Konkurss ir noslēdzies, tiek vērtēti dalībnieku (1 gab.) iesūtītais darbs.
2020.gada septembrī, nolūkā veicināt literāro procesu Latgalē, tika izsludināts konkurss “Latgolys prozys skaitiejumi 2020”. Atsaucība bija tik liela, ka konkursam tika iesūtīti “uz vienas rokas pirkstiem skaitāmi” pieteikumi. Darbu kvalitāte bija tik spīdoša, ka konkursa rezultāti tika noklusēti un iesūtītie darbi, vismaz pagaidām, tiek slēpti no publikas. Cehs.lv literatūras pulciņa biedri gribēja iepazīties ar uzvarētāju, izlasīt iesūtīto, taču nekāda informācija vairs nav pieejama. Varētu rasties bažas, ka literatūra latgaļu valodā neeksistē un tas, kas tomēr ir pieejams, ir lēts, vulgārs sūds, kas paredzēts dzimtās sādžas patriotisma apmierināšanai. Vai arī, laimīgā kārtā, latgaļu literatūras konkursu ir nogremdējuši ar Covid-19 saistītie drošības pasākumi. Bet ne par to ir stāsts.
Uzskatām, ka latgaļu literatūras konkursa galvenā problēma bija tēmēšana uz nepareizo mērķauditoriju. Informācija par konkursu bija pieejama sociālos tīklos un interneta portālos, taču atsaucība bija nekāda. Halo? Konkursa reklāmām bija jābūt izvietotām pie VSAA pabalstu izsniegšanas kabinetiem un piespraustām pie fiziskiem sludinājumu dēļiem autobusu pieturu un Maksima lielveikalu tuvumā. “Pērku zemi, pārdod malku, literatūras konkurss (būs balvas)”. Sasniegtā auditorija būtu lielāka, ja konkursa nolikumu izmētātu pie miskastēm, blakus tukšai stikla tarai.
Latgaļu literatūras konkursa otra problēma bija pārliecība, ka kādam tiešām vajag literatūru latgaļu valodā. Valoda, kādā darbs ir uzrakstīts, nevar būt par šī darba galveno vērtību. Un tas attiecināms uz visām valodām. Citādi nepastāvētu tāds žanrs kā tulkotā literatūra. Šekspīrs, Murakami vai Čehovs ir baudāmi neatkarīgi no tā, vai lasītājs saprot oriģinālo valodu vai nē. Saturs ir svarīgāks par formu, sižets ir svarīgāks par valodu. Rakstiet labi un tiksiet lasīti. Ir jāpiebilst, ka minētajam literatūras konkursam pat nebija skaidri definēta tēma. Derēja jebkas, ka tik latgaļu valodā. Vēl zemāk nolikt kvalitātes latiņu nav iespējams.
Un treškārt ir jāatzīmē, ka literatūra ir visnotaļ vecmodīga izklaide. Ļaudis mūsdienās vairāk laika pavada pie TV, datoru un viedtālruņu ekrāniem, baudot interaktīvu saturu, nevis lasot tekstus. Prasība ieguldīt autora laiku novecojuša žanra veidošanā norāda uz to, ka konkursa veidotājiem nebija vēlmes sagādāt aktuālu un pieprasītu saturu. Šķiet, ka viss, kas saistīts ar Latgales kultūru ir radies, attīstījies un palicis tālā pagātnē. Tautasdziesmas, katolicisms un māla podi – tās ir kultūras humpalas, kuras tiek valkātas jau vairākus gadsimtus. Gribas ko jaunāku? Atvainojiet, strādā tikai “Humana”, “D.g.s.” un “R.d.a”. Savukārt nosaukums “Šmakovka” tiek aktīvi izmantots tikai pēdējos 10 gadus, pirms tam šo dziru sauca kandža, ļerga vai samogonka, neļaujiet sevi apmānīt.
***
Tāpēc Cehs.lv mākslīgā intelekta laboratorija, nolūkā attīstīt mūsdienīgas tendences Latgales kultūrā, izsludina datorspēļu konkursu. Mūsdienīgi, aktuāli, jauniešiem patīk. Ņem piemēru, Lakuga. Nedēļas laikā, no 18.11.2020 līdz 25.11.2020 gaidīsim Latgales programmētāju veidotās spēles. Tās varbūt gan datorspēles, gan spēles viedtālruņiem. Temats: “Mūsdienu ģimene”, iedvesmai var izmantot Satversmes tiesas nesen izteikto atbalstu viendzimuma pāru ģimenēm.
Čiuļi pipši!
Vasali!
Paļdis par interesi!
Speciali Ceham ziņoju, ka ir nūsaslāguse konkursa 1. kuorta, kod žureja viertēja aizkluotai tekstus, i ir izvālāti autori daleibai konkursa 2. kuortā. Ar autorim, kas beja skaitami iz div rūku pierstu, organizatori sasazynuoja par rezultatim. Publiska informaceja sekuos, kod nūtiks 2. kuorta. Kluotīnis pasuokums Lūznavā jau laiceigi tyka atcalts kovida risku deļ, jis ari nabyutu variejs nūtikt paradzātajā datumā vaļstī īvīstūs īrūbežuojumu deļ.
Itūnedeļ tiks īraksteiti video lobuokūs autoru teksti, tod žureja viertēs itūs video, kai ari jī byus pīejami ari lakuga.lv sātyslopā i FB lopā. Sekojit informacejai!
Tai kai ari Reigys festivals “Prozas lasījumi” kovida laika īrūbežuojumu deļ ir mainejs formatu i nūtiks teiklā, nu Kūrzemis i Latgolys lasejumu pīsadaleis pa 1 lobuokajam autoram.
Cytugod gaideisim konkursā ari cehs.lv autoru pīsacejumus. :)
P. S.
Atsasaucūt iz tezi “Ir jāpiebilst, ka minētajam literatūras konkursam pat nebija skaidri definēta tēma. Derēja jebkas, ka tik latgaļu valodā. Vēl zemāk nolikt kvalitātes latiņu nav iespējams.”, grybu pavaicuot, kaida ir ituo goda literaturys festivala “Prozas lasījumi” tema?
Bez tam nūlykumā nabeja saceits, ka tekstim juobyut latgaliski, tyka sajimti i vierteiti teksti obejuos latvīšu rokstu tradicejuos. Pretejā gadejumā tī byutu latgalīšu, na Latgolys lasejumi.
blad neko nevar saprast
Kamēr Pūce ir atpakaļ, tikmēr nekas jau nav mainījies. He He He. Mākslas brīvība, https://lv.m.wikipedia.org/wiki/Humors.
Cehs.lv, jums naktineica.lv būtu jāuzaicina savā pulciņā. Lasot Cehu, jau sen tā nebiju smējusies, kā nupat, atverot linku uz Naktineicu. “Beņķis bez kājām ir dēlis”, hahaha. :)
Kādam, kas prot programmēt:
Spēle Android un iOS – “KAPLIS”, jeb, ievērojot valdoas prasības “KAPEĻIS”
RPG par Latgolu zemnieku ar iesauku Kaplis, kura pamatuzdevums ir kaplēt dažādas zemes. Spēle it online MMORPG, un kaplēšana tiek veikta uz PokemonGO tipa kartes, virtuālie reģioni sakrīt +/- ar realitātē esošām vietām/punktiem, kas tiek auto-ģenerēti (te brutiski kaut kāds Pokemongo sistēmas klons vajadzīgs, iespējams tāds pieejams opensource).
Kaplējot tiek vākta samaksa, un rūda. Pakaplējot piemēram, kādā Latgolijas kultūras punktā – ir vairāk rūdas, vairāk koinu, ko izmaksā spēle. Kaplējot vienmuļos lauku apvidos koini un rūda var būt mazāk**
Sakrājot naudu smēdei, Kaplis var uzčinīt labākus kapļus un kaplēt fiksāk. Apceļojot Lotgali var savākt gana koinu, lai varētu čakarēt kaplēšanu citiem spēlētājiem – izlikt dižakmeņus, sargsuni utt.
** Lai nav vienmuļi, spēles addoni (jo Ceha nolikumā laisk ir reāli pārāk īss) vēlāk var piesaistīt dažādas reālas datubāzes, kas izmaina to, cik koinu un rūdas Kaplis var sakaplēt. Piemēram karte barojas no LAD kartes, un ja tu pakaplē biosaimniecības tuvumā, spēle dod bonuskoinus utt.
Vēlāk dažādi Lotgales punkti var dot īpašas spējas – pimēram, aizbrauci uz Aglonas bazilisku, dabuji blessing+5, kas tev ļauj piemēram, attālināti aizsargāt savus sakaplētos īpašumus
Azibrauci uz Maizes muzeju – tev ir šmakovka – vari pārņemt pretinieku teritorijas bez kaplēšanas
Azibrauci uz Daugavas cietoksni – dabūti ieročus un vari nomušīt kādu pretinieku. Piem. Daugavas cietokšņa apvidū cilvēki uzjautrinātos karojot. Aglonas reģionā – stretēģiskā spēle. utt. Aizbrauci uz kādu lielāku fermu – extra koini.
*** Visiem patīkt customization – koini var nopirkt dažādus Latgaliskus pričendālus vai atvērt īpašas teritorijas. Spēle’tāji var redzēt savus pretiniekus.
! Svarīgi, ka spēlē mikromaksājumi neļauj kļūt stiprākiem, bet tikai sevi izdaiļot.
**** Addoniem būtu jāuzlabo arī grafiskais izpildījums. nedēļas laikā man liekas var uztaisīt spēli tikai ar stick-figures
*****Spēle veicinātu Lotgales ceļošanu, un to vēlāk varētu pakārtot arī viai LV, prasmīgi novirzot uz labākajām loota vietām tieši Latgalē.
Mēneša laikā izbrauci Lubānu, Rāznu un Dreidzi – dabūti īpašo Māras blessingu un tev ir kaut kāds dimanta kaplis uz 24h
Vasaļi!
(as in “Mana vasaļa vasalis nav mans vasalis”)