Latvijā pirmā alkoholisma skala – nosaki, cik tieši pālī tu vakar biji

Vai tev arī ir apnikušas tās reizes, kad tu piedzeries, taču draugiem nākamajā dienā nespēj precizēt, cik tieši lielā pālī biji? Cehs.lv, gadiem ilgi testējot dažādus alkoholisma līmeņus, ir nācis klajā ar savu skalu, kas, cerams, noderēs arī jums. Protams, šī skala vēl ir jāprecizē, jādaudzina un jālolo, lai iegūtu akadēmisku statusu, tāpēc cerēsim uz atsaucību un grandioziem ierosinājumiem komentāros.

0,0 Kulakovi – tu esi skaidrā.

0,1 Kulakovs – izdzēri aliņu.

0,2 Kulakovi – izdzēri dažus aliņus, bet, ja pagaidīs, tad drīkstēs stūrēt.

0,3 Kulakovi – Tas līmenis, kurā točna nedrīkst stūrēt.

0,4 Kulakovi – “davaj, vienu aliņu” pārvērtās “davaj, aliņu visu vakaru.” Patīkams kodiens.

0,5 Kulakovi – “davaj, aliņu visu vakaru” pārvērtās par “okej, vēl šotu un kokteili”. Pirms gulētiešanas metas reiboņi; tu domā – nahuj vajadzēja tik daudz. Pie šī līmeņa sākas iespējama vemšana.

0,6 Kulakovi – Konkrēts pālis. Ir potenciāls sataisīt sūdus, iztrūkst kadri, nākamajā dienā nožēlo izdzerto apjomu, jūtams sagurums, tomēr veiksmīgi izsprūc un nekas vairāk par neganti nodzertu vakaru nav noticis. Iespējams, iztērēta vairāk nauda nekā plānots.

0,7 Kulakovi – Esi sastrādājis muļķības. Iespējams, publicējis sociālajos tīklos sevi diskreditējošu informāciju un/vai rakstījis sūdu pretējam dzimumam. Iztrūkst bilde, ir kauna sajūta un nepārvarama vēlme vismaz kādu brīdi atteikties no alkohola. Pēc šī līmeņa bieži vien vēlme dzert atgriežas ne ātrāk par trim dienām. Iespējams, iztērēta vairāk nauda nekā plānots.

0,8 Kulakovi – Tu neko neatceries, esi guvis savainojumus, apkārtējie ļaudis uz tevi ir dusmīgi, iespējams, esi guvis nopietnus finansiālus zaudējumus (pazaudēts telefons, nodzerta visa nauda u.c.) Morālie apsvērumi pilnā nopietnībā liek pārdomāt turpmākos alkohola lietošanas paradumus un/vai speciālista iesaisti.

0,9 Kulakovi – Viss iepriekšminētais ar nosacījumu, ka tevi mājās nogādāja ar nešanu.

1 Kulakovs – Tu šonedēļ dzer jau devīto dienu un nesaskati tajā problēmu. Tava ģimene un draugi novēršas; alkoholisms kļuvis par dzīvesveidu, kas visticamāk tevi arī piebeigs. Pie alkohola tu esi pieradis tik ļoti, ka tas netraucē tev spēlēt klavieres, skaldīt malku vai velns vien zina, ar ko tu ikdienā nodarbojies.

*ja alkohola lietošanas laikā esi riskējis ar savu dzīvību vai pamodies policijas iecirknī, tad tie, neatkarīgi no citiem apstākļiem, ir 0,9 Kulakovi.

36 Replies to “Latvijā pirmā alkoholisma skala – nosaki, cik tieši pālī tu vakar biji”

 1. Es gan izmantoju nedaudz citu skal… kad sākas verbāla nesaturēšana – Tu esi šomasē, kad sāc palaist rokas – kivičā, filozofikas pārdomas – kaimiņā, daudzdiennieks- rudakā utt.

 2. Ļoti interesanti – redzams, ka ieguldīts liels darbs.

  Būtu interesanti validēt šo pret industrijas standartu Austrumos – Jeļcina skalu un Bukovska skalu Rietumos.

  Domāju, ka šis ir viens no veidiem, kā mēs varam veidot tiltu starp Austrumiem un Rietumiem. #LatvijaVar

 3. Kulakovs ir arī muzikas biznesa termins, kur mūziķis vairs nevari nospēlēt kādu no saviem skaņdarbiem, tāpēc tiek nolīgts cits mūziķis, kas no backstage var to nospēlēt.
  True story.

 4. Kulakovs ir arī muzikas biznesa termins, kurā mūziķis vairs nevar nospēlēt kādu no saviem skaņdarbiem, tāpēc tiek nolīgts cits mūziķis, kas no backstage var to nospēlēt.
  True story.

 5. Agrāk Fredis ar Ufo jau bija vienu skalu uztaisījuši. Toreiz reibuma pakāpi mērija Ādamsonos. Bija kaut kāds skandāls par deputātu Jāni Ādamsonu kurš izraisījis avāriju pālī.

 6. Šitā skala jau attiecas tikai uz kaut kādiem memmesdēliņiem iesācējiem – Pats Kulakovs Pilnā Kulakovā ir gana adekvāts, lai ne tikai bērēs nospēlētu un uzsauktu tostu, bet pat bez kļūdām lasītu sarežģītu dzeju.

 7. Ausma, piekrītu un paldies – esmu papildinājis tabulu.

  ban, nerunā muļķības. Kulakovs pats ir alkohola etalons un alkohols nevar piedzerties no alkohola. Izlasi, ko rakstīja Andrs, jo viņam viss ir skaidri saprotams.

  jib, tā jau ir cita klasifikācija, bet paldies par informāciju.

  Kaspar, Ādamsons alkohola reibumā izraisīja autoavāriju. Tādā ziņā viņš nav ar neko dižāks par Veiko Spolīti.

  Cieti: precīzi viens Kulakovs. Tas izskaidro video. Roberto uzvedībai gan izskaidrojuma nav, ja nu vienīgi agrīna lobotomija.

  nigachu, neticu. Esmu redzējis Kulakovu ļoti spēcīgā reibumā, spēlējot savas dziesmas tā it kā viņš pats būtu klavieres.

  Ješka, lūdzu, recenziju komentāros.

  VaiSpejTrapitLikePogai: Piekrītu, jāpadomā, kā uzlabot tabulas funkcionalitāti.

  Oc: Izcili!!!!!

  Prokurors: Nevienā brīdī neesmu apgalvojis pretējo.

  Zarnis: Tu pilnībā esi uztvēris manu domu. Britu dzeršanai beidzot būs rasts jēgpilns izskaidrojums. Viņi ieradīsies Latvijā, lai sasniegtu vienu pilnu Kulakovu. Gluži kā ļaudis triecas uz apgarotām zemēm, lai sasniegtu nirvānu.

  Vegāns: bļe, tu esi pidars!

 8. Nu ja visu kātu var izteikt viena Kulakovā, tad visu pohu var izjust viena Akurāterē….
  Tomēr draugs nav tas, kurš Kulakovā saliek, bet gan tas kurš saAkurāterē nākamajā dienā!

 9. Daudzi vēlas Kulakovus izteikt Plēpjos vai, vēl trakāk – Kulakovu vietā lietot Plēpjus. Vēlētos atvēsināt sakarsušos prātus, jo tas nav iespējams! Kādēļ? Tādēļ, ka matrus taču arī nav iespējams izteikt kilogramos(vismaz – cik man zināms). Paskaidrošu sīkāk:
  Ja Kulakovs ir uzskatāms par fizisku, materiālu un vizuāli uzskatāmu stāvokli t.i. cik daudz esi izdzēris un kādas ir no tā izrietošās sekas, tad Plēpis ir tāda kā garīgā stāvokļa mērvienība – gaisīga, netverama, taču ļoti spēcīga. Ir jāveic zinātnisks pētījums, lai precīzi izteiktu katra Plēpja ietekmi uz indivīdu. Taču Plēpju amplitūda ir apmēram tāda, ka 0,1 Plēpis ir vieglas skumjas, savukārt 1 Plēpis – tas ir stāvoklis, kad tev vienā rokā ir striķis, otrā ziepju gabals un tu ar acīm meklē āķīti vai rori, aiz kuras uzmest striķi. Savukārt 1,1 Plēpis – tu jau karājies…
  Attiecīgi – lai precīzi izteiktu cilvēka fizisko un garīgo stāvokli, varam to novērtēt gan Kulakovos, gan Plēpjos vienlaicīgi. Ja Kulakovs šobrīd ir 1 Kulakovā un, apmēram, 0,5 Plēpjos, tad Plēpis šobrīd ir mērāms 1 Kulakovā un 1 Plēpī.
  Lai Jums veicas!

 10. Man šī klasifikācija šķiet diskriminējoša, jo rodas iespaids, ka reibums ir kaut kas slikts vai nosodāms. Aizdomas pastiprina vāji slēptā cukura atkarības lobēšana iepriekšējā domrakstā.
  Tā vien niez rokas šai klasifikācijai pretstatīt citu klasifikāciju, kur sākumpunkts 0 ir svētlaimīga bezfilma, bet 1 ir 0 promiles, riebums pret pasauli, kretīniskajiem radiniekiem, lielākā daļa sieviešu nav iekārojamas, bet darba kolēģu joki ir kategoriski nesmieklīgi. Mērvienība varētu būt Dombrovski. Par godu Augustam Dombrovksim – latviešu rūpniekam, mecenātam un atturībnieku biedrības “Ziemeļblāzma” dibinātājam. (Nejaukt ar V.D., kurš cīnījās pret fiskālās šķērdēšanas delīriju.)

 11. Piedāvājam vēl vienu, vienkāršotu modeli, kas paredz tikai četras pakāpes – vieglā vafelītē, vafelē, pilnīgā pipelē, galīgā pimpī. Tas ir ievērojami vieglāk pielietojams nekā daudzpakāpju modeļi ar desmit un vairāk skaidrojamām atzīmēm – vērtības pēc secības izteiktas vārdiski, ne skaitliski, tādēļ nav nepieciešamības iegaumēt katras vērtības aprakstu un tā atbilstību konkrētai vērtībai pēc skalas. Papildus ir iespējams personalizēt gradācijas pakāpju definēšanu, jo standartā iekļautos apzīmējumus var aizstāt ar individuāli iecienītiem izteicieniem. Nepārspīlējot, mūsu modelis ir elastīgs un lietotājam draudzīgs.

  Turklāt tas ir ērts ne tikai pašnovērtējuma veikšanai, bet arī saņemtās informācijas par veikto pašvērtējumu korekcijai, ko var veikt attiecīgi gan informācijas saņēmējs, gan arī pats apgalvojuma izteicējs (kad būs gatavs beigt dirst).

  Korekcijas veic, balstoties uz ilgtermiņā novērotu fenomenu, ka pašnovērtējuma apgalvojums vienmēr ir par vienu lielumu mazāks nekā realitātē, kas arī ir piedāvātā aprēķinu modeļa pamatprincips.

  Minēto fenomenu skaidrojošie iemesli tiek pieņemti kā defolta apstākļi personai izsakot pašvērtējumu, proti, persona nav objektīva (dirš sev) vai arī apzināti sagroza informāciju ar nolūku mazināt iespējamās negatīvās ietekmes (sūdus) vai veicinātu savu popularitāti (dirš citiem). Šie pieņēmumi novērš gadījuma kļūdas (kad kāds netīšām reāli pasaka, kādā pālī ir vai arī cenšas sabotēt īstā novērtējuma rezultātu) iegūstamajiem pamatdatiem. Mūsu metodes rezultātiem kredibilitāte ir nereāli augsta un ticamības intervāls vēl augstāks.

  Veicot aprēķinus kritiski jāizvērtē iegūtie pamatdati un jāveic to interpretācija tādēļ šis nav tīri matemātisks modelis. Vairumam gadījumu aprēķins ir vienkāršs (piemēram, pats saka, ka bija vafelē, bet īstenībā bija pilnīgā pipelē), tomēr jāņem vērā, ka persona, kura ir galīgā pimpī kā samazinājumu nekad neizvēlēsies lineāri vienu lielumu zemāko pozīciju – pilnīgā pipelē, bet veiks to pēc cirkulāras kustības principa, izvēloties par vienu pozīciju zemāko uz otru pusi – vieglā vafelītē. Līdz ar to šo kā pašnovērtējumu var minēt gan personas, kas ir vafelē, gan galīgā pimpī, tādēļ jāveic papildu izvērtējums. Personas, kas patiešām ir vieglā vafelītē, par vienu mazāku uzskata “galīgā pimpī” pēc tā paša principa pēc kura tuzim var būt mazāk punktu nekā sešiniekam. Tomēr, ja šādi gadījumi ir repetitīvi, vajadzētu izvērtēt pašu personu, jo izskatās, ka reāli iztrūkst kāda fundamentāla fāze. Pašnovērtējums ar atzinumu “pilnīgā pipelē” šī izvērtējuma modeļa interpretācijā ir uzskatāms par anomāliju.

  Modeļa izstrādātāji liek pimpi uz akadēmisko statusu.

 12. Sulīgā Anda gaida salaveci ciemos! Esmu noskumusi pēc mīlestības! Es gribu lādu smukulīti izjust sevī! Es skumstu pēc Tevis, Seksīgais puisi!
  Esmu vienmēr skaidrā! Es nedzeru šņabi! Es ar to lepojos!
  Mīlot, Tava Sulīgā Andiņā

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *