Kā Kivičs par tavu naudu nacionālo kultūras mantojumu sargās

Es jau negribējo šo rakstu vispār publicēt, bet Benvenuto teica, ka iepisīs man pa stīvo, ja to nedarīšu. Šeit tas pats, ko tu jau paspēji komentēt Delfos

Kā jau īsts latvietis, es esmu ļoti pacietīgs un parasti ciešanas pārlaižu ar sakostiem zobiem, neapmierināti pie sevis purpinot. Piemēram, taksī, kurā skanēja čehu lunaparka cienīgi slāvu tucāri, es šoferim atcirtu “nē, nē, viss kārtībā, nav iemesla pārslēgt radio”, kamēr pie sevis iztēlojos, kā ar cirvi saskaldu magnetolu. Tomēr šobrīd, jāsaka, mans mērs ir tiktāl’ nokaitēts, ka vēlos nolikt savu tējas krūzi uz galda, piekārtot monokli un atļauties rupji novilkt: “šis nudien ir diskomfortabls moments, ļaudis!”

Latvija man ir devusi grandiozu rūdījumu vairākos jautājumos. Es protu ar vēsu galvu uztvert to, ka mūsu hokeja izlase var uzvarēt Zviedriju, bet pagrūst Armēnijai. Es kaut kā spēju sadzīvot ar apziņu, ka Eiropā mani pārstāv Ždanoka. Es kaut kā spēju samierināties, ka “Muzikālajā bankā” uzvar dziesma, kuras teksts sastāv no diviem teikumiem. Tomēr aizvien grūtāk ir pārdzīvot nelietderīgu manas naudas tērēšanu.

Brīdī, kad ieraudzīju, ka Valsts Kultūrkapitāla fonds finansē sieviešu stand-up, man pietika ar iedzertu ibumetīnu. “Interesanti, Rūdolfa Kugrēna stand-up izrādi arī finansēja valsts, vai arī vīrieši tam nav gana vienlīdzīgi?” es pie sevis nodomāju.

Auksta komprese pie pieres man bija jāpiespiež, kad sekoju līdzi tiešraidei no deputātu kvotu sadales:

Deputāti: “Tātad izlemts – 30 tūkstoši grupas “Līvi” albumam…”
“Līvi”: “Kādam albumam? Mēs izjukām 2010. gadā!”
Deputāti: “Emm… nūū… ēē… ā, vot – bilžu albumam!”

Ap to brīdi es zaudēju samaņu. Kad to atguvu, vēl 42 tūkstoši tika piešķirti grupas “Iļģi” koncertam.

Man nav žēl “Līvu” foto albuma, man nav žēl arī “Iļģu” koncerta. Tāpat man nav žēl arī feministu pulciņa. Problēma sākās tajā brīdī, kad, šķirstot atbalstītos projektus, aizdomājos par to, cik ļoti man un pie lemšanas esošajiem ļaudīm ir atšķirīgas prioritātes. Kāpēc es un mani nodokļi atrodamies divās pilnīgi dažādās pasaulēs

19. marta pēcpusdienā es paniski rīvēju sev limfmezglos sasmalcinātu kodeīnu, kamēr galvu centos iemērkt spainī ar šņabi. Tikko biju izlasījis virsrakstu “Nacionālā elektronisko plašsaziņas līdzekļu padome (NEPLP) skaidro 100 000 eiro piešķiršanu Kiviča raidījumam “Rampas ugunis””.

Ar pēdējiem spēkiem ticis līdz trešajai rindkopai, svīstot lasīju NEPLP locekles Guntas Līdakas citātu: “”Rampas Ugunis” varētu būt raidījums, caur kuru realizēt nacionālā kultūras mantojuma saglabāšanu Latvijas simtgades kontekstā.” Iesitu ar kulaku pa sienu.

Protams, atmetot pirmo ķecerīgo domu, ka šī finansējuma dalīšana ir notikusi kādā ģimenes pasēdēšanā pie svētku galda, sāku pats sev nodefinēt situāciju.

NEPLP, lasītāj, ir institūcija, kas pārstāv sabiedrības intereses elektronisko plašsaziņas līdzekļu jomā. Šajā institūcijā dzīvo tāda Līdakas kundze, kura ar biedriem izdomājusi, ka Andris Kivičs būs tas, kuram uzticēs nacionālā kultūras mantojuma saglabāšanu.

Tas ir tas pats raidījums, kurā Kivičs tupēja blakus filantropa Jūlija Krūmiņa gultai un vaicāja, vai pie visa vainīgi skauģi. Tas pats Andris, kurš atzīst, ka nekad nav mācījies žurnālistiku. Tas pats Andris, kura šova raidlaiks nozīmē uzdāvinātas 52 minūtes ētera. Starp citu, ētera, ko arī apmaksā ar nodokļiem.

Manis pēc Dainu skapi varam iegrūst Daugavā, Raiņa pieminekli vest uz Tolmetu, bet “Dziesmu svētku” vietā Mežaparkā atgriezt Jauno vilni. Man šāds kultūras mantojums nav vajadzīgs. Sākam visu no jauna, jo kaut ko līdz šim laikam esam darījuši nepareizi. Varbūt “Vientuļā priede” tomēr bija plaģiāts? Varbūt Kulakovam nemaz nepiestāv tās brilles? Varbūt konversācijas vārdnīca der tīri iekuram?

Visvairāk šajā mani laikam kaitina fakts, ka manas naudas izšķērdēšanai tiek atrasti aizvien mazāk radoši attaisnojumi. Saņemās ļaudis. Ja čakarējiet, tad dariet to ar cieņu un kvalitāti. Par ko jums algu maksā?

p.s. Ar nepacietību gaidīšu 100 tūkstošus vērtos uzlabojumus “Rampas ugunis” raidījumos. Ja beigu beigās būs tā vērts, apsolu atvainoties.

17 Replies to “Kā Kivičs par tavu naudu nacionālo kultūras mantojumu sargās”

 1. Kivičs un “Rampas ugunis” ir tikpat tālu no kultūras mantojuma saglabāšans, kā NA no patriotisma, veselā saprāta un nesamocītas heteroseksualitātes.

 2. Cilvēki, kas _paši_personīgi_ nemaksā nodokļus neizprot tās naudas vērtību. Viena lieta, kad tu sēdi aizgaldā/kubiklā/openspeisā un gaidi savus ikmēneša, piemēram 1000Eur, uzspļaujot tam, ka tu savam darba darba devējam patiesībā izmaksā divreiz vairāk, ka tik tev ir štuka katra mēneša 10. datumā.
  A vot kad tu esi pašnodarbinātais vai mazais uzņēmējs, tad uzreiz saproti, ka no saņemtiem 2000eur tev puse tulīt jāatdod valstij (pa lielam, neiedziļinoties shēmās). Un 10 centi aizies Kivičam. Nav jau žēl, lai jau tiek kultūrai, bet nu kiviču ir daudz, bet es esmu viens.

  Vaig taka štatos – lai cilvēki paši maksā savu ienākuma nodokli, moš tad izmainīsies attieksme pret to, ko valsts ar tiem dara. Čau, Andri, tu nopelnīji 2000, reku tev ir 20 simtnieki, tagad trešdaļu atdod mums sociālajam un vēl 25 ienākuma nodoklim, karoče dod pusi. Un priecājies, mums ir mazākais nodokļu slogs pasaulē (vai ko tur VID deklamē ik pa laikam)

 3. Kivičs, pateicoties viņa muzicēšanai un sievietēm lidz šim man šķita uz mieta uzdurams. Sāku klausīties viņa intervijas, un izrādās ir viens no labākajiem intervētājiem kas mums ir. Tikai tāpec, ka ir interesanti. Tam man savu nodokļu žēl nav.

 4. Jebal, rokas nost no kiviča – andža ar ļoti intelektuāliem trikiem un iekšējo gara kultūru no intervējamā izdabūn ārā pēdējos noslēpumus,ne sliktāk kā mentenes pratināšanā, iebal

  1. vo, vo…un kas jūs vispār tādi,lai šaubītos, ka Kivičs par 100 štukām nosargās latviešu kultūrvēsturisko mantojumu? Tur pat 10 štukas mēnesī nesanāk. Viņš tak v dosku savējais pacans – var izdzert cik vajag, ievilkt pa muti, kam vajag. Pat pričene riktīgi sentēvu stilā. Lai tik kāds pamēģina šķībi uz mūsu kultūrvēsturisko mantojumu paskatīties vai kaut ko sliktu par Dziesmu svētkiem pateikt…

 5. Labāk būtu Kivičam devuši 90 štukas, bet atlikušās 10 sadalījuši uz 2 un pa piecām iedevuši Plēpim ar Kulakovu. Joptvaju – pa 5 štukām viņi varētu dzert līdz pat savam pēdējam elpas vilcienam. Un arī nacionālais kultūras mantojums būtu dziļā dirsā t.i. drošībā.

  1. bļe, a mans intelektuāli nevelk līdz Kiviča intervijām. Tā arī mans nav sapratis, vai viš pats tos jautājumus izgudro, vai tomēr aizmugurē ir ņevjebennijs intelektuāļu tīms. Visdrīzāk jau, ka gan, gan…

   Bet es tomēr labāk eju bučot Henka pakaļu.

  2. kivičš andža atbild par bazaru – reālu tekstu bīda savā intervijā, bez visādiem samudrījumiem utt, viss skaidrs un tā, ne tā kā tur visādi hujevo hipsteri pārmudrītie bazarē, ka neko nevar saprast

 6. Opera “Rampas ugunis” ar Kiviča libretu noteikti ieņem svarīgu vietu Latvijas kultūras dzīvē. Patīk/nepatīk ir individuāls vērtējums. Galu galā neviens nav spiests skatīties istabas augiem, mājdzīvniekiem un nepilngadīgajiem paredzētu izklaides raidījumu. Mani mulsina NEPLP locekles Guntas Līdakas nacionālās kultūras vācelītes saturs, kura sargāšana būtu uzticama ambālim, piedodiet, samulsušam pusaudzim. Kas tur varētu būt iekšā? Plīša Lācplēsis ar birku Made in Vietnam? Ggoblinizēta “Rīgas sargu” filma? Krišjānim Baronam līdzīgs čiekurs no Pokaiņu meža? Raimonda Paula šlāgeri komiksos? Ar latvju rakstiem tetovēta karpa?

 7. Liekas drusku zarā ierāvāt.
  Vai tad TV24 nepieder Ēķim?
  Rampas ugunis savukārt ir raidījums augstākminētajā TV.
  Un Līdaka ir pietiekami sen peldējusi tumšajos TV ūdeņos, lai būtu iespēja uzdurties uz kāda ēķa.

  Ne mazums Bonaparta ir iznīcināts, fonā skanot pirmajam Z-Scars dziesmām…,,

 8. Roķeles nost no Kivas un viņa raidījuma! Viņš ir izveidojis vienu no sakarīgākajiem produktiem pēdējā laikā TV. Kas attiecas uz to, kas ir patiesā labuma guvējs utt. utjp., par to es nemaz nešaubos, ka Kivam, iespējams, arī mazliet atleks.

 9. Tak Kiva ar savu Uguņrampu stabili ir pelnījis Līdakas eiroinjekciju! Vienkāršs patriotiski sirsnīgs puika no tautas kurš neziepējas ar intervējamo publiku. Pieļauju ja reitingi sit pušu pat “Verdzeni Izauru”.

 10. o jā, Andris ir lielisks. Šodien, piemēram, runājās ar kaut kādu dziedniecisko akmeņu veceni (labi, kundzi). Tas gan laikam bija atkārtojums, naudu laikam gaida.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *