Fašisms ir OK, ja Tev ir 20

Šonedēļ Latvijas interneta medijos parādījās ziņa, ka starp 1300 neonacistu foruma “Iron March” lietotājiem bijis arī 27 gadus vecais nacionālās apvienības “Visu Latvijai!”-“Tēvzemei un brīvībai”/LNNK ģenerālsekretārs Raivis Zeltīts. Pats Zeltīts uzreiz steidza taisnoties, ka bijis jauns un radikālāks un nekā sevišķa šajā faktā nav. Tāpat viņš uzsvēra, ka liberālie mediji uzreiz metīsies viņu nozākāt. Šajā ziņā viņam ir taisnība – es kā īstens “CEHS.lv” liberālis nevaru laist garām iespēju izķidāt šo gadījumu.

Iesākumā jāpaskaidro, kas ir šis mistikais interneta forums “Iron March”, par kura eksistenci iepriekš Latvijā dzirdējuši vien daži Nacionālās apvienības biedri. Tā ir vieta, kur aptuveni 1300 nacistisko vērtību piekritēji bija sapulcējušies vienkopus, lai dalītos ar idejām, kā labāk izgatavot spridzekļus, plānotu, kā īstenot uzbrukumus sinagogām vai vienkārši sapņotu par nākamībā gaidāmo rasu svēto karu “RaHoWa” (saīsinājums no Racial Holy War). Un kāds var teikt, ka domāt radikālas domas nav tas pats kas tās īstenot. Jā, taču zināms ir arī tas, ka šis forums ir dzimšanas vieta radikālai neonacistu apvienībai “Atomwaffen Division”, kas ir atbildīga par vairākiem naida noziegumiem, tostarp slepkavībām, izvarošanām, cilvēku nolaupīšanām.

Taču tagad atpakaļ pie Raivja, kurš kā galveno argumentu izmanto “biju jauns un stulbs”. Tikai šajā gadījumā viņš pat neatzīst, ka bijis stulbs. Viņš saka, ka esot bijis aptuveni 20 gadus vecs un savā jaunības maksimālismā bijis radikālāks. Un tādēļ mums viņam jāpiedod. Taču problēma tāda, ka “biju jauns un stulbs” vari teikt, kad tiek publiskota tava interneta meklēšanas vēsture, bet, ja vairs neesi jauns, tad visu var novelt uz dēlu. Argumentu par jaunumu un stulbumu var izmantot, ja 20 gadu vecumā pālī ar pliku vafeli esi skrējis pa Vecrīgu, nevis reizēs, kad esi bijis daļa no foruma, kurā plānoti reāli naida noziegumi.

Raivis ir arī parūpējies par to, lai nevienam nebūtu nekādu šaubu par viņa uzskatiem. “We are often portrayed as fascists (like it’s a bad thing)”, viņš raksta foruma moderatoram, liekot saprast, ka Raivja ieskatā būt par fašistu ir apsveicami. Tāpat arī savā šīs nedēļas skaidrojumā Zeltīts līdz galam neatkāpjas no sava iepriekš paustā viedokļa. “Vai šie mani jaunības izteikumi vispār ir reāla problēma? Kam ar to ir kaitēts?”, raksta partijas ģenerālsekretārs savā Facebook profilā. Tas liek domāt, ka vismaz neliela daļa viņā joprojām atbalsta fašisma ideoloģiju vai vismaz nesaskata tajā nekā slikta. To pastiprina arī vārdu izvēle viņa aizstāvības runā, ka agrāk viņš esot bijis radikālāks, kas liek domāt, ka arī pašlaik viņš ir radikāls, bet ne tik ļoti kā iepriekš.

Vēl pārsteidzošāk ir tas, ka Raivja un NA atbalstītāji gluži kā reliģiski fanāti turpina viņam sekot. Arī no viņa partijas biedriem pagaidām nekāds nosodījums nav dzirdēts, lai gan pat no viņu skatupunkta Raivja darbībām nebūtu jāpaliek bez sekām. Partijai, kura runā par Krievijas propagandas ietekmi, būtu jānosoda čalis, kurš propagandas medijiem iedod leģitīmu iespēju apgalvot, ka Latvijā atdzimst fašisms. Tāpat partijas biedriem būtu jāizvērtē jaunā censoņa prāta spējas, jo tikai pilnīgs idiots neo-nacististikā forumā reģistrētos ar e-pastu, kurā ir redzams viņa īstais vārds.

Katrs vīrietis, skujot ūsas, vismaz reizi dzīvē no sākuma tās ir noskuvis abās pusēs, bet pa vidu atstājis, lai pēc neilgas patīksmināšanās pie spoguļa noskūtu arī atlikumu. Var jau būt, ka Raivis Zeltīts ir mainījies, bet vai mēs par to varam būt droši? Vai brīdī, kad Raivis nolems vannas istabā izspēlēt Hitlera ūsu joku, viņš pēc brīža patiešām noskūs atlikumu?

Ja uz šo jautājumu atbilde ir noliedzoša, tad zemāk redzama kolāža ar potenciāli sliktāko scenāriju. Tik traki visticamāk nebūs, taču, ja arī turpmāk pret šādiem gadījumiem sabiedrība attieksies bezrūpīgi, tad vismaz mēs varēsim teikt, ka mēs par sekām brīdinājām.

8 Replies to “Fašisms ir OK, ja Tev ir 20”

 1. Eu, jūs ceha pajoliņi,reizēm jums ir normāli,sarkastiski raksti,bet šis nav tāds.Te ir redzama”klupšana krāgā” kaut kādam maz,vai vispār nahren nezināmam fruktam,aiz aizbildināšanās cīņai pret fašismu. Jūs debīli paliekat?

  2
  14
 2. Kā lai zinātniskos nolūkos ticami izpēta, ko rāda rus mediji? Jāpaskatās Rossija1.
  Kā zinātniskos nolūkos noskaidrot, kādi mēdz būt pupi? Jāskatās PornHabu.
  Kā zinātniskos nolūko saprast, kā nacisms izskatās no iekšpuses?

 3. Ienīstu Hitleru par to, ka viņa dēļ vairs nevar normāli staigāt ar tādām ūsām. Viņš izdarīja arī citas nejaukas lietas, bet ūsu sačakarēšana nav piedodama. Bet tā bija normāla ūsu frizūra savulaik! Kāpēc tās nesauc par Čaplina ūsiņām? Hitlers bija viens īsts nelietis!

  13
 4. Manā pieredzē visi radikāļi – fašisti vai komunisti vai liberāļi ir dziļi sirdīt totāli betas, un lūzeri. Parasti ar retiem draugiem, kaut kādi bērnībā apbižoti tipāži, kas ne sevišķi mīl pašattšitību (fizisko vai garīgo) bet tā vietā meklē diženo cilvēces naidnieku politisku konspirāciju un kaut kādu nabadzīgu āfrikāņu bieda veidā.
  Visi. kā. viens.
  Kad cilvēkam nav īsti spēcīgu uzskatu pašam, tas agri vai vēlu satopas ar Maslova piramīdas pakāpienu kā “socializācija” un “pašapliecināšanās”, un tas psiholoģisko spaidu ceļā pieslienas vismaz kādam, kas viņu uzklausa un pieņem.
  Var pat mierīgi apgalvot, ka visi radikālie džeki-aizsācēji – Ļeņins, Hitlers, Mao utt., visticamāk bija diezgan pašpietiekami un ap sevi arī šādas betas pulcēja. Bet uz otru pusi tas nestrādā – betas, kas piepulcējas kādam, kas pasaka priekšā ko un kā domāt, nekad nenostāsies augstāk, uz vadošā pakāpiena, kas visticamāk dziļi iekšā ir katra tāda tipa sapnis…
  Pat gadījumos, kad neparastas sakritības gadījumā karali vai valsts vadītāju aizstāj šāds ūdens pienesējs, tas parasti ir īslaicīgi un viņš tiek naski izsviests laukā.
  Tā ka muļķīgi uzskati muļķīgiem cilvēkiem. Ja tu esi tāds ņerga, ka atnāks kaut kāds smiltīs noputējis musulmanis vai eiroafrikānis un tavu sievu un biznesu noceļ no degungala, tad varbūt tu vienkārši esi ņerga.

  2
  4

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *