Kā Marks Zakerbergs manus draugus par muļķiem pataisīja

Šonedēļ daudzi sociālo tīklu lietotāji bija apjukumā, jo neviļus atpazina sevi šajā Delfi versijā.

—–

Marks Zakerbergs, uzturot savu impēriju, kaitinoši daudz apelē pie vārda “draugs”. Vēl tikai vakar viņš man piedāvāja nosvinēt 10 gadu jubileju, kopš manā digitālo draugu lokā ir vidusskolas biedrs Gints, ar kuru pēdējo reizi dzīvē runāju pirms vismaz 12 gadiem. Nav tā, ka es emocionālā līmenī nevēlos Gintu savā draugu lokā. Es vēlos. Taču līmenis, kurā es viņu nevēlos pazīt, ir digitāls. Paskaidrošu.

Gintu vislabāk atminos no laika, kad viņš divas nedēļas nenāca uz skolu, jo bija izbīdījis muguras diskus, koka stumbrā ar motorzāģi rakstot: GINTS. Man aizvien tas šķiet neticami smieklīgi. Viņš bija lādzīgs lauku jaunietis ar plašu sirdi, labiem nodomiem un nespēju pateikt “nē” katru reizi, kad viņam kāds piedāvāja iesmelt ļergu.

Tieši pēdējais ir faktors, kādēļ pēc mūsu kopīgās akadēmiskās karjeras kontakti pārtrūka. Taču esmu priecīgs ar viņu dalīt atmiņas, kā arī digitālajā telpā paturēt Gintu savā kontaktu lokā. Mazāk tāpēc, lai sazinātos. Vairāk tāpēc, lai redzētu, kurp ved viņa dzīves līkloči. Marks Zakerbergs ar savu portālu deva mums iespēju eksistēt līdzās un redzēt vienam otru tik daudz, cik gribējām.

Janvārī “Facebook” paziņoja, ka tiek mainīts algoritms, kas nosaka to, ko tu redzēsi savā jaunumu lentē. Atkal Zakerbergs kaut ko murgoja par īstiem draugiem un patiesu draudzību. Īsumā ieskicēšu vēstījumu, ko uztvēru es: “”Facebook” parūpēsies, lai tu mazāk redzētu ziņas un piedāvājumus no uzņēmumiem, kam esi piespiedis “like”, bet vairāk – lietas, ko publicē tavi draugi, jo tas ir tas, kas dzīvē patiesi rūp.”

Ignorējot konspirācijas teorijas par patiesajiem apsvērumiem, kāpēc šāds algoritms tika ieviests, tīri cilvēcīgi man nebija nekā iebilstama, jo teorētiski pieļāvu, ka doma ir gana cēla. Kāpēc ne?

Vispirms Gints ar saviem draugiem dalījās ar viltus portāla ziņām. Pēc tam sekoja kaudze ar sūdīgām memēm no “9gag” tipa sūdsatura atgremotājlapām. Pēc tam pārsūtīts aicinājums nepiedalīties vēlēšanās ar tekstu: “ja velesanas kautko mainitu tad tas tacu butu AIZLIEKTAS!”
Ar smagu sirdi es Gintam uzspiedu atsekošanas pogu. Pēc tam sekoja Mārtiņš. Tad Zigis. Tad Kristiāna. Tad

Helmuts. Tad Viktors. Tad vēl vairāki desmiti. Tie visi bija cilvēki, kurus es pazīstu vai esmu pazinis kādā noteiktā laikposmā. Man nebija viegli redzēt paziņas šādā gaismā.

Es sāku prātuļot atbildi uz savu agrāk izvirzīto jautājumu: “Kāpēc ne?”

Varbūt, Mark… Varbūt ir pavisam, pavisam neliela iespēja… Varbūt ir pavisam neliela iespēja, ka mani draugi ir muļķi? Ne visi, protams. Un ne visās jomās. Bet daudzi. Un vairākās jomās. Un varbūt ir mazmazītiņa iespēja, ka mums visiem bija labāk, kad algoritms tā vietā, lai rādītu Ginta koplietoto “Kāpēc valdība visu valsts naudu atdod bēgļiem?” rakstu, parādīja vietējās kebabnīcas piedāvājumu? Es neapgalvoju, bet jautāju – vai tā nebūtu labāk? Gan mums, gan Gintam.

Mēs varam runāt par to, vai tā nebūtu problēmas ignorēšana un patiesībā mums vajadzētu sabiedrību izglītot. Jā, droši vien. Taču man ir nolaidušās rokas. Uzskatu, ka ir jāsāk no pamatskolas, nevis jāizglīto pieaugušie.

Līdzīgi kā Gačo repo par to, kā viņa ambīcijas saruka, kad mēs ievēlējām Kaimiņu, manas ambīcijas sarūk katru reizi, kad Mairis Briedis dalās ar “TheBest.lv” vai “RunaBildes.lv”. Ja mēs netiekam galā ar etaloniem, tad Gintam nav cerību.

11 Replies to “Kā Marks Zakerbergs manus draugus par muļķiem pataisīja”

  1. Nesaprotu par ko cepiens (FB un līdzīgus nelietoju), bet gan jau autoram tagad ir labāk palicis. Vai varbūt jārīko “Share” un “Like” kampaņa lai algoritmu nomainītu ? Vai jānoskaidro kur atrodas cilvēks kurš pieņems sūdzības par FB vēlēšanu aģitācijas pārkāpumiem latviešu valodā un jātaisa pie viņa(s) mājām pikets ?

  2. Man ar sajuta, ka apkart visi idioti un es viens skaistulis. Turklat diezgan pamatota sajuta, jo FB diezgan labi straadaa algoritms par indiviida intereseem un baileem, taapeec arii manaa lentaa ir draugs Kaspars, kursh diezgan aktivi shar un komentee acimredzami naidu un neiecietiibu kurinoshas trollju lapas. Un braaleena sieva Maruta, kas ielaiko un iekomente kartejo nacionaalistu liidera murgu. Bet taa kuce tak zina, ka esmu precejies ar krievvalodigu ebreju meiteni. Vel abas kopaa dzeera lieldienaas….

    No otras puses, man nezkapec lec aaraa transeksualju reklamas no londonas. Bet… bet es tak neesmu taads. Stulbais FB, neko Zakijs nerubii!

  3. Lai takš tie vegan iet, visupirms, uz tuvējo mazdārziņu, noliek tur kluci. Verbālo, viruvē samizoto un visur citur savākto kompostu, ietirina ar saviem pirkstiem, kopā ar tiem sūdiem un vietējo melno, saspļauj pāris plaukstpilnas ar sēklu. Tad jau var skatīties kā zāle aug.. un siekaloties. Protama lieta, pasutit BIO priedes riekstus, savam weekend pesto iekš amazon , jo redz priedēm kāpās un kapos tepat jūrmalā sēkla tāda pliekana,ārzemju sēklu rijot lielāka bauda. tas jau pohuj, cik māte daba ierij sūdu lai dabūtu 100 gram indijas riekstu uz tavu būdu. Cik gramu kūltūras lieku , liec tu, liekam, izliekamies par sliekām un stumdamies visiem garām lai tik tiktu pirmie pie svariem. Aiziet , legalizējam zāli… YesssStop , varbūt visupirms ļaujam katram smelt , vākt un uzglabāt lietus ūdeni , kas no debesīm krīt.
    o rums un dēls ir tik vēls, šodien vai jebkad.. rītdien uz skolu jāved nākotnes tēls.
    LAbRIt atkal ? ..ar paģirainu seju modina tēvs!

  4. Man liekas vai tikai liekas, ka virpotāju brigāde gatavo rakstu par 9 maija kodienu, vai arī ir kā daudzi pusneizdzertie ali mētājas Dānijā, un mums nesagaidīt kādu svīstošu stāstu līdz nebūs pasniegtas vismaz koka medaļas.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *