Feminisms ir līdztiesība

Zinu, ka iepriekš vairākkārt esmu negatīvi izteicies par feminismu, tomēr, esmu no tiem cilvēkiem, kuri nekaunas atzīt savas kļūdas, tāpēc teikšu kā ir: piedodiet, dārgās feministes – es kļūdījos. Pēc vairāku sieviešu tiesībām veltītu diskusiju noklausīšanās sarunu festivālā “Lampa”, es ne tikai kategoriski mainīju savu viedokli, bet nolēmu arī pats kļūt par aktīvu feministu.

Sākot padziļināti interesēties par feminisma jautājumu un dzimumu nevienlīdzības problēmu, uzdūros kādam, manuprāt, ļoti labam piedāvājumam sabiedrības iniciatīvu platformā manabalss.lv. Proti – ideju par vismaz 30% palielināt sieviešu pārstāvību Saeimā. Tā kā 54% Latvijas iedzīvotāju ir sievietes, nav taisnīgi, ka šobrīd Saeimā iekļuvušas tikai 16 sievietes. Ir skaidrs, ka parlamenta izveide vadoties pēc kandidātu izglītības, darba pieredzes, kompetences vai personības tīkamības nav pietiekami līdztiesīga, tāpēc Saeimas ievēlēšana pēc krāniņu skaita būtu tikai taisnīga.

Tāpat, uzskatu, ka dzimuma kvotas obligāti vajadzētu ieviest ne tikai valsts pārvaldē, bet arī policijā, valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienestā, ceļubūvē, atkritumu izvešanas uzņēmumos un citās atbildīgās nozarēs. Turklāt, līdzvērtīgam dzimumu balansam vajadzētu būt ikkatrā amatā, lai, tā vietā, lai sievietēm būtu iespēja dabūt īstu darbu, viņām piespiedu kārtā nāktos deldēt biroja krēslus sakaru centros vai sekretāru amatos. Tikai šādi iespējams nodrošināt pilnvērtīgu sieviešu pārstāvību un īstenu dzimumu vienlīdzību.

Kāda cita tautas iniciatīva rosina atjaunot valstī obligāto militāro dienestu. Citēšu: “Lai stiprinātu Latvijas drošību un efektīvāk realizētu Ziemeļatlantijas līguma 3. pantu, ikkatram Latvijas vīrietim, kas ir sasniedzis 18 gadu vecumu un kuram ir atbilstošs veselības un fiziskai stāvoklis ir jāiziet obligāto militāro dienestu.” Sen nebiju lasījis tik šovinistiskus un aizskarošus murgus. Man, kā feministam, šķiet, ka obligāto dienestu drīkst atjaunot vienīgi tad, ja tajā iesauc arī visas 18 gadu vecumu sasniegušās sievietes. Pienākums piespiedu kārtā mirt savas valsts vārdā nedrīkst būt vienīgi vīriešu privilēģija un man paliek pretīgi, iedomājoties, ka pirmajā un otrajā pasaules karā frontes līnijā un pēcāk – arī Brāļu kapos – bija tik niecīga sieviešu pārstāvība.

Pēdējā laikā manā redzeslokā nonākusi arī dažāda veida statistika, kas vienkārši kliedzoši norāda uz dzimumu nevienlīdzību. Rau – no darbavietā smagos negadījumos cietušajiem un mirušajiem 77% bijuši vīrieši. Ir skaidrs, ka 23% sieviešu pārstāvība ciešanā negadījumos vai miršanā darba vietā ir nepieņemama un to jāpaaugstina līdz vismaz 40%. Šo problēmu varētu atrisināt dzimuma kvotu ieviešana paaugstinātas bīstamības darba vietās, kurās, lai cik pretīgi tas nebūtu, līdz šim galvenokārt strādājuši tikai vīrieši.

Vēl izrādās, ka vīrieši Latvijā pašnāvības izdara vidēji 4,5 reizes biežāk nekā sievietes (Slimību profilakses un kontroles centra dati). Respektīvi – sieviešu pārstāvība pašnāvnieku vidū ir teju vai tikpat kritiska, kā Saeimā. Būtu tikai korekti, ja pašenītes pārstātu būt par vīriešu jājamzirdziņu un statistikas dati šajā jomā izlīdzinātos. Iespējams, arī šeit nāks talkā dzimumu kvotas darbavietās.

Es, kā īstens feminists, vēlos dzīvot pasaulē, kurā abiem dzimumiem ir identiskas tiesības un pienākumi, lai sieviešu pārstāvība būtu līdzvērtīga jebkurā jomā. Es vēlos, lai piecos rītā no atkritumu savācēju mašīnas aizmugurējā pakāpiena nolec un pēc atkritumu konteinera steidz Līga, savaldīt trakojošus narkomānus Ķengaragā dodas Ilze un Eva, bet ar brangu kālu aizmālēto poda trubu tīrīt ierodas omulīgā santehniķe Baibiņa. Vēlos, lai manu automašīnu remontē Maija, Barona ielas bruģi liek Iveta, bet ugunsgrēku ierodas dzēst Veltiņa.

Vēlos, lai katru gadu Valentīndienā skatoties Titāniku, ainā, kurā vīrietis pamanās iešmaukt glābšanas laivā, visi nodomā: “Malacis, puis, tu esi neatkarīgs, patstāvīgs jauns vīrietis un tev ir tādas pat tiesības uz vietu glābšanas laivā, kā jebkuram citam”, bet manu dēlu bērnudārzā pieskata auklis Māris.

Pienācis laiks pacelt mūsu feminisma karogu vēl augstāk un nerimties, līdz šis viss netiks realizēts. Kopā mēs to varam, meitenes!

11 Replies to “Feminisms ir līdztiesība”

 1. Domāju, ka vajag pieņemt ‘Starpgalaktisku Hartu par visu kustoņu un nekustoņu līdztiesību’. Iežiem un minerāliem vajag tādas pašas tiesības, kā cilvēkiem! Citādi atlidos citplanētieši un konkrēti pajautās – ko cilvēki nesodīti izrok iežus un minerālus no viņu mājām zemes dzīlēs un deportē uz savām būvēm?!
  Visiem jāintegrējas vienā lielā sociumā, kur tikai katra talants ir svarīgs.
  Kā labu piemēru te var norādīt, kā viens sunītis pēc spilgtiem pārdzīvojumiem lauku sētā vispirms iemācījās runāt cilvēku valodā, pēc tam vēl lasīt un rakstīt, un tad jau kļuva par vienas interneta vietnes komentētāju līderi. Un daudzi pat nenojauš, KĀ tas sunītis izskatās (viņš jau pats arī, jāteic, reti skatās spogulī).

  Jā, protams, neviens un nekas nav ideāls. Arī šim sunītim ir savi mazi trūkumi – savas skaudrās vientulības sajūtas dēļ viņam allaž rēgojas, ka viņu vajā suņu pisēji. Bet lai pirmais akmeni met tas, kuram nekas nerēgojas!

  Pievērsim acis uz tā sunīša izskatu un murgiem (un aizspiedīsim degunus viņa klātbūtnē), jo viņa talants izteikties ir tik pārāks par citu suņu dotumiem, ka ‘Hartu par visu kustoņu un nekustoņu līdztiesību’ vajadzētu sacerēt tieši viņam.

  Izsaku pateicību Cementam par idejām attiecībā uz sieviešu tiesībām un aicinu katru vienu piesviest idejas par citu būtņu tiesībām, ko vajag nostiprināt Hartā. Sazināšanās caur ceha administrāciju, kam ir visi e-pasti (publiski neparādīsies).

  Ps. U, tev sveiciens no Slavika! Viņam nesen bijusi audzinoša rakstura saruna ar savu puiku, lai tas skolā nestāsta, ko vistu kūtī redzējis. Skolotāji uztraucas par bērnu tikumisko audzināšanu, ti perversas lietas dzirdot. Slaviks teicis puikam, lai par tevi labāk aizmirst. Tu taču nebēdāšoties?

 2. jebkura nesmuka sieviete ir feministe un jebkura feministe ir nesmuka.
  Ja viņa nav nesmuka, tad viņa izliekas, ka ir feministe, jo viņai bija nesmuka māsa un tāpēc tā nedaudz jūt līdzi nesmukajām, pietēlo piederību feministēm. Ķipa, hei resnā nesmukā dura, mums tomēr ir kaut kas kopīgs, mēs esam vienā komītē. Skaties, ja es piepūšu vaigus, mēs izskatamies praktiski kā dvīnes. Dod pieci!

  Un tākā nesmukās izdomāja visās savās nelaimēs vainot tēviņus (tie nedrāž viņas no vārda vispār), tad feminisimisi… isms ir viņu akmens aukstā atriebība noformēta ideoloģijā. Sievietes… Viss viņām tikai dēļ seksa, tikai par seksu domā, pat ja to pašas nenojauš.

  Tēviņiem turpretīm viss vienkārši. Ir īsti veči un ir peģiki. Peģiki ir tie, kuriem viss sanāca uzreiz, īstie veči aizbrauca strādāt uz īriju balsot par Kaimiņu.

 3. Palasīju pornosaita delfi komentārus. Idiotu magnēts nostrādāja nevainojami.

  P.S. Nez, Canis Solaris, kurš te ar Imantas pedofila neatlaidību reklamē savu aizraušanos ar suņu seksu, hotdogu pēc lietošanas arī apēd?

 4. Kāpēc sunītis klusē?! Aizmirsis cilvēku valodu?
  Manuprāt, visu kustoņu un nekustoņu integrēšana vienā lielā sociumā ir svarīgākais izaicinājums zinātnei un nākotnei!!!111viens viens viens, bļe!
  Katram vajag nodrošināt ne tikai līdztiesību, bet arī iespēju izpausties! Piemēram, kā sunītis var izpausties cilvēku sabiedrībā? Tas ir svarīgi, jo cilvēkiem jāzina kaunu! Nevar vienkārši dirst virsū sunīšiem. Vai nu par prezidentu vai arī par oligarhu, lai tauta izvēlas! Sunīši rullē!
  Ja ar 3D printeri varētu sunīti par cilvēka kiborgu pataisīt, tas taču būtu superhiper zinātnes progress, vai tad ne?!
  https://www.youtube.com/watch?v=ubaIaSIRyuw

  U, tu točna esi sācis pīpēt?!

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *