Demokrātija 2.0

Šonedēļ nolēmu kacināt Delfu lasītājus, ierosinot aizliegt vēlēšanās piedalīties idiotiem.

Atceros kā pirms iepriekšējām Saeimas vēlēšanām smīkņāju par Artusa Kaimiņa iespējām iekļūt Saeimā. Līdzīgi jutos arī pirms Anglijas #brexit balsojuma. Pirms ASV prezidenta vēlēšanām jau smējos balsī – nu nevar taču visa pasaule būt tādi idioti? Var gan, LOL.

Tāpēc teikšu skaļus un nepatīkamus vārdus – laikā, kad vidējā pasaules iedzīvotāja intelekta kapacitāte ir mazāka, nekā kartupelim – demokrātija, vismaz tās patreizējā formā, ir sevi izsmēlusi. Protams, demokrātija ir pati labākā valsts pārvaldes forma, kāda pagaidām pastāvējusi, tomēr neviļus mēs esam nonākuši laikā, kad vara pieder tautai, bet lielākā daļa tautas ir, atvainojos, pēdējie idioti, tāpēc uzskatu, ka pienācis laiks demokrātiju pilnveidot.

Ja es teiktu, ka jāveic obligātie visu valsts iedzīvotāju IQ testi un visiem idiotiem jāaizliedz balsot, tas būtu prettiesiski, tāpēc to neteikšu. Bet, kā būtu, ja uz katra balsošanas biļetena būtu pāris triviāli matemātikas uzdevumi un balsojums tiktu ieskaitīts vienīgi tad, ja tie izpildīti pareizi? Nekas pārlieku sarežģīts, 5. klases viela. Piemēram:

 1. Cik ir π?
 2. x – (3 – 5) = 3, cik ir x?
 3. 2 + 3 (5 – 2) + 1 = ?

Sākumā, protams, šķiet, ka jebkurš lumpenis, kurš iemācījies lasīt un spējis izlasīt tekstu līdz šai vietai, spēs pareizi atbildēt uz visiem trim jautājumiem, tomēr – Kaimiņš ir Saeimā, Anglija ir ārā no ES un Tramps atkal padarīs Ameriku varenu. Varu saderēt, ka sava puse no aktīvākajiem Ceha rakstu komentētājiem nespētu atbildēt pareizi.

Ja es teiktu, ka jāaizliedz balsot daudzu reliģisko konfesiju pārstāvjiem, jo, piemēram, ticēšana runājošai čūskai vai evolūcijas noliegšana nekādi nepadara cilvēku spriestspējīgu, arī tas būtu prettiesiski un necilvēcīgi, tāpēc nekādā gadījumā tā neteikšu. Tā vietā piedāvāju uz vēlēšanu biļetena uzdrukāt vairākus teikumus, no kuriem var atķeksēt tikai vienu sev tīkamāko:

 • Cilvēks radies evolūcijas rezultātā
 • Jēzus ir Dieva dēls un mira par mūsu grēkiem
 • Muhameds saņēma erceņģeļa atklāsmes

Balss tiktu ieskaitīta tikai tad, ja atzīmētais teikums atbilst realitātei, nevis ir pasaka. Šādā veidā tiktu nodrošināts, ka pieauguši cilvēki, kas nespēj atšķirt pasakas no realitātes, nepiedalās valsts pārvaldē.

Tāpat man nav īsti skaidrs, kāpēc līdz šim nav noteikti balsstiesību vecuma griesti? Ja reiz balsot drīkst tikai pēc 18 gadu vecuma sasniegšanas, balsstiesībām vajadzētu noteikt arī beigu termiņu. Tie varētu būt, teiksim, 75 gadi. Pirmkārt, ir vairāk nekā skaidrs, ka tuvojoties dzīves norietam, cilvēka asās domas pavediens un loģiska spriestspēja arvien samazinās. Otrkārt – ņemot vērā tīri statistisku vidējo latvieša dzīves ilgumu, varu teikt, ka viņiem vairs nav pārāk daudz atlicis un šie vecūkšņi balso par to, ko paši, iespējams, nemaz nepiedzīvos.

No vienas puses, katrs sevi cienošs liberālis teiks, ka šīs idejas ir klajā pretrunā demokrātijas pamatprincipiem, jo tiesībām balsot jābūt katram Zemes iedzīvotājam. No otras puses – paskatieties, uz kurieni tas ved pasauli. Lai vadītu automašīnu, jāspēj nokārtot autovadītāja apliecību. Lai kļūtu par ķirurgu, jāiegūst mediķa grāds. Līdzīgi – arī balsstiesību iegūšanai vajadzētu izpildīt kaut vai niecīgus priekšnosacījumus, lai nodrošinātos pret idiotiem.

Iztēlojieties tautieti ar nepabeigtu piecu klašu izglītību, kura vienīgās dzīves ekspektācijas ir ik dienu izdzert pāris divlitrenes septiņgrādīgas ļergas un uzsākt kopdzīvi ar savu māsu. Viņa balsij nākamajās vēlēšanās būs tieši tikpat liels svars kā jūsējai. Stulbi, ne?

trampinjsh_2

38 Replies to “Demokrātija 2.0”

 1. Nu, ceha strādnieki, ieviešot IQ testu, jūsu demokrātu draugi ASV ar HC priekšgalā vispār elektorātos ierītu -150.

  Jo, momentā atkrīt “augstkolas” “vērtīgu” “izglītību” ieguvušie dzimumu studiju, socioloģijas u.c brīnumu studenti, kuriem bieži vien zināšanas, līdzīgi kā Jums, aprobežojas ar CNN, MSNBC un BBC ziņām. Tad, protams, minoritāšu balsis, kuras vienmēr savāc, bet kuru devējus vienmēr nodod, ironiski, tāds kā stoklhomas sindroms. Tad nu ar testiem arī tie atkristu, pašsaprotamu iemeslu dēļ.

  Labāk varējāt pasmīkņāt par demokrātu “izglītotajiem”, “Draudzīgajiem” un “piezemētajiem” atbalstītājiem, kuri, neko nedemolējot un nesitot mierīgi “protestē” pret demokrātiju :)

  Ceru, ka šis komentārs netiks izdzēsts, daudz tādu gadījumu!

 2. Nepiekrītu par vecuma ierobežojumiem.

  Šobrīd ir filtrs “ja tu esi jaunāks par 18, tad gan jau stulbs”. Te piedāvāts uzlikt arī “tu esi vecs – tad laikam stulbs” filtru.

  Bet, ja jau paši biļeteni spēs izfiltrēt, kurš ir vai nav stulbs, tad to arī izmantojam un pēc vecuma nav jēgas dalīt. Uz biļetena būs gana informācijas, lai saprastu, vai šis balsotājs ir ņemams vērā.

  Par reliģiskajiem gan pilnīgi piekrītu. Ja mēs Eiropā vienkārši visiem līdzvērtīgi aizliegtu reliģiju, hidžābu vairs nevienam nevajadzētu un beigtos runas par musulmaņu diskrimināciju un sejas aizsegšanas aizliegumiem.

 3. Pēc rakstītā var spriest, ka autors ir kaut kāds aizvainots 10 gadnieks. Vispār pats saproti ar kādu mērķi to raksti?

  Cik es sapratu esi aizsvilies par jauno ASV prezidentu. No tā var spriest, ka informāciju un FAKTUS iegūsti ”facebook”, ”twitter” un tajā ko, tādi paši kā Tu, raksta Internetā.

  Tie vecie cilvēki par kuriem runā (virs 75) daudz neko nemainīs vēlēšanās tā kā tas ir pilnīgs sviests.

  Par autoru var pateikt vienu ”[..]intelekta kapacitāte ir mazāka, nekā kartupelim[..]”

 4. Es saprotu Magu un Pablo. Pa BBC CNN un citiem izplatītiem masu saziņas līdzekļiem uzstājās tikai kaut kāds nepareizais Tramps. Kāds klauns uzdevās par viņu. Un šis pats klauns arī piedalījās visās priekšvēlēšanu kampaņās, bija pārņēmis Trampa fēčabūka un tvitera kontus. Opiciālajiem masu medijiem nekādā gadījumā nedrīkst ticēt! Melo maitas! Bet lūk, parakāties internetā un kā puņķi no deguna izķeksēt kaut kādus absolūti nezināmus sazvērestību mīļotājus, tad viņu sacerējumiem ir 100 punkti jānotic! Tas kurš nenotic, tas ir kaku sūkātājs!

 5. Es ietu vēl tālāk (līdz galam) un šo primitīvo intelekta testu uzliktu nevis uz vēlētāju, bet ievēlējamo pleciem, apvienotu ar esošās valsts valodas zināšanu pārbaudi. Tad tādi uzvārdi, kā Kaimiņš, Slakteris un Leiškalns nebūtu saistāmi ar politiku.

 6. “Anglija ir ārā no ES”
  Anglija ir Apvienotās Karalistes sastāvdaļa, kas savukārt ir ES biedra valsts, nekur nav izstājusies. Sēdies 2, vēlēt tev nedrīkst.

 7. Paldies MAGA, šis vieglpratigais iznireļa raksts mani viegli aizkaitinaja, tapec biju gatavs atstat ko nejauku, bet, tomer, jaciena viņa safe space arī. Viriem tadu nevajag, tik tranīšiem un sjw (iespejams, ka kadu no garigajam slimibam sirgstoso aizmirsu, piedodiet), velejos piebilst.

 8. Normāls rezultāts. Man patīk! Mani (tiešā veidā) nepiš ne Tramps, ne Kaimiņš. Tāpēc man pat patīk, ka šie kolorītie “politiķi” piešauj uguni pelēkajai sastāvējušai žļurgai. Tas, ka līdz šim iekš USA lielākā minoritāte bija balts 30-gadīgs vīrietis jau bija smieklīgi. Nu, tagad Dolans labos situāciju. Meik ze juesei greit egen! Kimiņu par premjeru! Nodedzināt bibliotēkas un mošejas! Abonēt lattelecom play.tv!

 9. Izskatās ka delfi atnākuši žulti izlikt šajā komentāru sadaļā. Varbūt filtru vajag ieviest arī pie komentāriem?

  Raksts ir perfekts. Pie līdzīgiem secinajumiem esmu nonacis.

 10. Cementam tādi maigi tie kritēriji padevusies.
  Vajadzētu aizliegt balsot tiem, kas LV nemaksā nodokļus.
  Pirms ieejas iecirkni uzrādīt deklarāciju.
  Nav?
  Nahuj s pljaža!
  Tad Kaimiņam nebūtu izredžu.
  Tomēr šis kritērijs strādātu tikai LV, jo Donalda elektorāts tomēr bija proletariats, tāpat arī brexit gadījumā un šajās valstis ka zināma pelēka ekonomika nav 40%

  P.S. Gaidām 2018g pašvaldību vēlēšanas! Zīgerists vēl dzīvs? Ir platforma.

 11. cilvēkiem vienmēr liekas, ka visi citi ir idioti, tikai paši gudri. Man ir labāks priekšlikums – kāpēc gan politiķus nesodīt par melu/nepatiesību pasniegšanu kā faktus? Ja Naidžels nebūtu pilnīgas glupības bārstījis Brexita kampaņas ietvaros, viņiem būtu diezgan pagrūti atrast argumentus un savākt vajadzīgās balsis. Tas pats ar Trampu – melo katrā mītiņā – visiem poxuj.. Melošana politikā un medijos ir normalizēta tik tālu, ka tā nevienu vairs nesatrauc. Nav nekādas atbildības, nav nekādu seku. Pie kā tur balsotājs vainīgs, ja 1. līdz 4.tā vara ir krimināli meļi un pērkamas maukas?

 12. Man patik demokratija. Demokratija do iespēju visiem pauzt savu gudrību un muļkību. Un muļki drīgst kritizēt gudros un gudrie nedrigst dizkriminēt muļkus. Tikaj demokratijā Gudriba un Muļkiba ir Vienlidzīgas. Laj dabiskā atlase pasaka kuram ir lielāka taisnība bet kuram vislielākā! Nejau Gudriba viena pate izdara vislabako izveli. Gudriba var būt ļauna! Bez emocjonālas inteligences un morāles nevar.

  Apsveicu visus Lācplēša dzimšindienā! Priecigi pieminēsim brīdi kad pirms 800 gadiem laču mammas un Bermonta gimenē piedzima Supermens.

 13. Klau, a varbūt bez dēšanas?!
  KAS tieši jums nepatīk ar to Kaimiņu?
  Normāls kadrs. Vienīgais kurš balsoja pret algu celšanu deputātiem, un vienīgais kurš iespringst par valsts budžeta ķērnāšanu! Pārējie visi ir ar mieru, tikai 1 Kaimiņš raujās tautas labā.
  Ko jūs viņu “ķengājat”?! Citas tēmas nav? Par ko paši balsojāt? Aiziet, nākošais raksts – cehs.lv kolektīvs (un līdzkaucēji) saraksta par ko balsoja pēdējās 5 vēlēšanās!

 14. Vienozīmīgi uz jautājumu: “Cik ir pī?” nevar atbildēt, jo tas ir tā kā iracionāls skaitlis, bet tas tā, tie jau sīkumi, vai ne? #cehsbackto5thgrade

 15. Ai, Cement, nu takš beidz ļerkstēt.
  Tu vispār saproti kā strādā Democratus?
  Strādā savā parazītu kantorī un priecājies par laicīgām algām!
  Kad sāksies sūdi, es teu pat kartupeli nedošu.

 16. Kaimiņa neatbilstība saeimai ir visstulbākais pēdējās piecgades LV mīms (piedodiet), kura piesaukšana kāda argumentam vajadzētu palīdzēt tikpat daudz, cik oponenta nosaukšanai par hitleru. Manā skatījumā viņš ne ar ko neatšķiras no vidējā jākļa, kurš izdomājis piedalīties valsts politikā. No 90-o gadu čekistiem, frontiešiem un beidzot ar pirms saskaņas krievu mazpartiju urlēniem no ziepniekkalna.

  Kas vēl, neuzskatu, ka par papiņa naudu centrālāfrikas kultūras programmā izskolotam pirmkursniekam vai ahmedam, kura ienākumus vienādās daļās veido ES pabalsti un haša bizness, būtu lielākas/mazākas tiesības balsot, kā cilvēkiem, kas maksā par viņu studijām/pabalstu, un ražo produkciju, kas nepieciešama viņu eksistencei.

 17. Apkopojot iepriekšējos komentārus:
  karoče balso tikai vismaz vidusskolas izglītību ieguvušie baltie vīrieši, kas maksā nodokļus.

  Melnie tirgo zāli, dvieļagalvas ir teroristi, sievietes mēdz būt emocionālas, visi citi kautkādi ekonomiskie nelegālie imigranti (un vispār kautkādi čurkas).

  Sieg h…. tfu, cīņai sveiks!

 18. @NTPC
  Balso pilsoņi. Nav iemesla izpūst no komentiem seksismu un rasismu; sievietes, čigāni un visi, kuri spēj iemācīties latviešu valodu 4. klases līmenī ir tiesīgi piedalīties valsts politikā. Un ja valsti veido lumpens, varbūt vērtīgāk ir ieguldīt tā garīgā attīstībā, nevis čīkstēt par tā esamību. Es personīgi atsaucos un autora viedokli par “stulbajiem” pāķiem, kuriem pēc daudzu politisko diletantu domām, neklātos ņemt biļetenus savās kartupeļainajās rokās. Kaut gan aprēķināt LIZus, maksājumus un ražas tilpumus (kā redzi, pats neesmu laucinieks kas arī izpaužās manā nozares analfabētismā) no kritiķiem nemācētu katrs otrais.
  Nosauc man valsti, kurā bez iemesla eksistē robežsardze un kontrolēta imigrācija.
  Lai gan protams, visticamāk cehs troļļo un ceļ savu trafiku ar edgy rakstiem un es un tu esam dauņi kuri piedalās kopējā riņķa dancī.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *