Kā neveiksminieku vietā ražot piķi

Šonedēļ Delfos runājām par pilsētvides plānošanu.

Sliktais Rīgas centra gaiss un mūžīgie sastrēgumi liecina par to, ka gadiem ilgusī pilsētvides pārplānošana ir izgāzusies kā veca sēta. “Lieliski pārdomātie” veloceliņi tomēr nav mudinājuši autovadītājus pārsēsties uz divriteņiem, bet autostāvvietu maksas pacelšana nevienu nebiedē, jo iet solī ar sabiedriskā transporta biļešu cenu kāpumu. Tieši tāpēc pienācis laiks pieņemt nepopulārus lēmumus un sākt domāt ārpus kastes. Jūsu padevīgais kalps – triecienbrigāde CEHS.lv – vēlas nākt klajā ar priekšlikumu, kas ne tikai atbrīvos Rīgas centru no pārlieku intensīvās automašīnu satiksmes un indīgajām izplūdes gāzēm, bet arī ļaus pilsētas domei iekasēt normālu piķi un izlīst ārā no parādu jūga.

Lūk, mūsu ideja – pilnīgi visas Rīgas centra skolas un bērnudārzus pārvietot uz mikrorajoniem! Tas ir tieši tik vienkārši. Daudzi no jums noteikti vairākas reizes gadā, iebraucot pilsētas centrā, būs nodomājuši: “Kāpēc gan šodien tik normāla satiksme? Kur sastrēgumi?” Divi vārdi – skolēnu brīvlaiks. Varam tikai iztēloties, cik tukšas būtu ielas, ja šajās dienās brīvlaiks būtu arī bērnudārzos. Jautāsiet – kāpēc gan no centra neaizvākt arī augstskolas? Tāpēc, ka LU un RTU studenti ir pārāk nabadzīgi, lai iegādātos automašīnas, bet pārējie ir pārāk bagāti, lai dzīvotu ārpus klusā centra.

Veicot teju vai sešu Rīgas iedzīvotāju aptauju, noskaidrojām, ka vidēji 40% skolas vecuma jauniešu neprot uz skolu nokļūt paši, tāpēc turp tiek nogādāti ar automašīnām. Bērnudārzu audzēkņu statistika ir vēl graujošāka – veseli 100% mazo resgaļu neprot patstāvīgi izmantot sabiedrisko transportu. Vadoties pēc šīs aptaujas, lēšam, ka ik dienu uz Rīgas centru ar automašīnām tiek vesti aptuveni 93 000 bērni un jaunieši (CEHS.lv aptaujas dati).

Tāpat pētījumā novērots, ka pastāv zināma korelācija starp iedzīvotāju automašīnu cenām un to, cik tuvu skolas durvīm jāpieved skolēns. Izrādās, jo turīgākā ģimenē bērns piedzimis, jo lielāka varbūtība, ka viņš būs pilnīgi tups un skolas ieejas durvis nespēs atrast pat tad, ja tiks izlaists no mašīnas ielas pretējā pusē. Šī iemesla dēļ bagātnieku elitārās atvases varētu pārvietot uz palīgskolām Bolderājā. Lai neviens nejustos aizskarts, tās sauktu nevis par “Atpalikušo un izlutināto bērnu palīgskolām”, bet gan “Indigo bērnu zinību dārziem”.

indigo

Skolu un bērnudārzu pārvietošana uz pilsētas mikrorajoniem atbrīvotu ļoti daudzas pašvaldībai piederošās ēkas, kuras varētu izīrēt jaunajiem uzņēmējiem, tādējādi ne tikai papildinot pilsētas budžetu, bet arī radot jaunas darbavietas. Rīgas Valsts 1. ģimnāzijas (aut. piez. – muļķīgs nosaukums – Rīga taču nav valsts!) telpās, piemēram, varētu ierīkot kažokzvēru audzētavu. Tā sildītu gan ekonomiku, gan rīdzinieku muguras. Rīgas Valsts 3. ģimnāzijas telpās varētu izveidot narkomānu rehabilitācijas centru, kas būtu sevišķi ērti, jo 50% skolēnu varētu palikt tajās pat telpās. Katrai skolai atradīsim vislabāko pielietojumu.

Bērnudārzus savukārt varētu aprīkot ar restēm un izmitināt tajos cietumniekus. Pirmsskolas vecuma bērnu izglītības iestādes jau šobrīd ir lieliski piemērotas cietumnieku uzņemšanai – tās ir aprīkotas ar pastaigu laukumiem, brīvdabas trenažieriem un divstāvu gultām. Vēl viens liels pluss ir tas, ka cietumniekiem neviens nebrauc pakaļ. Šādā veidā mēs ietaupītu neskaitāmus miljonus, kas tiktu iztērēti, būvējot jaunus cietumus. Jaunus bērnudārzus varētu nebūvēt, tā vietā mazos šmuļus vienkārši aizsūtot pie omes. Šī būtu tā saucamā “WIN-WIN” situācija, jo, auklējot mazbērnus, vecūksne pie viena atslogotu arī Rīgas sabiedrisko transportu.

Jā, sākotnēji šī ideja varētu šķist nedaudz agresīva, tomēr laika gaitā visi pierastu un novērtētu pilsētvides uzlabojumu ģenialitāti. Pašsaprotami, ka ieceres realizēšanai būs pietiekami daudz pretinieku, tomēr “ja tu kaut ko vēlies, visa pasaule slepus sadodas rokās, lai tev palīdzētu” (G. Račs).

Lūdzam arī lasītājus neturēt sveci zem pūra un komentāros nākt klajā ar savām idejām, kā padarīt galvaspilsētu vēl skaistāku. Piemēram:

 • tirgu atvērt tikai pulksten 10:00, lai uz darbu varētu aizbraukt neraizējoties par pensionāriem, kuriem tieši pusdeviņos no rīta obligāti jānopērk reņģes
 • Maskavas ielu pārcelt uz Maskavu
 • uzlikt ceļu nodokli un obligātu ikgadēju tehnisko apskati arī velosipēdiem – paši uzprasījās
 • par braukšanu bez velosipēdista tiesībām – 15 dienas piespiedu darba
 • atjaunot kravu pārvadājumus, pludinot pa upi, jo stulbi, ka ielas ir pilnas, bet upe – tukša
 • lai varētu atstāt komentāru interneta portālā, jāizrēķina augstākās matemātikas uzdevums
 • motociklistiem jāparaksta donora karte, kura nosaka, ka viņu orgānus var pieprasīt jebkurā laikā, bez iepriekšēja brīdinājuma
 • neglīteņus jāizmitina mazpilsētās
 • latgaļu “valodu” jāatzīst par neizdevušos dialektu.

18 Replies to “Kā neveiksminieku vietā ražot piķi”

 1. Galvaspilsēta būtu vēl skaistāka, ja atslēgtu luksoforus un krustojumos satiksmi regulētu jauniņas policistes minisvārciņos – kā Pyongyangā.
  Vēl ietaupītu elektrību.

 2. Bezmaksas autostāvvieta Daugavā. Ir izšķērdīgi izniekot Likteņupes plašumus ar kaut kādu štrunta kuģīšu satiksmi.
  Pārcelt Centrāltirgu uz Dagdu. Pusi gada Rīga būtu brīva no alkatīgajiem penšiem, bet tukšos paviljonus varētu atdot Laikmetīgās mākslas muzejam.
  Ķengaragu un Maskačku pārdēvēt par Probācijas priekšpilsētu.

 3. *izvestu no rīgas tos cigarešu striļītājus autoostā un tos kas diedelē santīmus biļetei, jo dēļ kautkādas mistiskas apstākļu sakritības netiek uz mājām(parasti daugauvpili vai liepāju)

 4. Pirmām kartām izslēgt no skolām jaunos censoņus kuriem ir akcents latviešu valodā, kaut ir tīrasiņu latvieši un nav pat bijuši ārzemēs – lai iet rakt grāvjus, neizniekosim izglītību.
  Tad jau tās pārējās skolas ar abiem audzēkņiem nemaz nebūs jāslēdz.

 5. “Bērnudārzus savukārt varētu aprīkot ar restēm”

  Piekrītu! Tos mazos cietumniekus vajag pilnībā norobežot no vecākiem un sabiedrības. Ilgtermiņā tas atrisinātu visas minētās problēmas – nebūtu ne skolnieku, ne pensionānu, ne velosipēdistu, ne studentu, ne triecienvienību, ne latgaļu. Būtu tikai cietumnieki, kuri spaidu kārtā celtu jaunus “bērnudārzus”.

 6. Vēl pāris padomi pilsētas atbrīvošanai:
  Ierakstīt Latvijas Satversmē, ka Izpildvaras pienākums ir katru mēnesi pieņemt vismaz vienu likumu, kas sodītu velobraucējus par stulbu uzvešanos. Savukārt papildināt Satversmi ar atsevišķu sadaļu velobraucējiem:

  Velobraucēju tiesības un pienākumi:
  1. Velobraucēju pienākums ir uzvesties stulbi
  2.Ja velobraucējs uzbrauc virsū penžai ar reņģu somu, penžai, savukārt ir tiesības iekraut velosipēdistam pa galvu ar augstāk minēto reņģu somu un nosaukt riteņbraucēju par speķarausi
  3. Ja velobraucējs aizšķērso ceļu autovadītājam, autovadītājam ir tiesības no loga uzgāzt virsū riteņbraucējam 2 litrus vecu paniņu un teikt “aizrijies, mūdzi”
  4. Ja riteņbraucējs traucē gājējam, tam ir tiesības novilkt labo kurpi un mest ar to velosipēdistam pa muguru. Ja netrāpa, var mest ar kreiso kurpi. Apkārtējiem ir pienākums aizdot kurpes metējam, ja tās ir beigušās.
  5. Ja riteņbraucējs brauc pa trotuāru un biedē visus ar savu zvanu, gājējiem ir tiesības iegrūst viņu noķert, piesiet pie Rātsnama zvana un skaļi trīs reizes nozvanīt “Rīga dimd”.

  un tā tālāk…

 7. Imho Rīgai būtu jāpārņem losAndželesas modelis (protams, tas nozīmē, ka visai RD jaaizbrauc pieredzes apmaiņā tur uz mēnesi vai, droš paliek nedroš, diviem). Pilsētai jāplešas horizontāli, jāabsorbē nekam nevajadzīgie meži/pļavas ap mūsu valsts galvaspilsētu un steigšus jāveido jaunas aglomerācijas, savienojot pilsētas vienā nebeidzamā smaržīga betona un asfalta mākslas darbā. Ulbrok Hills, Mārupwood, Ādaži Heights, Bolderājseaside. Tādejādi pilsēta aizņems pusi latvijas un nevarēs vairs teikt, ka Rīgā nav vietas vai ir liela satiksme, jo problēma būs tikai nelielos rajonos.
  Un vēl, līdz ar Jaunā Viļņa aizvākšanos, uz Jūrmalu jāpārceļ visi PļavniekPurvciema aborigēni. Viņiem būs prieks būt tuvāk mentalitātei tuvajai Jurmala. Bet Jūrmalniekiem būs atkal prieks apkalpot slāvu galējības. Atbrīvoto teritoriju nolīdzināt līdz ar zemi, uzbūvēt jaunas suburbijas un importēt dažas bandas no LA, lai uztur kārtibu un rajona ekonomiku ar narkotiku tirdzniecības palīdzību.

 8. 70% uzņēmumu un iestāžu noteikt darba laiku no 05:30
  Aizliegt pieņemt darbā personas, kas dzīvo vairāk kā 1000 m iestādes/uzņēmuma
  Izcirst parkus un pārveidot par autostāvvietām
  Pieprasīt uz ielām obligāti valkāt gāzmaskas (labi plaušām, lieki neviens nekur nedrūzmēsies)
  Katras 2 stundas testēt trauksmes sirēnas, veikt citas aktivitātes, lai samazinātu vēlmi uzturēties/dzīvot pilsētā

 9. Maxima tīklu pārdēvēt par “Labāki iepirkšanās lauki” un iksiņus aizvietot ar krustiņiem.
  Rīgas jūras līcī uz ledus pavasaros ierīkot diennakts bezmaksas poklīnikas un uzsādīt rindu aizmetņus un norādījumus: “Informācija pie reģistratūras kaijas.”, bet āliņģus nomarķēt ar uzrakstiem “Dr. Darvins. Speciālists. Ar virsdrēbēm neienākt.”

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *