Sociālā Ķīmija

Droši vien jūs visi esat piedzīvojuši to brīdi, kad sanāk ar kādu sasmaidīties, saprasties, pabeigt vienam otra teikumu pusvārdā un vispār uzminēt domas, izvēloties saldējumu lielveikalā.

Bieži ir patīkama sajūta strādāt kopā tieši ar konkrēto cilvēku, kopā iedziļināties sarežģītā problēmā, meklēt uzlabojumus neefektīvam procesam – īsāk sakot – nodoties savstarpēji iedvesmojošam darbam.

Arī mācībās mēdz būt lieliski momenti – saprasta formula, izjusts fakts, iekalts gadaskaitlis. Un tas viss, kopā ar cienošu skolotāju, pieredzējušu pasniedzēju un aizrautīgiem, entuziasma pilniem skolasbiedriem.

Diemžēl, ir lieta, kas spļauj netīru žulti acīs šiem cienījamajiem un dzīvi piepildošajiem momentiem, pēc kuriem mēs visi tā alkstam. Tieši tā – tas ir nožēlojamais seksisms darba vietā, skolā un mājās. Katru reizi, kad kāds vecis, kāds nožēlojams lupata un ‘vīrietis’ pēdiņās, paskatās uz sievietes vājuma un jūtu iemiesojumu – krūtīm, tā rinda ar maziem eņģelīšiem sagumst kā zem sātana peregara dvakas.

Iedomājieties – norit diskusija par darbinieku radītspējas mērījumu kvantitātes kvalitatīvo uzlabošanu, kad pēkšņi pārdošanas direktora vietnieks iemet savu netīro skatienu cilvēkvadības speciālistei tieši starp krūtīm. Vai arī – kompānijas vecākais viceprezidents, liftā diskutējot ar brokeru nodaļas vadītāju par sliecēm atvasināto kredītinstrumentu otreizējajā tirgū, no sāniem ieglūn viņai krūšturī. Vai arī, piemēram, lietotāju atbalsta inženieris no datoru nodaļas, uz ceļiem ņemoties ap vadiem pie ofisa menedžeres galda, pamet skatu uz augšu, nepiedienīgā leņķī ieskatoties gan viņai zem svārkiem, gan pieķerot klāt arī tiklos krūšu izciļņus. Es domāju, ka jūs visi spējat iedomāties šādus un līdzīgus gadījumus – tie notiek ikdienā – ar mums visiem. Daļa no mums ir apsēsti uzmācīgie pretekļi un daļa – nevainīgās cietējas.

Risinājums, kā jūs jau nojautāt pēc virsraksta, ir sociālā ķīmija – jau kopš septiņdesmitajiem gadiem attīstīts ķīmiskās kastrācijas produkts, kas beidzot ir sasniedzis plaši izmantojamas pārtikas piedevas statusu. Ar šīs Ziemassvētku sezonas sākumu tas tiks izplatīts arī Latvijā. Nenokavējiet, preces daudzums ir ierobežots, sazinieties ar Cehu un arī jūsu korporatīvajā dāvanu paciņā būs atslēga uz nākotnes un laimes kolektīvu.

Jāpiezīmē, ka pat mums kā izplatītājiem dažkārt ir grūti atšķirt seksismu no vienkāršas tautas gudrības. Vienkāršs piemērs – neganta blenšana uz mātišķuma elementiem krūšu rajonā – tas ir seksisms. Tas, ka jums sieviete, kas pati rīkojas ar naudu, liekas smieklīga – gadsimtos izsāpēta tautas gudrība.

4 Replies to “Sociālā Ķīmija”

  1. Bet kur paliek sociālā ķīmija darba vidē, gan visādās citādās vidēs, nosaucot subjektu par seksuālo minoritāti vai senākās profesijas pārstāvi? Tur tad vairs nav vietas seksismam

  2. Bet tas taču ir normāli, ka ik pa laikam maskulīnās acis meklē divus izciļņus, uz kuriem pavērties. Lai arī darba vietā ir savas uzvedības normas, cilvēkā mīt dzīvnieciskie instinkti un vajadzības, kurus tas ikdienas situācijās cenšas apspiest, lai nesabojātu koleģiālās attiecības, taču noteiktās situācijās bioķīmiskie un emocionālie procesi dara savu, un saprāts ir gatavs atkāpties no amata kā premjers, lai tik slepenais skatiens vainagotos ar īslaicīgu baudkāres piepildījumu.
    Un, jo dziļāks dekoltē, jo biežāks acu skatiens uz virsotnēm.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *