Hipsteru kastas jeb Kas tu esi?

Agrākajos laikos bija zemnieki un muižkungi, tad strādnieki un fabriku īpašnieki, tad strādniekus pārkristīja par proletāriešiem, kas draudzīgi savienojās, un tautu iedalīja parastajos cilvēkos un nomenklatūrā. Tad viss sabruka, nāca deviņdesmitie, daži kļuva bagāti, citi zaudēja visu… vārdu sakot, vēsture atkārtojās, jo pasaulē vienmēr pastāvējusi šķiru sabiedrība. Un ziniet, tā pastāv arī starp hipsteriem. Esmu pavadījis daudz laika tos pētot, esmu dzēris daudz kafiju Miera ielas kafejnīcās, izbaudījis vietējos ekoloģiskos ābolu vīnus Kalnciema ielas tirdziņā, klausījies lekcijas mākslas centrā kim? un darījis daudz dažādu lietu, lai tuvāk iepazītu hipsterus. Esmu izsecinājis, ka starp hipsteriem pastāv sekojošās šķiras:

JAUNHIPSTERI

Pazīmes:
Naudas trūkuma mocīts hipsteris – staigā caurās biksēs nevis tāpēc, ka tas ir stilīgi, bet tāpēc, ka vienīgās bikses ir nolietotas un noplukušas. Saka, ka neēd gaļu ideoloģisku apsvērumu dēļ, bet īstenībā neēd gaļu, jo knapi var atļauties pat kartupeļus. Neiet uz populārām hipsteru pulcēšanās vietām, piebilstot, ka tās ir pārāk mainstream (ja atļaujās iziet ārpus mājas, sēž rajonā lētākajā dzērājbārā vai studentu kafejnīcā), lieto Nokia 5210, jo viedtālruņi esot pārāk mainstream. Klausās Radio 101 un Radio Naba. Dzīvo komunālā dzīvoklī ar līdzīgi domājošiem, labprāt pie krūzes šķistošas Nescafe apspriež aktualitātes mūzikas dzīvē. Raksta smeldzīgu dzeju un spēlē ukuleli.

Nodarbošanās:
Iesācis studēt jau piekto mācību programmu (iespējams, kultūras vadību, arhitektūru, mākslas vēsturi), jo neviena no iepriekšējām izglītībām nav ļāvusi attīstīt radošumu un atbrīvot kreatīvo garu. Strādā naktsmaiņas kādā nekvalificētā darbā (piemēram, par krāvēju preču šķirotavas punktā).

Sapņi:
Atrast darbu kādā radošā profesijā, pelnīt gana daudz naudu, lai varētu ēst gaļu, iet uz populārām hipsteru pulcēšanās vietām un nopirkt viedtālruini. Publicēt savu dzejoļu krājumu, atrast sevi.

HIPSTERI VULGARIS

Pazīmes:
Cenšas apgrozīties pareizajās aprindās un būt uz svarīgiem atklāšanas pasākumiem. Var atļauties reizi nedēļā uzdzīvot kādā klubā („Piens” un „Pērle” ir allaž populāras izvēles), kā arī pāris reizes nedēļā padzert kafiju kādā omulīgā lasītavā-kafejnīcā. Mīl tērpties oriģinālos „rokdarbos” un pārsteigt ar savu izskatu. Seko līdzi aktualitātēm un trendiem, daudz lasa ārzemju žurnālus, lai censtos izzīlēt nākamo Latvijā populāro trendu un būt pirmie (tā kā visi Hipsteri Vulgaris pārstāvji lasa tos pašus ārzemju žurnālus, katra gadalaika sākumā var sastapt ļoti daudz identiski ģērbtus „trendīgus” Hipsterus Vulgaris). Klausās mazpazīstamas grupas, kuras vēl nav kļuvušas pavisam populāras. Arī šīs grupas meklē ārzemju žurnālos. Daudz lieto tviteri un citus sociālos portālus, lieto viedtālruni. Gatavs ilgi strīdēties par to, kurš viedtālrunis ir labākais (informācija par jaunumiem tehnoloģiju frontē pārsvarā tiek iegūta no Krizdabza bloga). Dzīvo mazā vienistabas vai divistabas (atkarībā no tā, vai ir partneris) dzīvoklī Āgenskalnā, Grīziņkalnā vai centrā. Ja dzīvoklī ir malkas apkure, tas tiek pasniegts kā kaut kas pozitīvs un īpašs.

Nodarbošanās:
Strādā vai nu radošajā industrijā (piemēram, par pārdevēju modes blogeri, projekta vadītāja asistentu reklāmas aģentūrā), vai nu pozicionē savu parasto amatu kā kaut ko radošu („Es nodarbojos ar SEO, kas ir principā tas pats, kā strādāt reklāmas āgentūrā. Un es rakstu daudz tekstus”).

Sapņi:
Kāpt pa karjeras kāpnēm labdabīgā un videi draudzīgā veidā, dibināt savu uzņēmumu, kļūt par multimākslinieku, kā hobiju atvērt mazu veikaliņu, kas tirgo ekoloģiskus produktus. Vēlas būt trendsetter, kāro Hipsteru Lorda pozīciju.

HIPSTERU LORDI

Pazīmes:
Hipsteru Čaks Noriss. Tas, ko Hipsteru Lords šodien uzvilks, jau rīt būs jaunākais modes kliedziens. Tā nepazīstamā grupa, par kuru viņš kādā ballītē izteiksies, jau nākamajā dienā skanēs Radio 101. Ja iegādāsies pundurcūku, nākamajā dienā pundurcūkas Latvijā būs deficītprece. Saka, ka nealkst uzmanības, bet iekšeji priecājas, kad Privātā Dzīve publicē viņa bildes. Lai arī uztur ironisku un „man-viss-ir-vienalga-man-vienalga-ko-citi-domā” pozu, Hipsteru Lords mīl sabiedrību, kas viņu dievina, un tāpēc aktīvi piestrādā pie sava tēla uzturēšanas un veidošanas. Mīl iedzert (pārsvarā tikai dārgus dzērienus), reizēm atļaujas paniekoties ar narkotiku karalieni – kokaīnu. Ārēji labsirdīgs, bet īstenībā cinisks mahinators, kas aizkulisēs centīsies iznīcināt potenciālus un esošus konkurentus/pretiniekus. Dzīvo lielā mansarda dzīvoklī centrā, ir turīgs vai pat bagāts.

Nodarbošanās:
Veiksmīgas reklāmas aģentūras dibinātājs, arhitektu biroja vadītājs, vai tamlīdzīgs ienesīgs amats. Reizēm piestrādā par DJ, varbūt atver un uztur mazu veikaliņu vai kafejnīcu/krodziņu, vienkārši tāpat, jo viņš to var atļauties.

Sapņi:
Turpināt dzīvot šādu dzīvi, nepārvērsties par Vechipsteri.

VECHIPSTERI

Pazīmes:
Izskata ziņā lidzinās Jaunhipsteriem, tikai divreiz vecāki. Ir transcendējuši tādas ikdienišķas lietas kā mazgāšanos. Mīl sabiedrību, tāpēc pavada brīvo laiku kopā ar līdzīgi domājošiem Vechipsteriem. Labprāt apspriež pagātni. Mūziku īpaši neklausās, jo mūzika ir tik ļoti mainstream un komerciālizējusies. Telefonu neizmanto, jo ir nonācis pie apziņas, ka dzīve bez telefona ir daudz vienkāršāka. Mīl svaigu gaisu, tāpēc reizēm nakšņo ārā, it īpaši vasarā.

Nodarbošanās:
Bez noteiktas nodarbošanās (un dzīvesvietas).

Sapņi:
Atgriezties jaunībā, bet tā kā tas sapnis šķiet nepiepildāms, sapņo atrast uz ielas piecīti.

31 Replies to “Hipsteru kastas jeb Kas tu esi?”

 1. pārtraucu lasīt tad, kad pamanīju, ka arhitektūras studēšana ir salikta vienā čupā ar idiōtisku sūda kultūras vadību pie jaunhipsteriem. lai tiktu arhitektos vajag actually nopietnus skillus un zināšans, tur vidējais hipsters, kurš neko nemāk, nekad neiestātos. nepatīk, ja aprakstītais materiāls nav izpētīts un ir neprecīzs, fuj :/

 2. Man liekas, ka pietrūkst vienas kastas starp hipsteriem vulgaris (asistentiem, referentiem un twitera operatoriem) un lordiem (aģentūru īpašniekiem, rantjē un mažoru dēliem).

  Vajadzētu pa vidu starp tiem vēl kategoriju – virshipsteris, jeb trendhipsters. Prjektu vadītājus reklāmas aģentūrās, blogerus kurus pazīst pēc sejas, dīdžejus hip-radio stacijās un tamlīdzīgus arturus grēviņus.

  Dzīvo viņi ar aldziņu, kas visticamāk ir lielāka par tavu vai manu (bet ne obligāti) un viņu vārdos ieklausās masas. Kontrkulturšķiki viņus izsmej, bet hipsteru lordi headhanto savām aģentūrām un bāriem.

  Viņi ir smieklīgi.

 3. Piekrītu aukstajam gaisam.
  parastais Hipsteris Arhitektos neiestāsies.
  tur mēdz stāties 3-5 reizes pēc kārtas neatladīgie. bet hipsteris var tikai pamēģināt un aplauzties, un tad iet uz kultūras akadēmiju.

 4. Piebalsoju trenerim, trūks vēl dažas kastas.
  es mokos dilēmā, kurš es esmu, jo manī ir pa druskai no visiem.
  Domaju man derētu kasta Wanabe Hipsteri.

 5. Īstenībā Janhipsters jau arī Hipsters Wanabe – nabadzīgi, bezpersoniski, bet augstākās sabiedrības, šmigas, atzinības un sexa alkstoša biomasa!!!
  Liela daļa no mūsdienu emo jaunatnes kokona pārvērtīsies par skaistu hipsterwanabiju!

 6. Cehs riskē kļūt pārāk hipsterīgs, bļa. Stokholmas sindroms?

  Man, kārtīgam darba cilvēkam, knapi saprotams, kad pļūtī par kaut kādiem fõrskvēriem vai tamlīdzīgu huiņu. Manā prātā sociālo mediju attīstība apstājās pie draugiem.lv, un viss cits tikpat labi varētu neeksistēt, bitīt matos.

 7. @Otrādi
  Nu neķildosimies tik smukā dienā. Hipsterīšam jau nevajag daudz, tikai lai atzīst viņa oriģinalitāti. Vai tad tas tik grūti? Cilvēki raksta ko viņi zin un saprot un reklāma vai veikaliņš, tā jau arī ir dzīve, tāpēc nevaig strīdēties!

 8. Padaudz nepilnības ar to pašu arhitektūru un SEO, shit is expensive as phuck! get your facts straight!

  Citādi var iesmiet, pietrūkst tie laiki, kad nebija tik izteiktas sub-kultūras. Tagad bunch of phaggots skraida riņķī.

 9. Mazāk vērtē un domā par citiem. Ceha sarkasms un nievas atspoguļo pašu autoru riebumu pret sevi un savu dzīvi. Staigājot apkārt vnk nevērtē. Vnk apklusini sevī to kaitinošo kretīnu, kas domas indē no iekšas: un tici man tik tiešām laimīgāks kļūsi, kaut apkārt nekas nebūs izmainījies.

  Un varbūt pat pārstāsiet dročīt savu pašvērtības ego no komentāriem vai statistikas.

 10. Ļoti radošs raksts, paldies. Personīgi gan gribētu piebilst, ka izņemot atsevišķas īpašības no visiem (!) tipiem sanāktu diezgan lādzīgs cilvēks ar ekscentrisku personību, kura nebūtu tendenciozi “trendy”. :)

 11. @Pērkons pateicība un ieguldījums psiholoģiskajā demagoģijā.

  Raksts dikti frišs, diez, vai hipsteri ir subkultūru pēdējā stadija jeb vai ir dzīve pēc hipsterisma pārciešanas?

 12. ļoti smieklīgs tekstiņš.Patika palasīt.Bet tik un tā nav saprotams par ko jūs tā cepaties?Cilvēki kā cilvēki.Izskatās mazliet savādāk,nevīžīgāk,bet tas jau vairs šajos laikos nav nekas pārsteidzoš vai neredzēts.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *