Idiotu fabrika

Jau gadiem pašmāju telekanāli piedāvā skatītājiem TV šovus, kuriem visiem ir viena kopīga iezīme – tie būvēti ar domu, ka skatītājs ir idiots. Skumjāks par to ir vienīgi fakts, ka tā ir patiesība. Ir skaidrs, ka šāda pieeja varēja funkcionēt pirms padsmit gadiem, kad zilos ekrānus viena pēc otas pāršalca arvien jaunas fabrikas. Latvijas ekrānlūris nebija neko tādu redzējis un no sirds juta līdzi Da Gunchi, Zix, Jeremy, Reketam un citiem dzīves pabērniem. Tomēr, kāda velna pēc šādi šovi netiek izsvilpti mūsdienās, kad katrs otrais Latvijas iedzīvotājs zina, kas ir American Idol, The X-factor, So You Think You Can Dance, The Voice, u.c.?

Ja citviet pasaulē šova pamatdoma (protams, neskaitot ieņēmumus) ir jaunu talantu atrašana, tad pie mums tiek meklēts cilvēks, kurš uz skatuves sarīkos šovu. Ar vārdu “šovs” žūrija un skatītāji saprot “saģērbties spilgtās lupatās un lēkāt pa skatuvi kā idiotam”. Spilgtas drēbes novērš uzmanību no talanta trūkuma. Tas Latvijā iet. To var pārdot. Pēc šāda principa jau gadiem tiek būvētas pašmāju “zvaigznes” – potenciālie lauku kultūras namu hedlaineri un Latvijas Radio 1 dižpārdokļi.

Mums ļoti patīk akcentēt sevi kā dziedātāju tautu: “Dziedi ar zvaigzni”, “Dziedošās ģimenes”, “Dziedošie dvīņi”, “Mūsu zelta dziesmas”, “Koru kari” (šis ir mans favorīts, jo gaidu, kad šova veidotājiem aptrūksies spilgti epiteti un krāsas, un beidzot sagaidīsim Sabiles kaku brūno kori). Dziedot dzimu, dziedot augu, dziedot piedalījos kārtējā SMS triecienbalsojumā.

Domāju, ka vajag iet vēl tālāk, pušot limitus  un barot skatītājam iekšā tik, cik viņš gatavs uzsūkt – pienācis laiks tādiem šoviem kā “Dziedošie pensionāri”, “Dziedošās ģimenes vs. Koru kari”, “Dziedošie bezpajumtnieki” un “Dziedošie mīmi”. Tā kā dziedāšanas šovos vienmēr uzvar latgaļi, tad bez liekulības sauksim lietas īstajos vārdos – “Koru kari” un “Dziedošās ģimenes” turpmāk būs “Latgaļu kari” un “Dziedošie latgaļi”.

TV producenti, lūk jums bezmaksas ideja vēl vienam šovam: ja pēc principa “ieslēdzam random cilvēkus uz pāris mēnešiem slēgtā telpā un viņi kļūs par talantīgām zvaigznēm” (Talantu fabrika) tiek radīti pašmāju estrādes šedevri, tad pēc šādas analoģijas varam gatavot prasmīgus deputātus Saeimai – “Deputātu fabrika”. Potenciālajiem politiķiem katru dienu jāmācās retorika un gvelšana, stilisti māca, kā pieklājīgi saģērbties un paralēli notiek tikšanās ar īstiem politiķiem. Vakaros viņi saviesīgi iekapā šņabi un atbild uz “Balstiņas” (vienmēr esmu viņu iztēlojies kā resnu, kailu onānistu, kurš tumsā sēž pie monitoriem un runā netīrā, aplipušā mikrofonā, ar vienu roku spaida peli, kamēr otra roka zem galda) diktētajiem skatītāju jautājumiem. Katru piektdienu notiek lielā uzstāšanās, kurā pretendenti cenšas pēc iespējas prasmīgāk aizdirst skatītāju ausis.

“Fabrikas” koncepts Latvijā darbojas un darbosies līdz brīdim, kad zudušo un infantilo debīliķu paaudzi nomainīs cilvēki, kuriem ir pašiem savas domas un viedoklis. Līdz tam vajag spiest ārā kā sulas no bērza agrā pavarī.

29 Replies to “Idiotu fabrika”

 1. Piezīme “ūber” pārgudrajam autoram – lai arī kā LATGALIEŠI gribētu sevi devēt par LATGAĻIEM, viņi ir un paliek LATGALIEŠI, jo latgaļu ciltis jau sen ir izklīdušas pa Latviju un sajaukušās ar visu, kas nu visapkārt un pa ceļam ir pagadījies… gluži tāpat, kā citi ir ieklīduši Latgalē un līdz ar to LATGAĻI var būt visi un neviens.

 2. Bet visādi citādi gan, protams, piekrītu rakstam. Šos te šovus parasti neskatos un, ja gadās paskatīties, tad tas ir stipri sāpīgi (izraisa galvas sāpes :D ).

  Šo konkrēto talantu fabriku gan pa laikam paskatos – pamatā gan tikai koncertus, jo tur piedalās mana drauga māsa – Ieva.

  Bet tīri jau no paša šova organizatoriskā viedokļa tas ir ļoti neprofesionāls un tizls. Es, piemēram, vismaz gribētu redzēt tos teorētiskos telefonbalsojuma skaitļus, kurus nevienam nerāda (protams, tāpat var rādīt to, ko nu iegribās).

 3. paga,paga, a kā ar Latvijas NOKIJU?galu galā dziesma+deja ir mūsu valsts nokia,tā ka šādus šovus vajadzētu atbalstīt no kultūras ministrijas.Vēl vairāk- katrā bērnudārzā/skolā/cietumā/slimnīcā vajadzētu pa talantu šovam, un šīs tiešraides pārraidīt LTV1 un 2 + latvijas rādžiņos, kas par retranslāciju maksātu šova veidotājiem!!! tikai tā mēs šo ideju varēsim padarīt vēl pievilcīgāku eksportam utt

 4. latgaļi un latgalieši ir viens un tas pats, nav tādas robežšķirtnes, kad beidzās vieni un sākās otri vai otrādi.
  Gribējās parādit gudrību – sanāca kā parasti. aleluja

 5. Kristīne – visdrīzāk, ka bija domāts LR2 ;)

  SS – Izskatās, ka Tev gribējās parādīt gudrību, bet pats nesaprati pat, ko teicu, tāpēc arī domā, ka sviests. Tāpēc mēģināšu pateikt vēlreiz – vienkāršāk.

  Redz – Latgaļi, Kurši, Sēļi u.c. bija Baltu ciltis, no kurām veidojušies Latvieši (protams, vienlaikus vēl sajaucoties ar citām tautām, kuras Latvijas teritorijā ir apgrozījušās).

  Tik pat labi kā sakot savu cēlo frāzi “latgaļi un latgalieši ir viens un tas pats”, tu varēji pateikt “latvieši (visi) un latgaļi ir viens un tas pats”

  Toties latgalieši ir tie, kas nu tur tagad dzīvo (tai skaitā varētu ietilpt arī visi krievvalodīgie), gluži tāpat kā vidzemnieki ir tie, kas dzīvo Vidzemē utt.

 6. Krysis-da tu tautai smadzenes pudere par to latgalismu,es nesen pabraucu pa latgali, un man ir daži svaigi komenti
  1.90℅ sarunu valodas tur notiek po russkij
  2. Ļoti liels iedzīvotāju skaits sevi lepni dēvē par Latgaļijciem,ar rus.valodas akcentu
  3.pazīstamais latgalis man teica vo cilvāks no latvijas atbraucis
  Secinājums ir baigi bēdīgs (ne tikai latgalē) ka drīz tur varēs doties tikai ar krievijas pasportu kabatā

 7. Krysis- nevienam neinteresē tavas anālās atraugas par latgali.Nevienu nepiš tas vai kāds saka “latgaļi” vai “latgalieši” domu taču var saprast tāpat, vai ne?

 8. Nesapratu. Kur pazuda čangaļi? Mēs vairs neesam cilvēki, jā? Phū! Pilna Čangaliena ar kaut kādiem latgaļiem/iešiem/ījciem sabraukusi, godīgam čangalim ļergas pudeli vairs nav, kur nolikt, tūlīt jau kāda rīkle klāt. ZjB!

 9. Karoče, lohi, tā:
  1) Latgaļi – bijušie poļu dzimtscilvēki, bļauri un lohi
  2) Videmnieki – bijušie zviedru dzimtscilvēki, flegmas un lohi
  3) Kurzemnieki – bijušie vācu dzimtscilvēki, poseri un lohi.
  4) Zemgaļi – tjipa asimilēti leiši. bremzes un lohi.
  5) Rīdzinieki – viss kopā. Un četrkārši lohi.
  A par rakstu – nau smieklīgi jo ir nopietni. Visi lohi.

 10. Ja būs Politiķu fabrika, es, ja nepieciešams, abonēšu pat VIASATu, lai to redzētu….
  Mans old-taimeru drīm-tīms, ko varētu iespundēt uz kādu pusgadu kopā:
  1) Ždanoka
  2) Dobelis
  3) Kabanovs
  4) Šlesers (sievu ar var – lai vismaz kāds ir cmuks)
  5) Kikī
  6) Repše
  7) Lembergs
  8) Līdaka

 11. Jebal ja vseh kto ņiže rostom! Bet vispār jau ačkops. Starp citu, man nav nekāda naida pret dziedošiem pļēguriem teļukā. taču raksta autors mani musān musina uz zināmu avantūru. Starp citu, tikko pakakāju.

 12. Brīnos, kāpēc vēl nav ieviests šovs “bērnu fabrika”. Tur veselīgi pretējo dzimumu indivīdi varētu nodarboties ar to, no kā rodas bērni, nu un šad tad kāds eksperts, piemēram Džilindžers (pārdzīvojis6 sievas) vai deputāts Parādnieks (arī ievērības vērta ģimenes dzīve)vai ministrs Rasnačs (rabarberu izmantošana sadomazohistiskās rotaļās) sniegs paraugstundu.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *