SLEPENI: Latvijas Armijas militārā terminoloģija!

Mēs visi esam redzējuši amerikāņu filmas par armiju un karu, kurās kāds ievainots karavīrs kliedz rācijā: “Foxtrot, Delta, Charlie, Tango!” Nē, viņš nepasūta picu, bet gan izmanto NATO fonētisko alfabētu, lai ziņotu par savām koordinātēm, vai kas nu tur vēl konkrētajā brīdī aktuāls.

CEHS.LV rīcībā nonāca šokējoša informācija par to, ka jau tālajā 1918. gadā Latvijas Armija ieviesa pati savu militāro terminoloģiju, jo starptautiskajā versijā nebija iekļauti burti ar mīkstinājumiem. Kāds anonīms lasītājs no drošiem avotiem atsūtīja mums slepeno pašmāju armijas fonētisko alfabētu:

A: Aulis
Ā: Āva
B: Birkavs
C: Cunfte
Č: Čukča
D: Drellis
E: Ecēšas
Ē: Ērms
F: Fufelis
G: Gludbaļķis
Ģ: Ģindenis
H: Huiņa
I: Irsis
Ī: Īlens
J: Jāklis
K: Krīvs
Ķ: Ķenga
L: Lūriķis
Ļ: Ļurkstēt
M: Mīzt
N: Nēzdogs
Ņ: Ņuņņa
O: Olekts
P: Pakaļa
R: Rāva
S: Sklandrausis
Š: Štrunts
T: Trejdeksnis
U: Ulmanis
Ū: Ūtrupe
V: Vērdiņš
Z: Zalktis
Ž: Žopa

7 Replies to “SLEPENI: Latvijas Armijas militārā terminoloģija!”

 1. Pa lielam ticami, bet burti “Huiņa” un “Žopa” 1918.gada izlaidumā radiofonista pamācībā musina domāt ka šis ir viltojums. Ļoti labs, bet, tomēr, viltojums. Man vectēvs starp citu bija radiotelegrāfists. Atminos kā viņš reibumā bieži minēja burtus Hercogs Žāklis kas acīmredzot bija slavenā vācbaltieša pulkvežmaršala Heinriha Žoga iniciāļi. Žogs bijis slavens ar saviem rasu un tautu asins sajaukšanas izgājieniem iekarotajos ciemos WWI laikā.

 2. Kautkur lasiiju ka sii bilde (ar kauluzāģi ), ir vieniigaa zināmā bilde no Latviešu leģiona kas uzņemta nepozējot. Tas calis arī bija zināms un itkā ~ 2 stundas pēc bildes uzņemšanas esot kritis.

 3. diezgan stulbs raksts.
  Man parasti patīk randoms un rupjš humors, bet šis ir apmēram joku līmenis, kas piemīt kādam garīgi atpalikušam nopīpētam 12-klasniekam.

 4. —>OPs
  Diezgan stulbs tavs komentars.
  Varbut runat latviski iemacies pirms citus noliec.
  Randomus lietot ir maza berna attistibas limenis, Sorry ja tu esi mazs berns(+-10).Butu lietojis vardu atvaino,bet pastav iespeja ka nezinasi ko tas nozime.

 5. –> Randoms
  Pirms dirst un malku cirst – lietojot Alt+[burts] (protams, ja neesi no tiem neskaitāmajiem dolbajobiem, kuri izmanto “Apostrofu”) var izmānīt arī garumzīmes, kuras palīdz raksturot Tavas nopļūtītās kājas vēl skaistāk, latviskāk un ar stingru rīta koku, kā briedumā pienākas. Haštags #prievīte

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *