Cehs piedāvā: API jeb Alus pirktspējas indekss

Ir visādi Big Mac Index un tamlīdzīgi mēsli, kas it kā ļaujot salīdzināt dzīves līmeni dažādās valstīs. Būsim godīgi – Big Mac ar baudu ēst var tikai tad, kad esi izdzēris krietnu devu stiprās dziras, tāpēc tas indekss ir pilnībā bezjēdzīgs. Nevar taču mērīt nebaudāmas lietas. Tas ir tāpat, kā pievilcīgumu mērīt Gedroicos – šķebinoši un nelietderīgi.

Tāpēc esam izdomājuši jaunu un revolucionāru indeksu, kas ļaus momentā noteikt, vai dzīvo cilvēka cienīgu dzīvi un vai gadījumā nebūtu labāk braukt uz ārzemēm lasīt zemenes. API jeb Alus pirktspējas indekss uzreiz liks saprast, vai zāle citur nav zaļāka, vai steiks citur nav sulīgāks. (Iepriekšējais teikums tika speciāli ievietots, lai apmierinātu gan lasītājus-svaigēdājus, gan lasītājus-normālos cilvēkus.)

Kas ir API?

Alus pirkstspējas indekss ir vienkāršs veids, kā noteikt savu labklājības līmeni un to salīdzināt ar saviem draugiem citās valstīs vai pilsētās.

Kā darbojas API?

API tiek aprēķināts, ņemot vērā vidējo alus cenu krogos un jūsu ikmēneša ienākumus. Matemātiskā formula…

Beidz dirst! Esmu alus dzērājs, necenties prātu pist ar matemātiku!

Ok, ok, atvainojos. Pieņemsim, ka dzīvojat Rīgā un ka jūsu vidējie ienākumi ir 500 Ls uz rokas. Kā vidējo alus cenu izmantojam 1,5 Ls. Jūsu API, tātad, būtu 500/1,5 = 333,33. Vārdu sakot, par jūsu ikmēneša ienākumiem varat izdzert 333 alus krogā.

Un? Ko tas man dod?

Pieņemsim, ka jums ir plāns pārvākties uz Zviedrijas galvaspilsētu, Stokholmu, kur alus krogā vidēji maksā 50 zviedru kronas. Tas nozīmē, ka lai uzturētu pašreizējo dzīves līmeni (API = 333), jums būtu nepieciešami ikmēneša ienākumi (uz rokas) 16 650 zviedru kronu (jeb 1284 latu) apmērā. Arī ja jūs Stokholmā pelnītu 15 000 pēc nodokļu nomaksas, jūsu dzīves līmenis būtu krities, jo jūsu API būtu tikai 300! (15000 / 50).

API arī var izmantot, lai salīdzinātu savu situāciju ar draugiem, kas strādā ārzemēs. Ja kāds Lielbritānijā dzīvojošs pelnītu 1200 britu mārciņas, bet vidējā alus cena viņa pilsētā būtu 4,5 mārciņas, var ātri izrēķināt, ka viņa API ir 267. Ja gribat dzīvot Rīgā un uzturēt tādu pašu dzīves līmeni, jums, tātad, būtu nepieciešams pelnīt 267*1,5 jeb 400,50 latus mēnesī!

Pirms pieņemat jebkādus lēmumus, ņemiet vērā API! API arī pierāda to, ka faktiskā summa, ko uz rokas saņemat, nebūt nenosaka jūsu dzīves un labklājības līmeni.

Šis ieraksts publicēts, atrodoties restorāna “Fazenda” āra terasē, nobaudot Valmiermuižas alu. Lai slavēts API!

3 Replies to “Cehs piedāvā: API jeb Alus pirktspējas indekss”

  1. Google ir Tavs draugs. Tā, piemēram, ātri vien var noskaidrot, ka lielais aliņš Bordo (Bordeaux) maksā 5 eiro. Tātad, ja grib sasniegt API 200 (kas pēc Rīgas apstākļiem būtu 300 Ls uz rokas), jāpelna 1000 EUR.

    Galvenais sameklēt alus cenu, pārējo visu jau var pats izrēķināt!

  2. Vai tad Valmiermuiža vidēji krogā maksā 1,5 Ls? Tur baigās spekulācijas ar vidējo cenu sanāk.

    Ir jau arī opcija ar vislētāko alu. Apinītis (28 saņi 0,5) pret Fosters UK (15,2 p/100ml Tecso online veikalā). Tb 0,5 l Fosters maksā 60 saņus.

    UK vidējā alga pēc nodokļiem 2010.gadā ir 1560 LVL, LV ap 300 LVL. Tātad lēta alus API UK ir 2600, bet LV 1071.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *