Saruna par trīsvienību

Kultūrportāls Cehs.lv ir nolēmis pievērsties vienai no galvenajām tēmām cilvēces un kultūras vēsturē – reliģijai. Šai sāpīgajai tematikai mēs pieiesim no dažādiem skatu punktiem intervijas-sarunas formā, ar sākotnējo premisi – ‘Dievs ir mīlestība’.

Caur mīlestību, apskāvieniem un elsām nāk vissvētākā izziņa. Turēties pie miesiskā apģērba ir kā pretoties dzinulim doties uz austrumiem, pretim gudrībai.

K. P. Ulmanis

Kā pirmais uz Cehs.lv redakciju tika aicināts Jaceks Arčevskis, trešās trīsvienības vissvētākās draudzes dvēseļu gans un virspriesteris. Sarunu vada Treneris.

Sveiks Jacek! 
Sveiks Trener. Un lai Dievs tevi svētī! Lai šī saruna mūs noved pareizā ceļa galā un lai top tā kunga mīlestība! Galu galā, ir nepieciešams atcerēties, ka mūs visus sagaida mūžīgā augšmācelšanās un Ābrama māsas liktenis!

Arī tev lai laba diena. Gribēju sākt mūsu sarunu ar diskusiju par mīlestību baznīcā. Jūsuprāt – Dievs jūs mīl? Vai jūs mīl vienādi visas Dieva daļas? Gan Tēvs, gan Dēls gan Svētais Gars? 

Hei, lielisks sākums sarunai! Kas var būt labāks par mazām teoloģiskām debatēm darba dienas sākumā, khe khe. Atbilde ir gaužām vienkārša – tevi un mani visvairāk mīl dievs dēls, tas svētais kungs Jēzus. Esat taču visi dzirdējuši, ka Jēzus ir vienmēr ar jums? Tieši tā arī ir, viņš ir ar jums un jūs mīl, kamēr dievs Tēvs un Svētais Gars mīl ne pārāk. Runā, ka Gars esot mazliet par daudz greizsirdīgs.

Vai tiešām tā varētu būt? Cik esmu runājis ar svētajiem priesteriem no citām kristietības konfesijām, Dievs mīl visus vienādi? Gan katoļi, gan septītās dienas adventisti, gan luterāņi, gan vecticībnieki, gan pareizticīgie, gan anglikāņi, gan baptisti, gan monofizīti, gan jehovieši tam piekrīt. Pat mormoņi svēti turas pie šī koncepta. 

Turēties jau viņi turas, kas viņiem cits atliek. Viņiem vienkārši trūkst zināšanu, jau trešajā gadsimtā pēc Baraamas krišanas jūdu priesteriem tika atņemts svētās meitenes balss scepteris un septītajā gadā pirms uziešanas Jarulas kalnā – kreisā Zaaravas ilkņa zizlis. Nav brīnums, ka informācija mūsdienās viņiem ir filtrētā formā. Mūsdienās tikai trešās trīsvienības apustuļi un alafīta herētiķi zin faktus, uz kuriem īstenībā balstās mūsdienu kosmoss.

Mīlēt zirgu ir kā mīlēt suni. Arī mīlestība uz savu amatu ir īsta Dieva vīra necienīga.

M.M. Luters

Atvainojiet, ka pārtraucu, bet vai tam varētu būt sakars ar ‘trešo trīsvienību’, kas ir jūsu draudzes nosaukumā? 

Tik tiešām – tieši fakts, ka šī mūsu kungam un tēvam ir jau trešā trīsvienība, absolūti precīzi atver šo informācijas priekškaru. Kā zināms, pirmās divas trīsvienības bija neveiksmīgas. Otrās trīsvienības garam joprojām tiek maksāti vissvētākie saišu šķiršanas mesli un arī pirmās pilsonības ‘dēlu’ ir grūtības sasniegt ar lūgšanām, pēc traumas, ko tas ir pārcietis. Un tas viss – mūsu, cilvēku dēļ! Lai glābtu mūs no mātes grēka un nākotnes šausmām!

Tik tiešām cilvēces ietekme ir tik spēcīga? Atļaušos piemetināt, ka pats astoņpadsmitais melnā kalna lama ir atzinis, ka dievu būtību caur astrālu neatvērt. Visi viņa ticības aspekti varbūt nesakrīt ar trešās trīsvienības mācību, bet jūs taču piekritīsiet misticisma hiperbolai? 

Jā, protams, daudzi austrumu gudrie ir pietuvojušies trīsvienībai no mazliet citas puses. Dievu viņi nepazīst, bet dievs pazīst viņus. Protams pārsvarā Dēls, bet tas jau kā ar visiem. Noliegt viņu mācību virspusējo dziļumu būtu īstena kosmosa izzinātāja necienīgi!

Kādēļ lai nepiekoptu neķītrības ar aitu, ja neķītrības ar sievu ir uz visstingrāko noliegtas, vienlaikus paturot prātā, ka vissvētākais zvērests cieši saspiež lielu?

Nezināms mūks 375. gadā pēc Annas.

Tēvs Jacek, vai tā jūs uzrunāt? Esmu dzirdējis, ka jūsu draudzē ir pieņemta mazliet cita uzrunas forma? Vai arī tās ir tikai baumas? 

Dēls Jaceks, protams, ka dēls. Tēvs mums ir tikai viens. Tēvs gan dēlam, gan svētajam garam, gan iepriekšējām trīsvienībām, gan visai cilvēcei, gan visai citai dzīvajai radībai. Tikai dēls es varu saukties, dēls, kas ved savas baznīcas garu uz visas cilvēces pestīšanu caur Tēva pielūgsmi, uguni un mīlestību!

Skaidrs, un ko jūs vēlētos novēlēt kultūras portāla lasītājiem? Varbūt kādu atziņu un domugraudu, ko cilvēki varētu paņemt līdzi un nest līdzi ikdienas grūtajās gaitās?

Esiet mīlestība! Esiet visciešākie savā ticībā! Tēvs jūs pazīst, Dēls jūs mīl un Gars par jums ir informēts. Kritīsim visi ceļos lūgšanā!

Asteroīds ir kā skrejritenis skurstenim. Vienlaicīgi gan muļķīgs, gan spēcīgs palīglīdzeklis ticībā.

A. fon Sent-Ekziperī

6 Replies to “Saruna par trīsvienību”

  1. Ej Tu cirst! Var redzēt, ka pašam autoram jau bz rakstīt un šo pasākumu līdz trīsvienīgi svētām beigām grūti novest. Bet kūkijs par simulētu centību. Varbūt nākošgad sanāks ;)

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *