Kāpēc pensionāriem ir balsstiesības?

Tuvojoties vēlēšanām, arvien biežāk dzirdami tādi paziņojumi kā: “Paslēp vecvecāku pases, citādi viņi nobalsos par “to–un–to”!” Saprotams, ka šāda rīcība būtu ne tikai neētiska, bet arī klaji pretlikumīga, tāpēc lūdzam neviena Latvijas iedzīvotāja pasi neslēpt. Bet, no otras puses…

Ja balsstiesības Latvijā cilvēki iegūst tikai tad, kad sasnieguši 18 gadu vecumu, vai nebūtu loģiski, ja tām tiktu noteikts arī augšējais vecuma slieksnis? Nedaudz esam par šo jautājumu rakstījuši arī iepriekš, tomēr šoreiz vēlamies to apskatīt nedaudz izvērstāk.

Kas tad īsti ir vēlēšanas? Tās ir ne tikai pilsoniskais pienākums, bet arī iespēja kaut kādā mērā uzlabot savu nākotni valstiskā līmenī. Tā ir iespēja atdot savu balsi par partiju, kas plāno ieguldīt naudu izglītības sistēmas uzlabošanā, tieslietu sistēmas sakārtošanā, aizsardzībā un citās būtiskās lietās, plānu realizēšanas vārdā, iespējams, pieņemot arī nepopulārus lēmumus, jo tikai tā iespējams iegūt papildu līdzekļus.

Tā kā pensionāri lieliski apzinās, ka nedzīvos mūžīgi, saprotams, ka viņu balsojuma motīvi lielā daļā gadījumu būs mērķēti tikai un vienīgi uz savas dzīves uzlabošanu. Piemēram – lielākā daļa galvaspilsētas vecākā gadagājuma iedzīvotāju jau ir nopirkta ar bezmaksas sabiedrisko transportu, kas mētā milzu līkumus, lai piestātu pie katra tirgus durvīm, un apstājas ik pa 200 metriem, lai vecūkšņiem nebūtu lieki jāstaigā. Pārējie pilsētas iedzīvotāji tādējādi iegūst neērtu un pārbāztu sabiedrisko transportu. Un šis ir tikai viens no piemēriem.

Problēma ir tajā, ka pensionāri balso nevis par labāku nākotni visiem, bet gan par cilvēcīgākiem pēdējiem gadiem sev pašiem. Tur ir grūti ko pārmest, vienlaikus, ievēlot nākamās Saeimas sastāvu, mēs tomēr vēlamies celt visas valsts iedzīvotāju labsajūtu, nevis uzlabot tikai vienas cilvēku grupas dzīves rietu.

Mūsu piedāvātais risinājums ir pavisam elementārs – vidējais paredzamais dzīves ilgums Latvijā ir 74,6 gadi. Latvijas Republikas parlaments tiek ievēlēts uz 4 gadiem. Tātad balsstiesību vecuma slieksnim vajadzētu būt tādam, lai provizoriski visi nobalsojušie izdzīvotu līdz nākamajām vēlēšanām. Respektīvi, 74 – 4 = 70 gadu vecums jānosaka par balsstiesību beigām.

Noteikti saņemsim iebildumus par to, ka ir ļoti daudz inteliģentu, dzīvesgudru un gaišu pensionāru, kuru spriestspēja un loģiskā domāšana saglabājusies pat līdz cienījamam 90 gadu vecumam. Tā noteikti ir, bet – ir arī ļoti daudz patiesi gudru un talantīgu piecpadsmitgadnieku, tomēr viņiem, gluži tāpat kā pārējiem vienaudžiem, vecums neatļauj piedalīties vēlēšanās.

Ja vecuma barjeras noteikšana tomēr šķiet pārāk drakoniska pieeja, vēlēšanu urnu sasniegšanai varētu uzlikt pāris normāla vecuma cilvēkiem ļoti vienkārši pārvaramus šķēršļus. Ja kādu no tiem nespēj pārvarēt – vēlēšanas iet secen. Piemēram, vispirms vēlētājam būtu jāpaiet garām bļodai ar bezmaksas ledenēm, pēc tam jāpaiet garām piemīlīgam bērnam, neaiztiekot viņa vaigu un neuzsākot sarunu, bet pašās beigās grūtākais – pašrocīgi jāpapildina telefona priekšapmaksas kartes kredīts, kā arī, izmantojot pulti, jāpārslēdz televizors miega režīmā. Pēdējā pārbaudījumā kandidāts izkrīt arī tad, ja pirms pults paņemšanas ieliek to līdzpaņemtā plastmasas maisiņā.

Mēs aicinām cieņai pret senioriem neļaut nostāties priekšā cieņai pret Latvijas jauniešu tiesībām uz cilvēcīgu nākotni un mūsdienīgu valsti. Dancojot pēc šī brīža pensionāru stabules, mēs vienkārši sačakarējam vecumdienas nākotnes pensionāriem. Padomājiet par to.

P.S.
Ierosinām arī mainīt likumus un pensionāriem Rīgas sabiedriskajā transportā bez maksas atļaut pārvietoties tikai no plkst. 9.00 līdz 16.00. Būsim reāli – ar šo laiku pilnībā pietiek aizbraukšanai uz tirgu.

19 Replies to “Kāpēc pensionāriem ir balsstiesības?”

  1. Pilnībā piekrītu! Bezmaksas braucienu sabiedriskajā transportā jāpielāgo kapu darba laikam, kas iekrīt laika posmā no 9:00-16:00.
    Var rīkoties radikālāk – izsniedzot bezmaksas, piemeram, tikai kapu biletes vai bezmaksas bileti virzienā uz tirgu un atpakal

  2. Rīvēju kāpostus, fonā televizors, pa televizoru “bez tabu”, kapēc viņiem nav šī uzraksta – Bez tabu ir humora portāls – tā saturs nav jāuztver burtiski un/vai nopietni – kaut kur sākumā vai beigās ??

  3. Zini ko es ierosinu?
    Beigt vienreiz dirsties uz visiem, beigt meklēt vainīgos.

    Negribi braukt sabiedriskajā? Nopērc auto? Nevari atļauties? Strādā vairāk vai gudrāk. Neproti? Meklē kur iemācīties, kam padomu paprasīt.

    Tāpēc Latvijā ir konstanta problēma – visu laiku visi ir slikti un dumji utt. Piemēram cehs.lv kaut ar sarkasma pieskaņu, tomēr acīmredzami ir kaut kāds mārketinga hipsteru bars, kas dziļi iekšā ir iedomājušies, ka rada ahujennāko daiļradi un satīru.
    Jūs 10 gadus atpakaļ rakstījāt moralpain lapā, kā caur pupiem var pakakāt. Par ko vispār jūs domājat?

    Braukt transportā grūti? Nu jebal, atveras durvis, aizveras un pēc 20 min esi jau citā pilsētas galā. 100 gadus atpakaļ ar kājām būtu jāiet.
    Internetā pārāk grūti pogu uzspiest. Agrāk lai bankas pārskaitījumu veiktu .. da kādu pārskaitījumu? – cik bija zeķē, tik bija, gribēji kādam nosūtīt – banderolē.
    Politiķi sūdīgi – nu tak taisi augšā partiju, atordi prātīgu komandu un pats startē. Nav ASV, kur tev vajag drūmāko klanu un galus katrā mediju korporācijā. Latvijā joprojām katrs sētas vaņka var palikt par premjeru.Ja nav Latvijā to izcilnieku, tad pašam par tādu jākļūst (tā kā tas reperītis Russ teica “Fuck it I’ll do it myself”)

    Šitā sūdzēšanās pat satīrā(!!) vienkārši ir atbaidoša. Kā var būt lepnums par valsti un tautu un vispār kaut kāda pašapziņa, ja viss ir slitki pat cilvēkiem, kam itkā jārada iespaids, ka nemaz tik sūdīgi nav (t.i. komediantiem)?

  4. Tā jau tāda pļūtīšana par tēmu, kura vienmēr būs atvērta. Tajā pat laikā, visiem, maigi izsakoties, pie dirsas par tiem penšiem, studentiem un pārējiem nabagiem, kuri brauc ar sabiedrisko. Nu pajāt uz viņiem! Un lai kā arī nebūtu – vienmēr nabagi savā starpā ēdīsies – kuram ir paredzēta vieta un kuram nav un kurš tur kuram traucē vai netraucē. Skaidrs, ka penši ir no politiķu puses vismanipulējamākie vēlētāji un arī visprognozējamākie – iedosi viņam brīvbiļeti un kotleti – sūkās tev turpmākos 4 gadus. Tā, ka čill!

  5. Zikovs: “visiem, maigi izsakoties”.
    Ja neiebilsti, lūdzu pastāsti savu skatījumu, kas ir “visi”.!

    Manā skatījumā kopaina ir sarežģītāka; ne tik melnbalta.
    Brīžiem šķiet, ka šobrīd varbūt labāk samierināties ar tā bezgodīgā čigānu komjaunieša attieksmi, jo likmes ir kļuvušas pārāk augstas. No oficiāli izplatītām ziņām nesaprotu, kur Jurašs dabūja naudu. :(

    1. Ar “visiem” domāju, tos, kuriem tas patiešām ir pie dirsas. Galvenokārt tos, kuri sabiedrisko transportu neizmanto, jo ikdienā brauc ar auto, bet, tajās ļoti retajās reizēs, kad izmanto, šo braucienu uztver kā force majeure nokļūšanu kur vajag par 1,5eur ar PVN. Kāpēc PVN?! Tāpēc, ka tā, savā ziņā, ir arī izklaide un eksotika. Piemēram, mums ar ģimeni tā jau ir kā tradīcija – reizi mēnesī brīvdienā visiem izbraukt kaut kur ar autobusu, tramvaju vai vilcienu(tas gan laikam nav RS produkts).

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *