Pilsēta normāliem cilvēkiem

Pēdējie mēneši ir tikai iedvesuši jaunu elpu trendīgo Rīgas pilsētvides ekspertu burās. Barona ielas haoss, neizbraucamā Čaka iela, visi uz sabrukšanas robežas esošie tilti. Briesmas cilvēku dzīvībām pašpasludinātajiem pilsētvides ekspertiem rada dīvainu uzbudinājumu. Viņi facebook dalīsies ar bildēm no 60-mito gadu Rīgas ar tekstiem: “Ak, kur palikuši visi kociņi?!”. Lai cik ļoti mani kaitina, bet jāatzīst – Rīgai ir jāmainās un tā jāpārplāno! Tikai ne tā, kā to iecerējuši “eksperti”.

Ja Rīgas centru pārvērstu par maģistrāli, kurai diendienā cauri brauc neskaitāmi tūkstoši smago mašīnu, cik tieši ātri sabruktu tilti un nolietotos ielas? Dažas nedēļas, mēneši, gads? Tas būtu neprāts un pilsētas pašnāvība. Bet kāpēc mēs tam ļaujam notikt uz ietvēm?

Man ir ideja, kā ar vienu akmeni nosist vairākus putnus! Mēs padarīsim Rīgu zaļāku, veselīgāku un atbrīvosimies no visa liekā. Mēs pārprojektēsim Rīgu tā, lai resniem cilvēkiem šeit nebūtu vietas! Nu, vai vismaz tā, lai viņi šeit justos ļoti nevēlami.

Būsim godīgi. Mums visiem ir gadījies iet aiz kāda sasvīduša onkuļa, kuram karstā vasaras dienā lielas grūtības sagādā pat elpošana. Viņš kavē visu gājēju satiksmi un vienīgais veids kā kungam tikt garām, ir paātrināt savu tempu un veikt kādu pārdrošu manevru uz braucamās daļas. Tajās bildēs no 60-ajiem, ar kurām mīl dalīties “eksperti” – cik tieši dūšīgu cilvēku jūs tajās redzat? Vienu? Problēma visu laiku bijusi mūsu acu priekšā, bet esam fokusējušies uz nepareizajām lietām.

Resni cilvēki vienkārši neiederas Rīgas vēsturiskajā vidē. Viņi bojā bruģi, dīvaini ož un bojā pilsētas tēlu. Ja Rīga būtu domāta resniem cilvēkiem, tad kāpēc Vecrīgā ir tik šauri trotuāri? Rīga tika plānota normāla izmēra cilvēkiem, to zināja mūsu senči un kas gan mēs esam, lai apstrīdētu šo latvisko dzīvesziņu?

Rīgas problēma nav mašīnas vai velosipēdi. Rīgas problēma ir tā, ka cilvēks nav nostādīts pirmajā vietā. Rīgai ir jābūt pilsētai cilvēkiem! Pareiziem cilvēkiem. Cilvēks ir galvenais. Nevis velosipēds.

Saprotu, ka pilnīgā aizliegt resniem cilvēkiem uzturēties Rīgā nebūtu korekti, viņiem tomēr arī ir tiesības, tāpēc, lai būtu iecietīgāks, varu ieteikt:
– atļaut resnuļiem uzturēties uz ielām tikai noteiktās stundās (no 3 – 6 rītā, lai netraucētu naksnīgajiem ballētājiem un pensionāriem, kuri steidz uz tirgu);
– par iebraukšanu Rīgā maksāt 10 eiro par katru kilogramu virs normālā svara;
– likt resnajiem nēsāt Cūkmena maskas, tādējādi motivējot viņus atbrīvoties no liekā svara.

Šādi mēs veicinātu sabiedrības veselību kopumā, dabūtu papildu līdzekļus nodokļos, samazinātu vēsturiskā bruģa nolietojumu, atbrīvotu ietvi normālai gājēju plūsmai. Un, hei – pēc šī visa mums pat paliktu pāri tik daudz vietas, lai iestādītu pa kādam kociņam ielu malās. Uzvarētāji būtu pilnīgi visi!

8 Replies to “Pilsēta normāliem cilvēkiem”

 1. Nedaudz apnikuši politiskie raksti. Vēlētos kaut kā no Ceha orģinalitātes..kaut kādu Aglonas dzīves stāstu..kaut ko no antiVaksāciju ģimenēm.

 2. > atļaut resnuļiem uzturēties uz ielām tikai noteiktās stundās (no 3 – 6 rītā

  manuprāt, nepareiza doma. vajag tieši otrādi – nevis sakoncentrēt visus vienļaicīgi vienuviet vienlaicīgi, bet drīzāk pēc iespējas vairāk ikliedēt.

  iedomājies – tas varētu radīt līdzīgas sekas (izsist Zemi no orbītas), ja pēkšņi visi ķīnieši izdomātu vienlaicīgi palekties gaisā

 3. Cehisti, atpakaļ pie virpām. Pēdējā laika saturs ir kā bezglutēnu mafins, viennozīmīgi progresīvs, bet debīli progresīvs. Īstā dzīve ir stragls, nevis spēlēt nintendo, braukt ar elektroskrejriteni un klausīties radio 5 tomu grēviņu, bļe. Vajag kaut ko stingrāku, kontroversiālāku. Ja es gribēšu paklausīties “Viss Ir Tik Forši™”, tad aiziešu uz kalnciema kvartālu lol. Beni, bļe, beidz buhāt un zīmē komiksus par Juri un Maximu

 4. Te akal Antons!
  Antons Āls!
  Man ir lūgumrīkojums ceham.
  Iesperiet no manis katrs pa kājstarpi družbai. Tam īblim tāpat nesāpēs,olas palika kaut kur pa ceļam uz foršo šodienu. Es novērtēšu arī radošumu vēršoties pret jebkuru citu minētā grafomāta detaļu.
  Ticot,ka šis akts spēs atjaunot daļu zudušās spozmes, jūsu An. Āls

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *