šķiet – Ainārs nolēmis tos mērķēt nevis uz Latvijas pilsoņiem, kas dzīvo 2021. gadā un kuriem ir attīstīts vārdu krājums un precīzais “īkšķis–rādītājpirksts” tvēriens, bet uz baru australopiteku.

Nē, nedaudz sašutušais lasītāj! Krietnā triecienbrigāde tikko tevi nenosauca par primitīvu hominīdu ģints pārstāvi jeb, tā teikt, ne pārāk apdāvinātu bēniņos. Taču pēc veida, kādā savus vēlētājus cenšas uzrunāt Buldozers, šķiet, viņš gan tevi tur par idiotu. Šoreiz, pirms ķerties pie satura, vērts nedaudz parunāt arī par formu. Bet tiešām tikai nedaudz, un te lūdzām nelielu konsultāciju Ceha Lingvistikas doktorāta ekspertam Kristapam Ālam. K. Āla kungs ieskicēja trīs raksturīgas iezīmes, kas visuzkrītošāk “leca acīs”.

Pirmkārt, Buldozers savu vēlētāju uzskata par cilvēku, kuram būtiskākās daļas tekstā jāiezīmē ar bagātīgu lielo burtu lietojumu. Reizēm gan ar lielajiem burtiem rakstītā teksta apjoms vienā ierakstā ir līdzīgs vai pārsniedz tā teksta apjomu, kas nav rakstiski iebļauts tev sejā ar “UZSVARS IR TE, PIEVĒRS UZMANĪBU ŠIM! ŠĪ IR SVARĪGĀ DAĻA, BET PĀRĒJAIS IR SAISTVĀRDI, GLUŽI KĀ BĻ* un PIZ**C!”.

Otrkārt, Buldozers – vai kas nu raksta šos tekstus viņa profilā – vēstījumus formē tik īsos un prastos teikumos, ka šādu lakonismu apskaustu arī telegrāfisti. Protams, nesamudrīt tekstu nav nekas slikts (un te reizēm krietnā triecienbrigāde grēko), bet teikumu konstrukcijas, kas tālu neatpaliek no “Unga-bunga! Kariņš-Levits=VARAVĪKSNE. KARIŅŠ SLIKTS. MANĒJAIS NEPATIKT VARAVĪKSNE. MANĒJAIS=LABS!”, vedina domāt, ka vēstījumu autors nav pārāk augstās domās par savas mērķauditorijas spēju uztvert arī saliktus teikumus. Tiesa, šur tur ir arī garāki vārdu virknējumi un mierīgāks tonis, bet šajos gadījumos nepamet sajūta, ka šo tekstu autors tā īsti no sirds nav bijis Buldozers.

Treškārt, teksts bieži veidots, katru atsevišķu īso teikumu vai divus atdalot jaunā rindā. Nolūks droši vien līdzīgs kā lielajiem burtiem un vienkāršajiem nesaliktajiem teikumiem – lai vieglāk uztvert visādi citādi ārkārtīgi dziļos vēstījumus. Klasiskā Trampa manierē. Vienā rindkopā lieliem burtiem parādīt, kurš ir slikts (varavīksne, Kariņš un Levits) un kurš ir labs (Ungārija un Buldozers). Turklāt ar visu viens pret viens nosperto Trampa saukli lokalizētā versijā – “Latvija pirmajā vietā!”. Un te nonākam pie satura kontentanalīzes.

Arī te tikai trīs punkti, jo, pavisam godīgi, – ja nu kaut kur Buldozeram un viņa pārstāvjiem ir jauda, tad masīvs spams pa diviem trim ierakstiem dienā noteikti ir viena no šīm jomām. Ceha kvantu superdatoram pietika parullēt atpakaļ līdz divas nedēļas seniem ierakstiem, lai saprastu, ka plašāka datu kopa ar senāku ierakstu iekļaušanu būtiski rezultātus nemainīs. Nu, gluži kā socioloģijā – ir skaidrs, ka no piecu cilvēku aptaujas mēs varam iegūt visai sagrozītu priekšstatu par sabiedrisko domu. Trīs no pieciem grupā var iekrist ar pavisam neordināriem uzskatiem. Velns, ja riktīgi nepaveicas, arī pieci no pieciem var. Reti, bet var. Taču tad, kad runa ir par reprezentatīvu izlasi un, piemēram, 1000 Latvijas iedzīvotāju, gūtais priekšstats par “vidējo temperatūru” būs jau daudz precīzāks, un vēl papildu tūkstoša intervēšana parasti neko būtiski vairs nemaina. Līdzīgi ir ar Buldozera ierakstiem – mums pietika ar aptuveni divu nedēļu perioda analīzi, lai gūtu pietiekamu datu kopu un saprastu, ka katrs papildu vienums vairs neko diži nemainīs.

Izkristalizējās pāris vadmotīvu. Visuzkrītošāk jau pieminētie varavīksnes pasaules draudi. Vai Buldozers uzskata, ka viņa elektorāta orientācija ir tik trausla, ka varavīksnes karoga ieraudzīšana sāks likt viņiem tā kā drusku šaubīties par savu tikumu, bet baiļu nesēšana bērnos jau skolas solā kaut kā izmainīs arī bioloģiju? Nu, gluži kā “Black Lives Matter” kampaņa padarīja visus viegli ietekmējamos eiropiešu bērnus par tumšādainajiem.

Šur tur pa vidu ir iešprice par piespiedu vakcināciju, kas nav piespiedu, bet gluži tāda pati izvēle kā iegūt autovadītāja apliecību un piedalīties satiksmē ar nepieciešamo zināšanu kopumu vai neiegūt autovadītāja apliecību un nepiedalīties autosatiksmē. Mēģinājums uzspiest gan uz to cilvēku pašlepnumu, kas tic savai spējai imunitāti uzkačāt ar hanteli trenažieru zālē, gan uzspēlēt drusku pa reliģiskajām stīgām un netieši mudināt paļauties uz augstākajiem spēkiem. Man gan bērnībā mamma mācīja – kas pats sevi nesargās, to Dievs arī nesargās. Ja tu bāzīsi galvu ārā pa braucoša vilciena logu un vērosi pretī braucošo, Dievs baigi nepūlēsies to otru vilcienu nolaist no sliedēm pirms tavas galvas nolaišanas no pleciem. Tas pats ar vakcināciju.

Šur tur arī saturs, kas “nosēdina uz vienas plaknes” ar parasto tautu, – apsveikumi Latvijas sportistiem par sasniegto un pa kādam videorullītim ar pašu Buldozeru sportiskā ampluā. Te mums nav iebildumu.

Kur mums ir iebildumi, turklāt būtiski, ir pilnīgi atklāti atkal dienaskārtībā paceltais naratīvs, ka ar Krieviju vajadzētu tā… ne gluži pa čomisko, jo kas gan mēs tādi esam? Sādža lieliskākās valsts pievārtē, ne? Bet ar pietāti un cieņu. Daži citāti no paša Buldozera profila, saglabājot oriģinālo rakstību:

KARIŅŠ GRIB KARIŅU!

Jampampiņš Kariņš atkal kvaukšķ!

Kariņš, kurš aktīvi ir iesaistījies Lukašenko režīma gāšanā, tagad ir kļuvis par galveno cīnītāju pret Krieviju!

Eiropa var uzstādīt noteikumus un prasības Krievijai,” paziņo Kariņš.

Vai tiešām Kariņš ir pārkarsis saulē, vai vienkārši aptracis?

Kāpēc viņš grib būt par galveno karognesēju cīņā pret Baltkrieviju un Krieviju?”

Un te vēl viens:

ATBALSTU VĀCIJAS KANCLERES ANGELAS MERKELAS UN FRANCIJAS PREZIDENTA EMANUELA MAKRONA INICIATĪVU, AICINĀT UZ ES SAMITU KRIEVIJAS PREZIDENTU VLADIMIRU PUTINU!

Latvijai ir jāizbeidz KVAUKŠĶĒŠANAS POLITIKA,

Kur Kariņa-Egila Levita-Rinkēviča VARAVĪKSNES VALDĪBA to vien tik dara, ka skraida gar sētu kā mazs šunelis un aprej kaimiņvalsti Krieviju!

Kāda jēga ir no dziedātāju Ļepsa, Gazmānova un Valērijas iekļaušanas melnajā sarakstā?

Rezultāts ir acīmredzams, tā ir attiecību čakarēšana ar Krieviju, kas negatīvi ietekmē Latvijas un Krievijas ekonomiskās attiecības!

Kas no tā iegūst?”

Mēs zinām, kas no tā droši vien neiegūst gan, – Buldozera maks.

Vai nav amizanti, ka, no vienas puses, Buldozers pārmet “varavīksnes valdībai” klanīšanos Eiropai un ASV, bet, no otras puses, viņa izpratne par normālām attiecībām ar Krieviju ir turēt muti, paklausīgi pagriezt pēcpusi un noliekties? Pirms pārmest attiecību čakarēšanu ar Krieviju no Latvijas vai jebkuras citas puses, der atgādināt (ja nu Buldozers ir aizmirsis), ka te mēs runājam par valsti, kurai šad tad patīk notriekt ar cilvēkiem pilnas pasažieru lidmašīnas un pēc tam pateikt, ka to izdarīja “hoholi” ar ļoti lielu kaķeni, NATO lāzersatelīts, “Mossad” apmācīti raķešu vaļi vai citplanētieši, bet tikai ne valsts, kas slepus ieveda un izveda specifiski šim mērķim paredzētu kaujas tehniku okupētā teritorijā. Te mēs runājam par valsti, kas ar militārajām kaujas indēm mēģina nogalināt savus pilsoņus savās un citu valstu teritorijās. Par valsti, kas… nav ko. Buldozers tāpat pateiks, ka tā visa ir Rietumu propaganda un “kvaukšķēšanas politika”. Labāk pagriezies un pieliecies, lai tie vilcieni ar augstvērtīgo ogļu un traktoru riepu kravu atkal ripo!

Kā labo piemēru Buldozers vairākkārt norāda Somiju, kas pragmatiski protot paklusēt un “nekvaukšķēt” tur, kur “nevajag”. Ceru, ka Buldozers no Somijas grasās aizņemties ne tikai šo, bet arī citus rīcības modeļus. Nu, piemēram, faktu, ka tur jau vairāk nekā trīs gadus ir legālas viendzimuma laulības un arī bērnu adopcija viendzimuma pāru ģimenēs. Vai Latvijas “varavīksnes valdība” valstī, kur arī pret partnerattiecību jautājumu aizvien izturas kā pret lepras slimniekiem viduslaikos, ir slikta tikai tāpēc, ka “kvaukšķ” uz draudzēties gribošo Krieviju, bet Somijai to varavīksni var piedot, jo viņi ar Volodju nu tā, pa cieņpilno? Nē, nu, prieks, protams, ka Buldozers ir gatavs piekāpties gadiem ilgi muļļātos cilvēktiesību jautājumos apmaiņā pret stundu garu patērgāšanu ar Putinu reizi vai divas piecgadē.

Rezumējot – laika līdz vēlēšanām vēl ir gana daudz. Skaidrs, ka Buldozers mēģina kapitalizēt uz vispārējās neapmierinātības sabiedrībā rēķina šajos objektīvi tiešām sūdīgajos laikos, ko dažs labs valdības lēmums padara vēl sūdīgākus. Taču, ja tev tiešām šķiet, ka Aināram ārkārtīgi rūp tava un nevis sava labklājība, ka Ainārs tiešām vēlas pasargāt tevi no modernās medicīnas, kas patiesībā ir nāves sējēja, nevis vienkārši ekspluatē tavas bailes un nezināšanu, tad uz priekšu – sadodies rokās un dejo ap ugunskuru, skandējot divvārdu frāzes pret varavīksnēm un vakcīnām. Gribētos, kaut varētu droši prognozēt līdzīgu izgāšanos kā 2014. gadā, tomēr globālā veselības krīze ir labs ceļavējš populismam. Nesen kāds vakcīnskeptisks Ēriks no Kolkas tviterī izteicās, ka pašreizējā valdība dara visu, lai Aināram kampaņa nebūtu vajadzīga. Varbūt tā arī būtu labāk. Tīri tā, nelielam salīdzinājumam – “Pfizer” ražotās vakcīnas efektivitāte ir virs 90%. Buldozera un korišu kampaņas efektivitāte 2014. gada vēlēšanās bija 1,18%.

4 Replies to “‘Unga-bunga! Mans labs, varavīksnes Kariņš slikts!’ jeb Šlesera triecienkampaņa”

  1. Ja Šlesers tiks pie varas, kau koalīcijas sastāvā, es apzvēru, ka pametīšu šo bomžistānu.
    Ja tiešām smadzenes 30g laikā nav attīstījušās, tās bomžu-cilvēki tad 100% ir nolemti.

    6
    1

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *