Noplūdusi iespējamā Bemhena prezentācija par korupciju

Šonedēļ Delfi pakutinājām ausislasītājiem ar aktuālo Rīgas satiksmē. 

Aizvadītās nedēļas gaitā par centrālo tematu ir kļuvusi KNAB vadītāja Jēkaba Straumes vēlme izčakarēt Ziemassvētkus veselai plejādei politiķu un uzņēmēju, vienlaikus sarūpējot vienīgo patiesi jēdzīgo dāvanu valsts simtgadē, ja neskaita rokas zāģi ar LV100 logotipu (tas bija riktīgi kruta). Dižportāla “Cehs.lv” vecajo padome lēma, ka pats rēcīgākais moments šajā notikumu gaitā ir Leona Bemhena netikšana uz Rīgas domē rīkoto praktisko konferenci “Iekšējās kontroles sistēmas korupcijas novēršanai pašvaldībā”. Vēl vairāk. “Cehs.lv” mākslīgā intelekta laboratorija ir ģenerējusi viņa uzstāšanās, iespējams, precīzu repliku.

Jau vēstīts, ka Bemhenam bija paredzēts kāpt uz skatuves ar 15 minūšu referātu par tematu “Sabiedriskā transporta pakalpojumi – ir vai nav riski”. “Cehs.lv” komanda, saprotams, ņēma vērā iespējamos riskus, reproducējot Bemhena referātu, jo bija bažas, ka realitātē to par 35 tūkstošiem no interneta būs nokačājis Dzanuškāns, tāpēc uzreiz brīdinām, ka šis riska faktors, ģenerējot potenciālo sagatavi, tika manuāli izslēgts.

Iespējamā Bemhena prezentācija par korupciju, kas, iespējams, sagatavota pirms KNAB kratīšanām un Bemhena apcietināšanas aizdomās par korupciju:

Labdien Rīgas domē! Zdravstvuyte!

Man vienmēr ir paticis teikt, ka ar korupciju ir grūti. Taču bez korupcijas ir vēl grūtāk. (pauze smiekliem)

1. slaids

Korupcija – kur par to runāt?

Šis ir sarežģīts temats, par kuru ir būtiski runāt. Taču ne mazāk būtisks jautājums ir, kur, par ko un ar ko mēs par to runājam. Šādas publiskas konferences ir labs veids, lai dalītos ar vispārīgām frāzēm un raidītu sabiedrībai signālu, ka mēs par to uztraucamies. Un savā ziņā nav melots.

Mēs ļoti uztraucamies par korupciju. Līdzīgi kā mēs uztraucamies par sasuku pirms iziešanas vējainā laikā. Tu nevēlies, lai gadiem koptais ērkulis sliktos laikapstākļos izdēdētu pāris stratēģiski muļķīgu kļūdu dēļ. Tāpēc, kad tu plāno runāt par korupciju, ir būtiski izvēlēties pareizos apstākļus – katram ir sava pieeja. Dažs izvēlas to darīt Kamčatkā, dažs “Rīdzenē”, dažs kādā vīna bārā pilsētas centrā, bet vēl dažs atpūtas kompleksā “Taureņi”.

Ir jābūt radošam, jo tad tavas sarunas būs drošībā un uztraukties varēsi mazāk.

2. slaids
“Rīgas satiksme”

Tālāk es vēlos parunāt par “Rīgas satiksmi”. Paruna stāsta, ka vēsture mēdz atkārtoties. Arī veci iepirkumi ir daļa no vēstures, tāpēc mans moto ir “iepirkumi mēdz atkārtoties”. (pauze, lai ļaudis var pierakstīt kladītēs)

Piemēram, vakar uzstādītās tehnoloģijas būs novecojušas jau rīt. Cits piemērs: ja tu vakar iepērc “Mercedes Benz”, tad jau rīt vēlēsies braukt ar “Škodu”. Tāpat katra iepriekšējā reize sniedz vērtīgas mācības – kas ir izdevies un kas nav. Personīgi mana lielākā profesionālā cerība ir neatkārtot “Daimler” lietā pieļautās kļūdas, kad praktiski viss… viss darbs, kas tika izdarīts, izplēnēja vējā. To es apņemos, kā šeit stāvu. Šobrīd. Šajā 18. decembra otrdienā. Kā brīvs un atbildīgs cilvēks, kuram nav nekādu ierobežojumu, bet “Rīgas satiksme” strādā uz urrā. Es varu. Mēs varam. Mēs to izdarīsim kopā! (pauze stāvovācijām)

Tāpat es vēlos parunāt par inovācijām, ko esmu ieviesis.

Jautājums auditorijai: ko jūs šeit redzat? (ekrānā parādās attēls ar tramvaju)

Es pateikšu, ko redz profesionālis. Iespēju. Iespēju to mazgāt ar nanoūdeni. Iespēju to remontēt par garantiju vēl un vēl, pat ja tas nav nepieciešams! Iespēju to krāsot, tīrīt, apķīlāt… sasodīts! Šis darbs prasa radošu domāšanu, kolēģi.

3. slaids
Riski. Vai tādi ir?

Runājot par riskiem, es vēlos izdalīt divus stabiņus – korupcijas plusus un mīnusus.

Plusi:

Var nopirkt vairāk lietu.
Augstāka personīgā labklājība.
Konkurētspējīgs atalgojums.
Iespēja nopirkt raķešmašīnu un māju no zelta.
Iespēja satikt ietekmīgus cilvēkus privātās tikšanās.

Mīnusi:

Strādāšana virs darba laika.
Besīgas intervijas pie Dombura.
Opozīcija visu laiku par kaut ko piesienas.

Secinājumi: Mīnusi paliekošas sekas līdz šim nav sagādājuši, taču plusi gan. (šajā brīdī novilkt žaketi, lai publikai paveras skats ar 4 “Rolex” pulksteņiem uz vienas rokas)

Noslēguma slaids

Atceramies dažas tēzes. Ir jābūt radošam. Ir jāmācās no pagātnes kļūdām, bet pagātnes veiksmes jāatkārto. Būs reizes, kad darba dēļ nāksies strādāt atvaļinājumā vai palaist garām Ziemassvētkus. Tam ir jābūt gatavam.

Taču kā preventīvi nodrošināties gadījumā, ja pienāk stunda X? Ir svarīgi motivēt un iesaistīt pēc iespējas vairāk kolēģu un pēc iespējas vairāk augsta ranga amatpersonu. Jo plašāks būs tavs tīkls, jo lielāka iespējamība, ka X stundā, kura, cerams, nekad nepienāks, tevi kāds izručīs. Tikai kopā mēs varēsim veiksmīgi apiet iekšējās, ārējās un jebkādas citas kontroles mehānismus.

(noslēgumā visiem kopā noskaitīt moto)

Ja tu veido korupciju,
Liec, draugs, aiz auss,
Jo vairāk draugus ievelc tu,
Jo vairāk Jēkabs paliks sauss.

1 Reply to “Noplūdusi iespējamā Bemhena prezentācija par korupciju”

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *