Neticams triks, kā acumirklī palielināt vakcinācijas aptveri līdz 99%

Šobrīd “uzmesti” jūtas visi. Tiem, kas ir vakcinējušies, ir atņemta viņiem apsolītā dzīve “gandrīz kā miera laikos”. Viņi ir dusmīgi uz nevakcinētajiem, dažs arī uz valdību, kurai nu jāglābj slimnīcu sistēma no sabrukuma. Nevakcinētie “uzmesti” jūtas jau pusgadu, jo viņiem visu laiku tikai atņem, aizliedz un norāda. Ierindo pie “untermenšiem”, “kuru izvēli ciena, bet tomēr tā ir nepareiza”.

Un te Ceha mākslīgā intelekta laboratorijas Epidēmiju modelēšanas centra analītiķis Kristaps Āls negrasās meklēt zelta vidusceļu un ieņem skaidru pozīciju. Jā, nevakcinēto izvēle ir nepareiza, jāvakcinējas būtu visiem, kam tas nav liegts pēc ārsta atzinuma. Nē, “man vispār reizēm pietūkst pirksti” un “man liekas, ka es nemaz nedrīkstu potēties” pašdiagnostika nederēs. Taču – kā motivēt citādi nemotivējamos? K. Ālam, kā jau allaž, ir muļķudrošs plāns.

Varbūt līdz šim daudzi no jums tam nebūs pievērsuši uzmanību, bet K. Āls aicina par to padomāt tagad. Kāpēc, piemēram, dziednieki – Sūnukalna Andrejs, Zaļā purva Mirta, Dižakmeņa Indra un dažādi citi – allaž “dziedē” no visādām kaitēm, kas ar aci nav saskatāmas? No ļaundabīgiem audzējiem kaut kur tur, iekšā. No bezspēka un neveiksmēm, no polipiem zarnās un sliktas auras. Ieraksti “Google” atslēgas vārdu “dziednieks” vai “dziedniece” un izbaudi piedāvājuma klāstu. Tas, ko K. Ālam pagrūtāk atrast, ir piedāvājumi ārstēt ar acīm saskatāmas kaites. Ja tev Sūnukalna Andrejs ar pārliecību saka, ka bezspēka cēlonis ir kuņģa audzējs un viņš to piecos seansos – švupt! – noņems kā ar roku, pirmkārt, tu īsti nevari zināt:

– vai tev vispār ir audzējs;

– kur un cik liels;

– vai Sūnukalna Andreja burvestību rezultātā tas kļuvis mazāks un tev kļuvis labāk tāpēc, ka audzējs nu sarucis, vai tīri placebo efekta un sajūtas, ka tevi ārstē un par tevi rūpējas, dēļ.

Tas, ko tu uzreiz redzētu, ir – Sūnukalna Andreja stiprie vārdi un spēka tējiņas diez vai tev izārstēs gangrēnas dēļ pūstošu kāju. Tā, visticamāk, nopūs, un tu nomirsi. Un Andrejs to labi zina, tāpēc ārstēt pūstošu kāju viņš nepiedāvā, bet droši vien aizsūtīs pie mediķiem. Jo te nekāds blefs “Es jūtu, ka tavs audzējs kļuvis mazāks, tavas čakras ir tīras!” nestrādās. Ja arī kāds no andrejiem un mirtām uzņemsies ārstēt tavu gangrēnas kāju, ja jau reiz esi līdz viņam atnācis, pozitīvs iznākums un brīnumaina atveseļošanās, kas droši vien tad būtu notikusi arī bez andreju un mirtu iesaistes, tiks atzīta par viņu dziedinošā spēka uzvaru, bet līdz galam nopuvusi kāja nozīmēs, ka neesi bijis ar gana atvērtu prātu un neticēji, tāpēc pats vainīgs pie sliktā rezultāta. Kā lasāms kādas dziednieces vietnē, kas atrodama “Google” meklējumu pirmajās lapās: “Pie dziednieka jānāk ar tīru dvēseli, ticību, pārliecību, labestību, tad arī izveidojas šī dziednieciskā saikne, kā es mēdzu teikt, tad esam uz viena viļņa! Skeptiķiem, ziņkārīgiem cilvēkiem iesaku atturēties, jo ne vienmēr dziednieks kļūdās…” Piedošanu, skeptiķi, tev tomēr būs jāiet pie īsta ārsta.

Un kāds tam sakars ar zemo vakcinācijas aptveri pret Covid-19 Latvijā?

Lūk, arī Covid-19 infekcija gluži nemanifestējas vizuāli, bet daudzi slimības nopietnībai līdz galam notic tikai tad, ja kaut ko var saskatīt. Ja kaut kas ir acīm paslēpts, tad “tas jau nav nopietni” vai “tā ir tikai gripa”, vai “paārstēšos ar dabiskām metodēm”, “padzeršu C vitamīnu un zāļu tējas”. Turklāt īstam latvju vīram kā ozolam vai sievai kā liepai taču neklājas čīkstēt un skriet pie ārstiem vai uz aptieku sīkumu dēļ. Nē, nu, ja kaut kas nopietns, tad jau gan. Vaļēju lūzumu droši vien arī vissūrākie veči atzīs par gana nopietnu traumu. Vaļēja lūzuma gadījumā šie cilvēki droši vien lielākoties tomēr dosies uz traumpunktu pie kvalificēta mediķa, nevis izlīdzēsies ar skaliņiem, piesietiem pie stilba, ceļmallapu un brūces notvaikošanu ar kadiķi.

Tad nu lūk – mēs zinām, ka šobrīd gēnu rediģēšanas tehnoloģijas ir panākušas apbrīnojamas lietas. Drīz varēsim izvēlēties nedzimušiem bērniem acu krāsu vai jau pirms dzimšanas izskaust potenciālu ģenētisku slimību risku. Iespēja parediģēt vīrusu genomu arī vairs nav gluži tāla zinātniskā fantastika.

Šobrīd pašreizējās pandēmijas apstākļos šo risinājumu ieviest droši vien jau ir par vēlu, taču to var implementēt nākamajās, kuras neizbēgami būs. Tās ir neizbēgama civilizāciju blakne. Arī gēnu rediģēšanas tehnoloģijas būs gājušas daudz tālāk.

Tātad – Covid-19 gadījumā iepriekšējās desmitgadēs ieliktie pamati mRNS tehnoloģiju izpētē un bezprecedenta spēku un finansējuma koncentrācija ļāva rekordīsā laikā radīt vakcīnu pret bīstamo vīrusu. Taču no vakcīnas jēga ir tikai tad, ja kāds to lieto, un redzam, ka apmēram puse Latvijā to neuzskatīja par vajadzīgu. Šo cilvēku gadījumā zinātnieku darbs ir bijis veltīgs. Viņuprāt, vakcīna ir bīstamāka nekā nekontrolējama vīrusa izplatība un tā pārslimošana. Jo to grūti redzēt. Tiem, kam tas paiet viegli, bravūra tikai aug. Viņi arī paši nevienu smagi slimo, pieslēgtu pie pieciem dažādiem dzīvības uzturēšanas verķiem, nav redzējuši.

Tāpēc K. Āls ierosina nākamās pandēmijas laikā 80% resursu atvēlēt tam, lai radītu lieliskas vakcīnas, zāles un terapijas metodes, bet 20% ģenētiķu uzdot konkrētu uzdevumu – “pamufļīties” savās laboratorijās un mēģināt panākt, ka vīrusa jaunās mutācijas ir ar acīmredzamām sekām.

Ja tas kārtējo reizi būs elpceļu vīruss, ir liela varbūtība, ka nekādu acīmredzamu ārēju ķibeļu pacientam uzreiz nebūs. “Jēkabs pārslimoja, teica – līdzīgi kā gripa, nekā tāda.” Savukārt, ja ar dažu vīrusa gēnu modifikāciju varētu panākt, ka kāds no jaunajiem variantiem nāk komplektā ar lielu risku, ka nopūs penis, un no mutes mutē aizies ziņa, ka “Jēkabs pārslimoja, kopš tā laika pēc treniņa zāles dušās nemazgājas, bet pa taisno dodas mājās, un gaita viņam tāda jocīgāka”, ir labs pamats domāt, ka arī bravūrīgākie “dabīgās imunitātes” kareivji veiks ātru risku analīzi un mudīgi aizdiebs pēc vakcīnas. Jo viņi visi lieliski zina pielietojumu tam orgānam, kuru draud nopūdēt jaunais vīruss. Atšķirībā no, piemēram, pielietojuma smadzenēm. Un visu to 80% zinātnieku darbs, izstrādājot efektīvas un drošas vakcīnas, būtu daudz jēgpilnāks.

Bet, hei, K. Āl, ja jau zinātnieki spētu rediģēt vīrusa genomu tā, ka no tā nopūst specifiskas ķermeņa daļas, vai gadījumā viņi nebūtu spējīgi panākt, ka vīrusa jaunās mutācijas vienkārši kļūst nekaitīgas vai arī tas pats sevi iznīcina, – jūs varētu jautāt. Un atbilde ir – jā, droši vien. Ļoti iespējams. Bet tad tas nebūtu Ceha raksts par peņu pūdēšanu.

5 Replies to “Neticams triks, kā acumirklī palielināt vakcinācijas aptveri līdz 99%”

 1. “Vaļēju lūzumu droši vien arī vissūrākie veči atzīs par gana nopietnu traumu.”
  Trauma? Tā ir dāvana. Daba ir parūpējusies par jaunu locītavu vietā, kur tā tobrīd bija nepieciešama.

  29
  1
 2. Pēdējā vēstule jeb rekviēms nopuvušajām desiņām

  Mazo draudziņ, vai tu dzirdi?
  Laikam drīz būs ļoti slikti…
  Cigāru vairs nekūpinās,
  Džuses miesu nečūpstinās.

  Nedomāju, ka šādi šķirsimies,
  Bet zinu, ka reiz vēl tiksimies.
  Tagad gan man jādodas,
  Jo tautai reiz ir jāmostas!

  4
  2
 3. Ņemot vērā, ka covid tagad ir visā pasaule, gluži kā herpess uz Āla apakšlūpas, labākais veids, kā cīnīties ar covid, būtu skaidri un gaiši no valdību puses solidāri pateikt – mēs covid neizskaudīsim tik viegli, un nākotnē to uztversim kā gripu. Proti, monstrozie visu ekonomiku un kustību bremzējošie ierobežojumi 100% tiks likvidēti uz neagriešanos tiklīdz sasniegsim daudzmaz piedienīgu vakcinēšanās līmeni.
  Valstis arī publicēs visus datu kanālus, kas ievākti par cilvēkiem vakcinācijas reultātā, un tos dzēsīs.

  vismaz cilvēkiem tad būtu jāizvēlas – uzticēties, vakcinēties un tad redzēt – ok, tiešām viss topa tvērts, un tagad vienīgā rūpe ir savu sīko līdz 5 gadu vecumam paspēt izpotēt pret “21 gadsimta gripu”. Nu un, ja ierobežojumi tiek saglabāti (ar reālu politisko mērķi kaut ko pakontrolēt), tad arī vismaz ir pamats kādam vardarbīgākam protestam.
  win-win situācija.

  Jo šobrīd covid, kas reāli ir smagām komplikācijām niecīgai daļai sabiedrības, paceļ teju ebolas epidēmijas līmenī, no kuras veļu pasaulē dodas katrs otrais.
  Jautāums – ja neeksistētu parastā gripa, un tā būtu tā, kas parādās covid19 vietā, vai būtu attaisnojums apturēt teju visu pasauli dēļ tās? Jeb mums nāktos pateikt – ok, ar š ir jāsadzīvo, bet tas nevar būt iemesls tam, lai atņemtu cilvēkiem jenkādas pamattiesības.
  Vai, piemēram, no empīriskiem faktiem zinot, ka ar HIV visvairāk slimo homoseksuāļi un āfrikāņi – kāpēc gan neizķert visus un nepiespiest veikt hiv analīzes, lai reizi par visām reizēm atrisināt hiv izplatības problēmu?

  Pat neizglītotākie cilvēki dziļi iekšā jūt, ka ir paņemta relatīvi vidēja problēma, un padarīta par centrāli svarīgu, un tiek aktīvi izmantota kā attiasnojums, lai pačakarētu domāšanu un pasauli vēlamajā virzienā. Piemēram, nu durās valstīm acīs privātais sektors? – covid ierobežojumi! Valsts sektors turpina rukāt, privātais mirst.
  Durās acīs, piemēram tādas teslas, ryanairi un tml. industriāli giganti? covid19 ļauj tos piebremzēt, tajā pašā laikā ieplānojot ierobežojumus, kas īpaši enskar attiecīgās valsts īpašumā esošo kompāniju darbību.

  Piemēram nesenā ideja, ka var atlaist no darba, ja nav covid19 vakcīnas manupra’t reāli nonāk pretrunā ar cilvēka pamattiesībām (tiesībām uz darbu). Viss būs jautri līdz kāds gudrs jurists uzodīs īsto salikumu Eiropas cilvēktiesību tiesas spriedumos un Eiropas savienības tiesas atziņās, un sāks grābt vienu valstī pēc otras aiz olām (kaut gan valstis laikam ir ne-bināras personas. Nu, teiksim “sagrābs aiz valsts kloākas”)

  1
  6
 4. Fui, cik neķītri! Pat nespēju izlasīt līdz galam. Aldis, mūsu Aldis Govzems, sliktu neieteiks. Tāpat visi bijušie juristi zina, ka Covid nav. Nava, un viss. Domā, ka internetā ir nepareiza informācija? Tauta ir apspiesta un nav kur izteikties. Žogi ir labs piemērs. Ja uz žoga ir rakstīts “хуй” vai “жопа”, nu es nepaiešu bezdarbīgi garām.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *