Seksuāla uzmākšanās Latvijā ir legāla

Seksuālā vardarbība ir daudz izplatītāka, nekā šķita, un tā skar visus cilvēkus visos vecumos un visos apģērbos. Davaj, tiekam ar šo tēmu galā, jo te nav par ko jokoties, un tas ir stulbi.
Runa ir par #MeToo jeb #EsArī akciju, kas pirms dažām dienām sāka iekarot sociālos tīklus. Viss sākās, kad vairākas augsta ranga Holivudas aktrises publiski apvainoja Hārviju Vainstīnu par seksuālu uzmākšanos. Drīz pievienojās arī citas izklaides industrijas darbinieces – nolēma pievērst sabiedrības uzmanību tam, ka ar seksuālu vardarbību saskaras ne tikai Holivudas daiļavas, bet ikviena sieviete pasaulē.

Arī Latvijas sociālie tīkli ātri uztvēra tēmu, tādējādi apliecinot, ka no seksuālās vardarbības cieš cilvēki visā pasaulē. Gribētos domāt, lielākā daļa apzinās, ka tā ir un vienmēr ir bijusi aktuāla problēma, jo būs ļoti grūti atrast tādu sievieti, kas nav apgrābstīta kādā publiskā vietā, piedzīvojusi seksuāli agresīvu uzmākšanos vai saņēmusi vismaz vienu mikropeņa attēlu. Ja kāds vīrietis iedomājas, ka tā nav problēma, lai paprasa savai draudzenei, sievai, māsai un tad mēģina kaut sekundi iztēloties, kā viņa mīļotajai sievietei uzmācas kaut kāds (piemēram) piedzēries vecis. Joprojām vienalga?

Tiklīdz Latvijas sievietes sāka dalīties ar savu #EsArī pieredzi, kā jau ierasts sociālajos tīklos, emocijas ņēma virsroku. Lūzušie šķēpi un ievainotie ego krita visur, izņemot problēmas dārziņu. No malas vērojot līdzpilsoņu dusmu viesuli, kas ievilkās vairāk nekā divu dienu garumā, varētu iezīmēt četras galvenās frontes puses (vārdi ir izdomāti): Alīna apgalvoja, ka sievietes visu laiku saskaras ar seksuālo vardarbību. Tomass pauda nepopulāru viedokli, ka sabiedrība satraucas tikai par seksuālo vardarbību pret sievietēm, kamēr no šādas vardarbības cietušie vīrieši netiek ņemti vērā. Reimonds uzskatīja, ka neredz problēmu, jo izvarošana jau ir aizliegta, bet uzšaut kādai smukai meičai pa dibenu ir drīzāk kompliments. Aivars pastrēba no bamšļa, uzkliedza mammai, lai viņa iet uz savu istabu, un pauda uzskatu, ka feministes ir neglītas cūkas, kuras izdomā neesošas problēmas, jo sen nav tikušas normāli izdrātētas.

Kā jau var nojaust, problēma ir sabiedrības domāšanas veidā, kas ir visnotaļ auglīga vide dzimumu nevienlīdzībai un seksuāla rakstura aizskārumiem. Neiztirzāsim, kur tam visam stiepjas saknes, taču sabiedrībā pastāv divi dominanti dzimuma arhetipi: sieviete ir pavarda sargātāja un brēkļu spiedēja pasaulē, vīrietis kačā musīšus un nekad neizrāda jūtas. Respektīvi, sievietes ir fiziski un emocionāli vājas, tāpēc viņas nevar par sevi pastāvēt, un vienīgais veids, kā viņas var rūpēties par savu drošību, ir samazināt riskus – nestaigāt tumsā, vispār nekur neiet vienai un galvenais – vilkt neglītu apģērbu, lai neizprovocētu kādu tēviņu. Ja ar sievieti tomēr kas notiek, tad viņa ir vainīga, jo nav ievērojusi visus drošības pasākumus. Vīrietis ņem, ko var paņemt, un cīnās par vietu vilku bara hierarhijā, neizrāda ne fiziskas, ne psiholoģiskas ciešanas, sak’, labāk nomirt kā vecim, nevis dzīvot kā nīkulim.

Ja joprojām neredzi problēmas, tad vai nu tu esi vienā bariņā ar “Islāma valsti”, vai Jūliju Stepaņenko un čaļiem no Nacionālās apvienības ierakumiem, kas spītīgi grib dzīvot arhaiskā utopijā.

Šīs divas stigmas – “pati vainīga, ka kļuvi par upuri” un “ciet klusu, citādi nebūsi vecis” – ir iemesls tam, kāpēc seksuāla rakstura vardarbība ir tik izplatīta – neviens par to nerunā. Ja cilvēks ir cietis no seksuālas vardarbības, pastāv ļoti liela iespējamība, ka viņš par to klusēs tieši kauna dēļ. Bet šī nerunāšana rada iespaidu, ka tā nav problēma. Taču, kā parāda #EsArī akcija, tā ir problēma un daudz izplatītāka, nekā līdz šim šķita. Jābeidz stigmatizēt upurus un atklāti jārunā par pārdzīvoto, jo tikai tā var apjaust seksuālās vardarbības patiesos mērogus.

Neapšaubāmi, sievietes visbiežāk cieš no seksuālas vardarbības, taču nedrīkst aizmirst, ka arī vīrieši nav no tās pasargāti ne bērnībā, ne arī pieauguši. Pastāv uzskats, ka vīrieši tikai priecātos, ja viņu dibenos ieķertos sieviete, un, pat ja dažos gadījumos tā būtu, lielākā daļa uz to reaģēs negatīvi. Jāpatur prātā, ka vīrieši kļūst par upuriem citiem vīriešiem. Seksuāla vardarbība visbiežāk ir dominances izrādīšana, un no tā cieš ļoti daudz cilvēku ieslodzījuma un nepilngadīgo labošanas iestādēs. Baidos gan, ka sabiedrības acīs personas, kas atrodas ieslodzījumā, vispār nevar pieskaitīt cilvēkiem, jo ir pārkāpušas likumu un tagad tiek uzturētas no mūsu nodokļiem.

Ja izvarošanai un seksuālai vardarbībai ir konkrēti krimināllikuma panti, tad seksuāla uzmākšanās nav atrunāta nevienā likuma pantā. Seksuālu uzmākšanos ir pat ļoti grūti definēt, jo, ja mēs pieņemam, ka bez uzaicinājuma apčamdīt daiļavas krūtis ir seksuāla uzmākšanās, tad atrast robežu, kur beidzas flirts un sākas seksuāla uzmākšanās, būs problemātiski, jo tā ne vienmēr būs fiziska. Robeža noteikti nevar būt adresātā izraisītās emocijas, jo atsevišķām meitenēm varētu sagādāt nepatīkamas emocijas, ja uzsmaidītu un telefona numuru palūgtu ne pārāk glīts puisis.

Ja tomēr tiktu veiktas izmaiņas likumdošanā, seksuāla uzmākšanās kļūtu krimināli sodāma, veiksmīgai apsūdzībai būtu nepieciešams pietiekams pamats ar pierādījumiem, kas nozīmētu, ka trolejbusā apgrābstītai meitenei būtu jāvēršas policijā, jāuztur apsūdzība, jāatpazīst trolejbusa grābstītājs gan video, gan klātienē un jāveic citas apgrūtinošas lietas, kuras varētu demoralizēt citas sievietes no perveļu sodīšanas.

Kāds vispār varētu būt risinājums? Uzskatām, ka sabiedrība jau ir spērusi pirmo soli cīņā ar perveļiem – ir sākts par to atklāti runāt. Nākamais solis būtu, ja pamatskolās par šīm tēmām sāktu aktīvi runāt, lai mazi bērni, kas vēl nepazīst seksualitāti, zinātu, kad viņiem draud briesmas un kā tādos gadījumos rīkoties. Domājams, ka bērnu izglītošana varētu arī samazināt nākotnes perveļu skaitu. Baidos, ka šobrīd izglītošana skolās nav pavirzījusies tālāk par “neejiet nekur vieni un neģērbieties izaicinoši”. Svarīgi ir arī mainīt veidu, kā mēs runājam par seksuālo vardarbību, jo šobrīd mūsu valoda ir centrēta uz upuri, kas prātos sasaista kauna sajūtu ar krišanu par upuri. Nevis “2015. gadā ir izvarotas x sievietes,” bet “2015. gadā n vīrieši ir izvarojuši sievietes”. Vēl mēs aicinātu ikvienu lasītāju padomāt, vai viņš/viņa nav iemesls kādam no #EsArī stāstiem.

27 Replies to “Seksuāla uzmākšanās Latvijā ir legāla”

 1. Nee, nee! Vai tiesaam Ceham nekas vaira nav sveets!? Pat netiek vaira smalki ienjirgts par sacepushos feministu gavileesanas kautkada izdomaata aizbuuras jobera deel?! Ludzu atgrieztiea pie sakneem – sievietes ir vaajais dzimums, pat arii tad ja fiziski var noskriet virinaataaju. Jo virinaataajas sievietea nekad nevarees noskriet sakautreejushos chali!

 2. Tā seksuālā uzmākšanās ir ar tādu dubultmorāles smaciņu. Kā aitas barā visi blēj par nabaga meitiešiem, kam uzmācas noslienājušies izvirtuļi. Savukārt, kad mūsu darbavietā viens no kolēģiem – vecpuišiem, pasūdzējās par savu sekretāri, kura uz viņu „meta aci” un enerģiski pievērsa uzmanību ar aktīvu kaitināšanu, un sīkām nelietībām (bakstīšana, failu izdzēšana no datora, dokumentu sajaukšana), tad vairākums vai nu smējās vai teica, ka viņam laimīgam jābūt, ka tāda smuka meitene uzmanību pievērš. Tomēr čalis nepadevās un tagad meiča ir prom no darba. Tā kā, ja veči sāks ziņot par visām koķetēm, minisvārciņu nēsātājām (tiesa ir atzinusi, ka seksuāla provokācija ir viens no seksuālās vardarbības veidiem), meičas var iekļūt pašas savās lamatās.

 3. Vāks, kas ar jums noticis? Kas rakstīja šo murgu? Acīmredzot kāda feministe vai white knight/mangina tipiņš. Totāla vilšanās Cehā :( Kas noticis ar ciniskajiem, foršajiem rakstiem? Džeki padevās un sāka pūst feministu stabulē, skumji. Rakstā aizmirsts par vēl vienu grupu – sievietēm, kuras NAV cietušas no seksuālas uzmākšanās (mēs eksistējam, jā) un kuras šajās dienās pat saskarās ar spiedienu uzlikt masu histērijas uzpumpēto MeToo. Ak, jā, interesanti, ka tās lielākās cietējas feministu forumā bija tās, kas pavisam nesen citā postā lielījās, kura ar vairāk vīriešiem pārgulējusi, rēca, ka nejūtas par to slikti.

  1. Džeki lohi – uzraksta ‘nopietnu rakstu’ lai tādas aitas kā tu sāk aktīvi par to diskutēt – rezuktātā – lielāks trafiks un cehs gavilē vīīīī

  2. > Ursus Russus

   Jā, mēs nenormāli gavilējam par lielo traffiku, jo tas ir svarīgi visiem tiem reklāmas baneriem Cehs.lv. Oh wait…

  3. Man arī darbā neviens nav uzmācies (uz ielas, jā), bet es gribu, lai man vienmēr uzmāktos skaisti džeki, un iespēju robežās es viņus apmierinātu pat darbā.

 4. Cehs ir spēris nākamo loģisko soli – tā autori ir attīstījušies kā rakstnieki. Profesionālā bagāža nu ir uzkrāta, vairāki gadi aiz muguras, tas ir tikai normāli, ka teksti kļūst nopietnāki un sāk atsist ASV feministu deju terapijas grādu ieguvušo skribentu radīto. Nav slikti, bet vai tā ir pareizā vieta? Galu galā Cehs gadiem ilgi ir veidojis auditoriju, kura ir pietiekami intelektuāla, lai saprastu smalku, melnu humoru, bet ne tik inteliģenta, lai nesmietos par “lol pārsteiguma sekss bļe”. Negribas teikt, ka tā ir pērļu bārstīšana cūkām, bet gan tīri nevietā.

  Ceha būtība ir rakstīt par veiksmīgo jauno profesionāli Smuidri, jaunieti, kurš dzimis un audzis Rīgā, panākumus karjerā guvis esot glums, un neapgrūtinot sevi ar tādām muļķībām kā morāles vai ētikas normas. Smuidris katru dienu kniebj dibenā jaunajai praktikantei Agnesi no Rēzeknes. Smuidris dziļi iekšēji uzskata, ka visas sučkas to ir pelnījušas un grib. Smuidris 99% cilvēku uzskata par niekkalbjiem, bet no 1% baidās, tāpēc ciena.

 5. Ar ko gan šī sociālā problēma ir ievērības cienīgāka par n citām? Vīriešus vada testosterons, jo stulbāks vecis jo vairāk. Tas nav jaunums, taču izskatās ka daudzi ignorē faktu, ka cilvēks ir pērtiķis ar lielāku pieres daivu, kas ir relatīvi jauna inovācija evolūcijas procesā. 99% ir reptiļa smadzenes.

  Māsai jau sen nopirku piparu gāzes baloniņu. Arī vecais labais spēriens pa oliņiem ir diezgan efektīvs, ja verbāla uzmākšanās pāriet fiziskajā. Staigā droši.

 6. Ja esi asociāls pumpnesis, meiteņ-puika vai kāds no šitās kumpānijas, samierinies ar savu izvēli tadam palikt, un pie reizies pateicies, ka neesi Somalijas krastos piedzimis. Bet nevajag meklēt atrunas, kā pasaule Tev traucē dzīvot :)

 7. #EsArī

  Blee, atceros tos laikus, kad “stīpa” bija 5 lati.
  Royal spirts maksāja 1,6 latus, ūdens no krāna- neko. Bet VIŅAS jau tādu nedzēra, bija jājauc ar kondensēto pienu ~1 lats un pa blatu, vel uzkodai 2 snikeri pa 35 santīmiem.
  …no rīta, stīpa pa pieskari, bet tu pamodies ar paģirām, nevis sievieti…
  Tās reizes, kad sievietes ir izmantojušas vīriešus DAUDZKĀRT pārsniedz izmantoto sieviešu skaitu.
  Bet tas taču nav nekas, vīrieši jau var noraut kulakā…
  Bet ne jau iztērējot visu stīpu!

 8. Secinājums viens – ja Viesturs(tas, kurš uzskata, ka vecenēm jādod īblī), būtu miris, viņš pēc šāda raksta publicēšanas kapā būtu apmeties otrādi reizes desmit. Taču, par cik Viesturs ir dzīvāks par dzīvu, pēc šada raksta iznākšanas publiskajā telpā, viņš noteikti mirst iekšēji…
  p.s. tad sanāk, ka vīriešu žurnāla “Viesturs” abonenti(abononenti) var sūkāt līko un nākamo numuru tā arī nesagaidīt?! Un tad te vēl kaut ko pukst par sieviešu tiesībām, bļe!

 9. Ja runājam par #EsArī latviešu versijā ..prikols ir tāds, ka par šo tēmu neesmu dzirdējis runājam nevienu sev pazīstamu krievvalodīgu meičuku, jo šamējās var normāli vecim atbildēt: “..slušaj, idi na#uj!” un tajā pašā laikā nebaidās dabūt pa aci!! Skarbi, bet fakts!
  Savukārt lielākās kviecējas web vidē ir tieši latviešu vegānzeltenes, kuras kopš 7.klases ir ar vienu un to pašu Jāni un dara to pilnīgā tumsā zem segas!.. loģiski, ka katra Vasjas piedāvājums liekas aizskarošs un tuvinās vardarbībai.

  Bet ja godīgi, tad jāskatās dziļāk – lielākā daļa sieviešu (vari tās sastapt Just & Coyote Fly utml vietās) gūst baudu no pārliekas vīriešu uzmanības un provocē sadzērušos lopu līst viņai virsū.. piedodiet, bet tā ir! Savukārt lopam liekas, ka viņas visas tādas! ..un kad lops iziet sabiedrībā, tad netīšām tas var uzlīst virsū vegānzeltenei ar jumīša tetovējumu uz kakla. Tad i dir$ā..visi pārvēršas par lopiem!

  Karoče – visām problēmām vienmēr pamatā ir kultūras un pašcieņas trūkums!..i nav ko tur gudri dir$t!

 10. Tikko sapratu, kā Esmu laikam izvarotājs, bērnudārza biju tajā pulciņā, kas skatījās tumšos stūros, kāda atšķirība, starp meitenītēm un puisīšiem. Toreiz to ierosināja darīt Ilzīte. Pamatskolā ekskursijās braucām autobusa aizmugurē, jo tur grieztām pudeli. Pamatskolas beigās un vidusskolas sākumā flirtēju, jokoju, dziņu velnu un izteicieni daudzus jautrus, jaukus un divdomīgas jokus un komentārus. Jo esmu normāls vīrietis.Meitenes smējās,sarka un koķetēja pretī. Augstskolā, jau daudz slīpētājs un atklātāk veicu aplidošanas. Ar panākumiem un bez miega zālēm. Darba tirgū esot. Pret kolēģēm. Sievietēm un meitenēm turpinu izteikt, komplimentus, vajadzības gadījumā mājienus, vai konkrētā tekstā, atkarībā no situācijas. Un viņas pašas smaida, saraksts un jūsmo, koķeti atbildot. Ja esmu izvarotājs, tad Esmu lepns.

 11. Tomēr slāvietes ir labākas drāzējas un devējas, pārbaudīju vakar un šodien . Vegānzeltenes var pastāvēt zem loga ar segu aptinusies un gatavoties ķekatām, varbūt kāds pa burzmu paņems ….uz dīvāna lielajā istabā, vai tualetē vai aiz malkas šķūnīša vai vel daudz un dažādās vietas kur var nokļūt vegānzeltene.
  Es par slāvietēm ar pilnu muti.
  Gatavs jipī jupū dū.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *