Personīgā izaugsme

Dzīvē mēdz notikt negaidīti pagriezieni. Dienas sākumā es, tērpies baltā kreklā ar melnu kaklasaiti, sēdēju ofisa pārrunu telpā un klausījos prezentāciju. Dienas beigās mani pieklājīgi, bet uzstājīgi aicināja sēsties pašvaldības policijas busiņā. Kā tas varēja notikt?

Es strādāju mazā amatā lielā uzņēmumā. Mēs ievērojam subordināciju, hierarhiju, darba ētiku un kopīgi atzīmējam gan valstiskos, gan personīgos svētkus. 8.martu obligāti, 23.februāri tā klusāk. Kā jau visur, vai ne? Tikai dažu brīdi kodiens ar kolēģiem tiek saukts par tīmbildingu.

Mūsu priekšnieks ir nedaudz ķerts. Viņš droši vien labāk iederētos modernajā Google birojā, bet viņam nākas sadzīvot ar atpalikušajiem mums. Un viņš cenšas. Cenšas, lai aug darba produktivitāte, efektivitāte un rezultativitāte. Lai darbinieku komanda ir lojāla un saliedēta. Lai iekšējā komunikācija ir efektīva. Lai iekšējā vide ir sakārtota. Lai resursi tiek izmantoti lietderīgi. Lai uzņēmuma tēls ir pozitīvs. Lai uzņēmuma misija tiek realizēta. Jūs jau sākat saprast. Mums tās ir tukšas skaņas, viņam tās ir idejas. Un šīm gaišajām idejām ir tumšas sekas.

Pārmaiņas ienāca pakāpeniski, kā Krievijas zaldāti Krimā. Internets tika cenzēts vispirms no sociāliem tīkliem, tad no video un mūzikas, tad no forumiem, tad no ziņu portāliem. Biroja apmeklēšanai tika ieviestas viedkartes, kuras, kā tāds nodevīgs Vilis Lācis, paziņoja uzņēmuma vadībai (čekistiem) darbinieku pārvietošanos un kavējumus. Darba dienas sākās ar plānu saskaņošanu, beidzās ar atskaiti par padarīto. Izmaiņas skāra arī biroja vizuālo tēlu. Telpas tika pārveidotas par “open space”. Gar stūriem tika samesti pufi. Gar sienām tika izvietotas baltas tāfeles ar krāsainiem marķieriem. Grāmatvedis Aigars uzzīmēja uz tāfeles pimpi un tanī pat dienā tika atlaists. Tika ieviesti galdi, kas paredzēja darbu gan sēdus, gan stāvus. Biroja vidū tika izvietota akvārijam līdzīga, caurspīdīga pārrunu telpa.

Šorīt akvārijā notika sanāksme. Priekšnieks mūs iepazīstināja ar instruktoru, kurš vadīs izaugsmes treniņu. Jaunais cilvēks, neveikli slēpdams lepnumu, sevi dēvēja par kouču. Divas stundas viņš klārēja banalitātes, lika mums par piemēru Īlonu Masku, Sergeju Brīnu un Vorenu Bafetu, lai arī kas būtu šie ļaudis. Uzslavēja Stendzenieku un pavīpsnāja par Medni. Šo tukšo muldēšanu varētu aizmirst un neraizēties, taču pēc sanāksmes visiem tika izdalīti mājasdarbi. Koučs gribēja lai mēs izejam no komforta zonas un domājam ārpus kastes. Un atkal, šīs banālās spēles varētu noignorēt, ja ne mūsu priekšnieks. Par nepietiekamu centību draudēja atlaišana.

Mans mājasdarbs bija piezvanīt desmit bijušajiem klasesbiedriem un pārdot viņiem pildspalvu. Šī apkaunojošā procesa rezultātu pēc tam vajadzēja noformēt Powerpointā un prezentēt kolēģiem. Pēc desmit mokošiem zvaniem un desmit draudzīgām sarunām, deviņi paziņas mani izdzēsa no Facebook lokiem. Desmitais, Dainis, kurš šobrīd atrodas Īrijā, Feisbuku nelieto vispār. Es biju sadrūmis, vīlies un tieši tādā noskaņojumā, lai vienatnē dotos uz Vecrīgas krogu dzert alu.

Un, re. Tur viņš arī bija. Koučs sēdēja pie bāra letes, un strēba kādu, vārda labākajā nozīmē, gejisku kokteili. “Skat, kas tur nāk!” viņš iesaucās skaļāk, nekā man tas šķistu pieklājīgi. “Vai tik tas nav veiksminieks, panākumu tvērējs!” Viņš pacēla plaukstu lai man “iedotu pieci”, un es viņam ielaidu ar dūri pa zobiem, mākslīgajam smaidam taisni pa vidu. Vēlāk es skaidroju pašvaldības policistiem, ka čalis mani apsauca un atvēzējās. Man ir liecinieki. Bez izaugsmes treniņa es to nebūtu spējīgs izdarīt.

FC

16 Replies to “Personīgā izaugsme”

 1. Raksts man tik ļoti patika, ka pārkāpu savam riebumam un devos delfu komentārus palasīt. Kļūda. Lasīt “cilveks trijicetrinieki” u.c. komentāru politm@uku murgus ir kā sūdā iekāpt. Joprojām paceļas tas pats jautājums: kam un par cik sūkā (gastronomisks termins, nejaukt ar rupjību) abas delfu lietotāju satura moderatores, ja viņas nebano acīmredzamus troļļus, kuru aktivitātes nogalē jebkādu vēlmi patērēt delfu saturu.

 2. Normāls bizīts. Ķipa cilvēks ņihuja pats nerubī, bet iemacās dažus trikus no “NLP for dummies” un “Ievads psiholoģijā”. Un tad iet pelna piķi. Foršākais ir tas viņu uzstādījums “es nepārzinu Jūsu darbības sfēru, bet es varu Jums palīdzēt sasniegt Jūsu nosprausto mērķi”. Un tad sāk mētāt “tu esi labs, tu esi varens, tu visu sasniegsi, no rīta dročī tikai augstā dušā, bet vakarā ej gulēt septiņos un blakus gultai noliec kladīti”. Nu tādas – vispārzināmas lietas.
  Un pats foršākais, ka augsākā vadība (nu ķipa CEO) parakstās, jo Dīvāns saka “Es neesmu gudrāks par Jums, bet es palīdzēšu Jūsu darbiniekiem atklāt iekšējo Mojo”. Un CEO piekrītoši māj ar galvu, jo Dīvāns, kas prasa 1000 Eur dienā nebūs tak galīgs idiots, vai ne?
  Un tad ir tā Dīvānošanas diena, Dīvāns runā ar vidējā līmeņa projvadu par iekšējo spēku, dzīvi un vēlmi vizualizēt panākumus. Un kautkur telpas stūrī CEO piekrītoši māj ar galvu, jo viņš tak šito visu jau zina no psicholoģijas pamatiem, ko pasniedza sen sen Turības pirmajā kursā… Eh, tie bija laiki, labi ieguldīta štuka. Šas projvads visu atpelnīs ar uzviju. Un būs labs iemesls noraidīt tā loha pieprasījumu apmeklēt kautkādus debilus kursus Londonā.
  Tikmēr nabaga projvads sēž un nesaprot, bļaģ, ko no viņa grib… Galvenais ir piekrītoši māt ar galvu…. jaa jaa… piekrītu… vizualizācija.. panākumi… Džeki laikam jau aizlaidušies pusdienās uz pirmo ģimnāziju… Interesanti, ir tādas uzvalka bikses, kas nomaskē stieni….

 3. kāds geimo darbā? es to daru vismaz 90% no sava darba laika. viss sākot no fps, action, moba, you name it. let’s team up and be productive as fuck.

 4. Par koučiem daudz maz viss skaidrs. Kārtējais lohotrons.

  Taču runājot nopietni, man ir sensena vājas intensitātes eksistenciāla krīze saistībā ar kaklasaitēm – vai ir tā, ka personīgā izaugsme ir tad, ja nēsā kaklasaiti (tipa, esi ‘balto apkaklīšu’ sabiedrības ‘loceklis’), vai arī tad, ja nenēsā kaklasaiti (tipa, vari dzīvot brīvi, nevis sociālo ietvaru žņaugā)?

  Es saprotu, ka vieda atbilde jāmeklē koanā ‘ne vējš, ne karogs; prāts kustas’.
  Vajag no prāta vispār izmest šo jautājumu – nēsāt vai nenēsāt kaklasaiti. OK, skaidrs. Es esmu garā brīvs balto apkaklīšu loceklis.

  Bet, dritvaikociņ, tad man nēsāt vai nenēsāt kaklasaiti?!

  Varbūt te kādam ir pazīstams kāds labs koučs, kas man palīdzētu tikt skaidrībā ar šo jautājumu?!
  Atlīdzību garantēju.

 5. Es zinu kāpēc stāsta varonis beigās uzvedās tik nepieklājīgi! Jo koučs pieļāvā savā darbā nepiedodamu kļūdu un izlaida ļoti, ļoti būtisku izcilības sasniegšanas komponenti. MEDITĀCIJA. Bļin (pardon), kā var vispār trennēt izugsmi, izcilību, mesiānismu un superioritāti, ja sākumā neived mācekli meditācijas burvībā. Kā atšķirt īstu kouču no diletanta? Īsts koučs visupirms novedīs publiku meditatīvā transā un tikai tad drāzīs, kamēr diletants uzreiz ķersies pie olām.

 6. Spēcīgi. Kaut kā labi sasaucas ar manu privāto nodarbinātības krīzi. Kouču laukos, protams, nav, tāpat kā cerību un izaugsmes, bet “CEO” uzšaut pa redeli prasās arvien biežāk un biežāk.. Jāmaina darbs, ibio!

 7. Koučs, jeb “spējraisis”. Kad gribēšana pārtop varēšanā.
  Spējausis – Līderisma akadēmiju absolvējis Lāčplēsis.
  Sējrausis – a. anonīms labdaris, kas izbārsta ēdienu salkstošajiem, b. populists.
  Bikšupriekšasraisis – a. pakalpojumu sfēras darbinieks. b. konkrēts politiķis.
  Spējbetnegribis – konkrētā politiķa vapeņotais patrons.
  Spējrasists – labiski-kreiliskie ciema margināļi.
  Cikvienspējrausis – alkatībā proaktīvs un pārcentīgs ciema bajārs.
  Spējrāvis-seklmāvis – buldozera tipa krāns.
  Spējgrāvis – tas pats. Ar piebildi – tie seklie ūdeņi ir tie siltākie.
  Spējradzis – neuzbāzīga viagras un locekļa palielināšanas reklāma.
  Priekraisis – klasifikatorā vēl nav iekļauts, tāpēc pēc lietotāja individuālas izvēles. Pagaidām.
  Spējnesis – a. kapsulās un pulveros, b. ofensīvs spējraisis (ar pātagu, bez burkāna).
  Spējriebis – ekstrēms provinciālis, fobijraisis.
  Liberaisis – patriotu un kristīgo vērtību sargātāju bieds un tumšās vārtrūmēs žņaudzējs.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *