Parītdienas rīkojumu lielvalsts. Latvija 2024

Oskars zināja, ka būs saspringta darba diena. Jau ierodoties darbā Ieva bija mērenā stresā – kārtējo reizi kafijas aparāts bija saplīsis. Tā kā valstī šajā brīdī bija neliela gripas epidēmija, preventīvos nolūkos visas kafejnīcas bija aizvērtas. Pēc kovidnieka Latvija izvēlējās striktu supresijas ceļu un turpmāk pie jebkādas lipīgas slimības izplatības klapēja gandrīz visu ciet – lai nodrošinātu, ka vīruss nevar izplatīties.

Šī bija kā tāda Latvijas Nokia un Oskars savā iepriekšējā darba vietā – Tūrisma veicināšanas aģentūrā – bija piedalījies sagatavot plašu reklāmas kampaņu: Latvija – pasaules veselākā valsts. Lai arī kampaņa tika sagatavota 2022. gadā, to palaist vēl nebija izdevies, jo aptuveni 11 mēnešus gadā uz Latviju bija aizliegti tūrisma braucieni. Tieši nespēja realizēt iecerētos projektus bija galvenais iemesls, kas lika Oskaram mainīt darba vietu un sākt strādāt Centrālajā loģistikas birojā.

Centrālo loģistikas biroju jeb CLB arī izveidoja 2022. gadā. Covid-19 pandēmija bija beigusies un līdz ar to arī gāja uz beigām esošo struktūrvienību pilnvaras, tomēr laist šos kompetentos darbiniekus atpakaļ privātajā sektorā valsts negribēja. Pandēmija arī bija pierādījusi, ka privātais sektors nespēj nodrošināt kvalitatīvus loģistikas pakalpojumus – it īpaši piekliboja vēlme pielāgoties dažādām birokrātiskām prasībām. Tika izlemts, ka vienīgais veids, kā nodrošināt valstij nepieciešamās loģistikas nepārtrauktību, bija to centralizēt. Un kā labāk centralizēt? Pareizi – izveidojot biroju.

***

“Klau, Dāvi”, satraukti sarunu uzsāka palīgs, “mums ir problēmas. Briest lielas nepatikšanas.”
“Kādas?”
“Sākušies bruņoti nemieri. Pierobežā. Situācija izskatās nopietna, vietējie policijas spēki netiek galā. Izskatās, ka arī ārvalstu specvienības iekļuvušas mūsu teritorijā. Baidos, ka vajadzēs armijas iesaisti.”
“Nav problēmu – būs stingra un izlēmīga rīcība! Nekavējoties slēgsim… atvainojos, atrisināsim!”

Dāvja politiskā karjera nebija bijusi gluda, tomēr viņš bija pieredzējis politiķis, strādājis vairākos ministra amatos. Viņš sevi saskatīja kā īstu darītāju un lielisku krĪzes menedžeri. Galu galā tieši viņš bija palīdzējis uzveikt Covid-19 pandēmiju, lielā mērā pateicoties inovatīviem risinājumiem kā atsevišķa biroja izveidi, kas nodrošināja jau esošās valsts pārvaldes funkcijas pēc principa dubults neplīst. Viņš arī bija viens no CLB idejas galvenajiem autoriem.

Jaunajā valdībā Dāvis pārņēma Aizsardzības ministriju savā paspārnē – tas bija lielisks izaicinājums, jo aizsardzības joma bija nozare, kas lielā mērā strādāja pēc arhaiskiem un novecojušiem principiem. Tieši viņš pareizais cilvēks, lai šo iesūņojušos nozari atjaunotu, modernizētu un efektivizētu. Mazliet vīlies gan bija, jo kaut kur dziļi sirdī tomēr bija cerējis uz premjera amatu, tomēr Dāvis nebija čīkstētājs – būs jau citas vēlēšanas, citas valdības un tad, varbūt pat jau rīt, viņš tiks pie premjera krēsla.

Dāvis izlasīja īso ziņojumu, ko viņa asistents bija pienesis.

/SLEPENS/

PALĪDZĪBAS PIEPRASĪJUMS

NEKAVĒJOTIES SŪTIET PAPILDUS ARMIJAS VIENĪBAS KĀRTĪBAS NODROŠINĀŠANAI
NEPIECIEŠAMA ARĪ PAPILDUS MUNĪCIJA, IEROČI

***

“Tā, kura firma mums atbildēja par karavīru, munīcijas un ieroču piegādēm?”, prasīja Ieva lielā steigā sasauktajā sapulcē. “Šis ir pirmās pakāpes ārkārtas steidzamības jautājums.”

“Tūlīt pārbaudīšu sistēmās”, atbildēja centīgais Oskars un sāka bakstīties planšetē. Pēc kādas minūtes viņš turpināja runāt.

“Normālos apstākļos karavīrus nodrošinātu SIA Loģistikas Centrs 32, munīciju un ieročus SIA Šmerļa Šautuve. Tomēr skatos, ka viņiem ir tikai otrās un trešās parkāpes ārkārtas steidzamības atļaujas. Man jāpaskatās citā datubāzē, kurai pieeja notiek tikai caur IT. Vai varam sanāksmi uz stundu atlikt?”

Noskaidrojis nepieciešamo informāciju, Oskars aicināja kolēģus uz atkārtotu sapulci. Tomēr, tā kā Ievai dotajā brīdī bija viņas līgumā atrunātais pusdienu pārtraukums, sanāksme tika atlikta vēl par stundu. Kad tā beidzot varēja sākties, bija jau pēcpusdiena. Oskars uzrunāja klātesošos:

“Esmu operatīvi, ievērojot visus Dienesta protokolus, noskaidrojis nepieciešamo informāciju.”

“Pag!”, Ieva viņu pārtrauca. “Tu tiešām ievēroji visus protokolus? Arī 13.B.5., Par īpašās steidzamības informācijas nodošanas kārtību?”

“Jā, visi Dienesta protokoli tika ievēroti. Lūdzu, šo ieprotokolēt. Tā, bet runājot par lietu…”

Oskars dziļi ievilka elpu un ieturēja nelielu pauzi, tieši tā, kā viņš tika mācīts koučinga kursos. Tad sāka runāt:

“Esmu ticis pie informācijas, ka par karavīru transportēšanu pirmās pakāpes ārkārtas steidzamības apstākļos atbild SIA PUĶINS-2, savukārt par munīcijas pārvadāšanu atbild SIA BASS-DON KOMBAT. Abas iestādes ir nepieciešams informēt par transporta apjomu un nepieciešamību Vispārējās ārkārtas steidzamības apstākļos veicamo pasūtījumu noteiktajā kārtībā, proti, ar rakstisku rīkojumu. Rīkojuma sagatavošana jau ir tikusi uzsākta, atbildīgie ir informēti. Rīkojumi varētu būt sagatavoti pēc pusotras stundas, atbildīgie darbinieki ātrāk diemžēl nevar, jo līdz ar bērnudārzu slēgšanu un ar to saistītām attālinātā darba rekomendācijām, viņiem ir jānogaida bērnu multeņu laiks, pirms turpināt darbu. Domājam, ka rīkojumi varētu būt pabeigti ap četriem pēcpusdienā, ja operatīvi parakstīsim, tad ap pieciem būs pie uzņēmumiem.”

***

Dāvis uzklausīja uzticamās līdzgaitnieces Ievas ziņojumu un pasmaidīja. Dzīve ir tik viegla, kad procesi un procedūras ir sakārtotas un reglamentētas, viņš pats pie sevis nodomāja. Piecos būs rīkojums, tālāk jau piegādes notiks. Viss pēc procedūrām un reglamenta, viss droši, arī epidemoloģiski droši. PUĶINS-2 un BASS-DON KOMBAT saņems rīkojumus, rīt sāks operatīvo plānošanu, parīt vai vēlākais aizparīt varētu notikt piegādes.

Tā kā kārtējā krīze bija atrisināta, Dāvis atvēra tviteri, lai informētu sabiedrību par paveikto.

Viņš rakstīja:
Operatīvi reaģējot uz bruņotajiem nemieriem Latvijas teritorijā, esmu uzdevis nodrošināt militārpersonu un munīcijas transportu uz skartajiem reģioniem. Pateicoties CLB operatīvajai rīcībai, piegādes varētu pienākt jau parīt!

3 Replies to “Parītdienas rīkojumu lielvalsts. Latvija 2024”

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *