Kas Ždanoku padara par visvairāk iedvesmojošo Latvijas sievieti

Sociālajos tīklos sašutumu ir raisījusi diskusija par Tatjanas Ždanokas iekļaušanu grāmatā “Mūsējās”, kurā pasaku formā stāstīts par 50 ievērojamām Latvijas sievietēm – dāmām, kuras ir visvairāk iedvesmojošas, kā “Projektu bankas” aprakstā min autores. Grāmatu varot lasīt kā apliecinājumu latviešu varēšanai un iedrošinājumu bērniem. Ždanokas atrašanās vienā sarakstā ar Aspaziju, Vairu, Uļjanu un daudzām citām nozīmīgām sievietēm iedvesmoja arī antropologa Kristapa Āla māsu – Kristu Ālu, kura nu jau ilgstoši nodarbojas ar Tatjanas paradumu analizēšanu.

K. Āla norāda, ka Ždanokas atrašanās grāmatā var būt vērtējama kā divu pakāpju joks, jo pasakas ir par Latvijas sievietēm, kamēr Tatjanai, kura pēc tautības ir krieviete un par Latvijas pilsoni kļuva tikai tiesas ceļā, pašai šķietami ne pārāk cepī Latvijas koncepts. Viņa 1991. gadā ne tikai balsoja pret “Par Latvijas Republikas valstisko statusu” pieņemšanu, bet arī iesaistījās Interfrontes darbībā, kas iestājās par Latvijas Republikas saglabāšanu PSRS sastāvā.

Ždanokas iekļaušana šādā literatūrā varētu būt viņai pat kaitinoša, jo tas pastarpināti akceptē Latviju kā īstu valsti, un K. Āla nav pārliecināta, ka šāds koncepts ir pa prātam Tatjanai.

Tāpat par iespējamību, ka Ždanokas iekļaušana šajā grāmatā varētu būt smalks joks, liecina fakts, ka grāmata ir izdota latviešu valodā. 2012. gadā Tatjana atbalstīja referendumu par krievu valodu kā otru valsts valodu. Šajā kontekstā K. Āla modelē situāciju, kurā Ždanokas kvēlākie fani būs spiesti apgūt latviešu valodu, lai izlasītu viņu līderei veltītās lapas. Un šeit ļoti noderīga būs mazākumtautību skolu valodas reforma, pret kuru tik cītīgi iestājās Tatjana ar saviem līdzgaitniekiem.

Grāmatas autores visas 50 sievietes aprakstā dēvē par varonēm, tāpēc arī K. Āla meklēja kādu nesavtīgas varonības piemēru Ždanokas izpildījumā. Tālā pagātnē jārakājas nav, jo atliek pašķirt lapu vien līdz 2014. gadam, kad Tatjana devās vērtēt nule okupētās Krimas referenduma leģitimitāti un norisi.

Aģentūrai LETA no notikumu vietas viņa toreiz ziņoja, ka pārkāpumu neesot un Krimā valdot svētku atmosfēra. Tam sekoja asa paša Eiropas Parlamenta prezidenta Martina Šulca kritika par to, ka Ždanoka rīkojusies pretrunā ar ES nostāju. Ždanoka atbildēja, ka viņai šāds viedoklis nav saistošs, vēstījis “LSM.lv”. Grāmatā iekļautās sievietes esot pretojušās dažādiem šķēršļiem. Gluži kā Ždanoka, kura, neskatoties uz kritiku un nosodījumiem, vēlāk devās ciemos pie diktatora Bašara al Asada, lai aizstāvētu savu vēlētāju intereses Sīrijā.

Daudziem varbūt nešķiet, ka Ždanokas cīņas būtu patriotisma piepildītas, taču K. Āla uzskata citādi. Piemēram, slavenais tiesas process “Tatjana Ždanoka pret Latviju” ir ārkārtīgi pamācošs. Proti, politiķe rādījusi praktisku piemēru Latvijas un Eiropas tiesu sistēmas kompetencei, kas liedza politiķei kandidēt Saeimas un pašvaldību vēlēšanās. Neviens taču nedusmojas uz kravas automašīnām, kas slogo tiltus pirms to atklāšanas, vai ne? Tāpat arī nevar taču turēt ļaunu prātu uz Ždanoku, kura varonīgi lieku reizi ar praktisku piemēru pārliecinājās, ka ar mūsu cilvēktiesībām viss ir kārtībā.

Viņas iecelšana visvairāk iedvesmojošo Latvijas sieviešu kārtā ir ļoti drosmīga, līdzīgi kā būtu Rubika iekļaušana valsts visvairāk iedvesmojošo vīriešu sarakstā. Taču “Cehs.lv” cer, ka tas ir tikai pirmais solis pilnvērtīgā viņas cildināšanā. K. Āla neizslēdz, ka nākotnē mēs varētu sagaidīt arī tādas bērnu grāmatas kā “Mūsējā. 50 izcili Ždanokas citāti”, “Oranžs un melns. Divas Tatjanas nokrāsas”, kā arī “50 labākās Tatjanas Ždanokas Latvijā”, kur visās piecdesmit vietās būtu ievietota vienīgā un īstā Tatjana.

Tomēr no otras puses var teoretizēt, ka Latvijas sieviešu-varoņu grāmata “Mūsējās” ir rakstīta pasaku formātā un, kā jau pasakām piedienas, tajās tiek apskatīti psihologa Gustava Junga cienīgi arhetipi. Ir svarīgi, lai starp gaišajiem tēliem, mūžīgajiem cietējiem un trešajiem brāļiem ar lieko hromosomu allažiņ eksistē arī ļaunās pamātes un spīganas.

P.S. K. Āla gan arī neizslēdz, ka grāmatas autores gluži vienkārši ir sajaukušas Tatjanu Ždanoku ar populāro mūziķi Bobu Dilanu, kas pilnībā izskaidrotu un attaisnotu viņas iekļaušanu grāmatā.

8 Replies to “Kas Ždanoku padara par visvairāk iedvesmojošo Latvijas sievieti”

  1. iecienījuši pleca un rokas daļas gaļu.

    Šie vizuālie pierādījumi pievienojas ziņojumu kopumam, kas sakrājies gadu laikā un vēsta par postažu, ko atstājuši kopā ar cilvēka līķi mājās iesprostoti kaķi un suņi, proti, izsalkuma mocīti, tie ēduši sava saimnieka miesas. Tiek uzskatīts, ka mājdzīvnieki tā dara, kad nav pieejami citi pārtikas resursi, lai gan dažos gadījumos saimnieka notiesāšana notika arī tad, kad mājdzīvnieka bļodiņa bija ēdiena pilna.

    Lūk, tāpēc nākamreiz, kad tavs kaķis nolaizīs tavu roku, padomā, vai tas ir aiz mīlestības, vai arī kaķis pagaršo tevi, gaidot lielo dzīru dienu. He He He. Citāts no- https://www.tvnet.lv/6878959/ja-tu-nomirsi-kakis-tavu-liki-visticamak-liks-uz-kara-zoba. He He He.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *