Cehs palīdz balsot. Vienīgais jēdzīgais partiju klasifikators

Jau pavisam drīz rīdzinieki dosies pie vēlēšanu urnām, lai izdarītu izvēli, kurām partijām nākotnē dot iespēju nodarbināt čomus un ģimenes locekļus fiktīvos amatos. “Cehs.lv” nedarītu savu darbu, ja nepalīdzētu izlemt, kam turpmāk ļaut rakāties tavās kabatās, tāpēc ekskluzīvi pieaicinātais Rīgas domes pētnieks Kristaps Āls sniedz savu rezumējumu par katru kandidējošo partiju.

K. Āls lēma, ka šajā rakstā apskatīs tās partijas, kas jaunākajos “Factum” reitingos ir sasniegušas vismaz 5%, atbilstošā secībā – no līderiem līdz tam veidojumam, kas ar pirkstu galiem turas pie piecu procentu barjeras dzegas. Mazāku procentu partijas vienkārši ir pārāk “inside” joks, ko sapratīs tikai Āls un partiju biedri.

“Attīstībai/Par!/Progresīvie”

Partija, kas cenšas rīdziniekus savaldzināt ar Mārtiņa Staķa smaidu. Uz to uzķērušies arī “Progresīvie”, kuri vēl nesen solīja nesadarboties ar “Latvijas attīstībai”, jo viņi esot daļa no vecās un korumpētās politikas. Bet kas gan ir principi iepretim (pārmaiņas pēc) reālai iespējai tikt pie kāda mandāta. Rīgas domē šī partiju apvienība nepagurusi šķetinās, kurš cits bija vainojams pie Tērbatas ielas festivāla, kam labākajās jaunās politikas tradīcijās atbildīgie tā arī neuzradās. Ja atļausies kritizēt A/P!/P pārstāvjus, tevi noslānīs tviterī un Pabriks pats personīgi ar pirkstu tev parādīs ceļu ārā no festivāla “Lampa”. Pats kristīgo vērtību aizstāvis un bijušais raidījuma “Saknes debesīs” vadītājs Staķis ir ieaudzis politikā teju no bērna kājas – viņa māte ilgstoši darbojusies augstos amatos ZZS rindās un pat atklājusi mazbānīti Ventspilī ar pašu Aivaru.

“Saskaņa”

Kamēr Nils Ušakovs aizstāv savu vēlētāju intereses Eiropā, mēģinot savā “Facebook” profilā noskaidrot, kam īsti ir taisnība – Lukašenko vai Baltkrievijas tautai –, “Saskaņa” ar katru jaunāko socioloģisko aptauju sasniedz jaunu zemāko rādītāju. Savas partijas programmas ievadā “Saskaņa” min, ka tā ir vadījusi Rīgu 10 gadus. K. Āls var tikai piebilst: “Tur jau tā lieta.” Viņi turpina programmu ar tekstu, ka ar nodevēju palīdzību tika atlaista dome. Sagaidāms, ka ar nodevēju palīdzību vēlēšanu dienā “Saskaņa” atvadīsies arī no vietas koalīcijā. “Mani uzmeta savējie,” Āls vēlas citēt bēdīgu Andri Kiviču laikrakstā “Privātā Dzīve” neilgi pēc Saeimas vēlēšanām.

“Jaunā Vienotība”

“Jaunā Vienotība” atrod aizvien jaunus veidus, kā izskatīties vecmodīgai. Šoreiz pirmsvēlēšanu aģitācijā tiek izmantoti elektroskūteri, jo jauniešiem taču patīk elektroskūteri. Anonīmi ļaudis informējuši K. Ālu par to, ka tieši uz Kalnietes radošo piegājienu partijas reklamēšanā JV cer visvairāk. Ja pirms EP vēlēšanām viņa ļoti gaumīgi dedzināja “kolorado kleitu”, tad šoreiz viņa Baltkrievijas atbalsta piketā attapīgi vicinājās ar zaļu mapīti ar partijas logo. Mēra kandidāts Vilnis Ķirsis bija aktīvs Ušakova opozicionārs. Ar Nila pazušanu pazuda arī daļiņa Ķirša identitātes, jo pēdējo reizi viņš publiski ir manīts ar “bogatieri” klīstam Rīgas ielās. Kristaps Āls pieļauj, ka “Jaunās Vienotības” lielākais trumpis šajās vēlēšanās ir tās neizteiksmība un iespēja iegūt balsis uz citu partiju PR kļūdu rēķina.

Nacionālā apvienība

NA ir izlēmusi, ka tai pārņemt varu Rīgā palīdzēs LRA, kura, kā jau loģiska sadarbības izvēle konservatīvai partijai, pagājušajās domes vēlēšanās startēja kopā ar liberālo “Latvijas attīstībai”. LRA ir svaigi izgāzusies gan Saeimas, gan EP vēlēšanās, abās paliekot aiz 5%, tāpēc, nenolasot acīmredzamu zīmi no vēlētājiem, viņi mēģinās Rīgas domē tikt caur aizmugures durvīm. Lielākās izmaiņas pirmsvēlēšanu kampaņā ir tās, ka Smiltēns uz intervijām vairs nedodas ar bezjēdzīgu makulatūras kalnu. Viņš to ir digitalizējis planšetē, jo tomēr… 2020. gads. K. Āls interesentus izaicina uz dzeršanas spēli “Šotiņš katru reizi, kad Smiltēns intervijā rāda ūdens sūkņa bildi”. Pretēji tam, ko varētu padomāt publiskajā telpā, mēra amata kandidāts ir nevis Edvards, bet Einārs Cilinskis. Ņemot vērā, ka viņš pat Covid-19 laikā metāla festivālu “mošpitā” esot redzams biežāk nekā vēlēšanu diskusijās, kaut kas liek domāt, ka partijas pirmais numurs pats īsti nopietni NA izredzes nevērtē.

“Gods kalpot Rīgai”

GKR grib radīt iespaidu, ka ir absolūti jauna partija, kura nekādā veidā nav vainojama pie līdzšinējās Rīgas izsaimniekošanas, jo tā taču bija “Saskaņa”, nevis GKR, kas pēdējo dekādi stāvēja līdzās Ušakova formējumam. Burovs nemitīgi uzsver, ka viņa komanda ir pārbaudīta darbos. K. Āls tam pilnībā piekrīt, tiesa, ar norādi, ka pamatā par šiem darbiem sabiedrība varēja uzzināt mediju kriminālziņu sadaļās.

Jaunā konservatīvā partija

Partija, kuras līderis pagājušajā sasaukumā pie rātsnama ar koka mietu dauzīja atkritumu tvertni labāku pārmaiņu gaidās. Daži teiks, ka šie ļaudis labākas nākotnes vārdā nebaidās sasmērēt rokas, taču K. Āls vairāk slieksies piekrist, ka viņi gluži vienkārši neprot citādi. Kā ir pausts publiskās diskusijās, viņu pirmsvēlēšanu programma ietver gan metaforas, gan emocijās balstītus apgalvojumus, gan iedzīvotāju sūdzībās bāzētus faktus. Būtībā visu, atskaitot kaut ko konkrētu. No otras puses skatoties, ir skaidrs, ka JKP nav piesaistījusi dārgus kantorus partijas reklamēšanai, jo mēra amata kandidātes reklāmas acīmredzami ir LU SZF pirmo kursu studentu darbs.

Latvijas Krievu savienība

Vēl viena partija, kura teorētiski gribētu “uzvārīties” uz “Saskaņas” sabrukuma rēķina, taču ir pazīmes, kas liecina, ka to veiksmīgi neļaus izdarīt politiskā spēka intelektuālā kapacitāte. LKS apvainoja iepriekšējo domes vadību, ka tā Rīgā esot ņēmusi nost rotājumus pirms pareizticīgo Ziemassvētkiem, savukārt ievēlēšanas gadījumā viena no kandidātēm sola personīgi nodarboties ar nīlzirgu zoodārzā. Pēdējais ir vienīgais iemesls, kāpēc K. Āls uzskata, ka šī partija ir tiesīga atrasties politiskajā redzeslokā. Brīdī, kad Baltkrievijā plosījās masu nemieri un notika sadursmes, LKS pārstāvis Mitrofanovs vērtēja, ka, iespējams, ir zināmas indikācijas, ka kaut kas ar Lukašenko ievēlēšanu varētu neatbilst patiesībai.

ZZS

Partija, kas nācijai ir dāvājusi tādus kases grāvējus kā Lembergs un Truksnis, šajās vēlēšanās pārāk spoži neizskatās un šķietami balansē ap 5% robežu. Viņi tic, ka vēl bez vecūkšņu atbalsta ZZS ir cerības uzrunāt jauniešus. Tieši tāpēc šajās vēlēšanās viņi ir pastiprinājušies ar Pēteri Apini un vismaz vienu influenceri – Sindiju Vanderlust. Nedaudz ironiski, bet Sindija savos politiskajos “Instagram” ierakstos atsaucas uz tādiem medijiem kā “Diena” un “NRA”. Kristaps Āls gan lielas cerības uz influenceri neliek, atgādinot gan par Svetka Kandidat interneta hita izgāšanos, kad viss nonāca līdz vēlēšanu biļeteniem, gan arī faktu, ka Sindijas oficiālo vēlēšanu heštagu #sindija33 ir izmantojusi tikai viņa pati. Tāpat ZZS valdes priekšsēdētājs Tavars uzskata, ka pie esošās valdības Latvijai nevajadzētu kritizēt Lukašenko. Gan jau situāciju, viņaprāt, var glābt, tikai ievēlot ZZS.

7 Replies to “Cehs palīdz balsot. Vienīgais jēdzīgais partiju klasifikators”

  1. Kur piemirsta Tatjana ar Jauno Saskaņu, kas kā zombijs klīst ap Uzvaras pieminekli un spoži startē humoršovu tv raidījumos ar savu izcilo leksiku?

    1. K. Āls lēma, ka šajā rakstā apskatīs tās partijas, kas jaunākajos “Factum” reitingos ir sasniegušas vismaz 5%, atbilstošā secībā – no līderiem līdz tam veidojumam, kas ar pirkstu galiem turas pie piecu procentu barjeras dzegas. Mazāku procentu partijas vienkārši ir pārāk “inside” joks, ko sapratīs tikai Āls un partiju biedri.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *