Aizliedzam elektrību – glābjam bērnus

Cilvēki ir dumji, nežēlīgi, neapdomīgi, egoistiski un visādi citādi bīstami viens otram, ko kārtējo reizi apliecina nesenā publicitāte Ask.fm sakarā.

Nav pirmā reize, kad medijos parādās ziņas par jauniešiem, kuri traģiskā kārtā izlēmuši sev darīt galu, jo negatīvi iespaidoti virtuālajā vidē. Vēlme pašapliecināties vai uzturēt savu stilīgo statusu pamatskolās un vidusskolās (un gluži vienkārši idiotu starpā) bija izplatīta problēma vēl sen pirms interneta. Fakts, ka tas ir iznests arī digitālā vidē, gluži vienkārši ļauj problēmu saskatīt nedaudz skaidrāk, kā arī uzskaitīt sekas.

Taču nebaidieties ne mirkli – viss ir zem kontroles. Vainīgs ir nolāpītais Ask.fm! Piemēram, nesen man viena pamatskolas bufetniece pastāstīja, ka maza un potenciāli bīstamu zēnu grupiņa esot runājusi: “bļe, ka varētu kādu emocionāli terorizēt, tikai nezinu nevienu portālu, kur to varētu darīt.” Laimīgas sakritības rezultātā, šie zēni ar otrādi uzvilktajām naģenēm vēl nezināja par Ask.fm, līdz ar to visu naidu paturēja sevī, nevis, piemēram, piebēra mugursomu ar lapām, nogrūda pa trepēm vai uz skolas jumta uzmeta apceļamā puikas penāli.

Labi, ka Lielbritānijai ir premjerministrs, kurš pavēsta, ka “interneta vietnes, kurās lietotāji ir pakļauti pazemojumam, ir zemiskas” un tās vajadzētu boikotēt.

Ar vecākiem, kuri izaudzina mazus teroristus viss ir kārtībā! Ar audzināšanas metodi “palaidīšu-bērnu-pašplūsmā-internetā-tad-jau-redzēs-kas-notiks” arī viss ir kārtībā! Ar sabiedrību kopumā arī. Sliktas ir tās vietas, kur anonīmi viens otram var uzdot jautājumus, jo sevi vainot… nu, kāpēc gan?

Pievienojoties šim viedoklim, ierosinu aizliegt vēl dažas lietas, kas, manuprāt, varētu būt cieši saistītas ar interneta pazemošanas procesu:

– kā noskaidroja pieaicināta ekspertu grupa, liela daļa no pazemojumiem esot izlasītas tieši elektronisku ierīču monitoros. Aizliedzot ekrānus, mēs atvērtu durvis drošākai nākotnei!
– cilvēka ķermeņa funkciju analīzes grupa norādīja, ka nereti ziņojumu sastādīšanai esot izmantoti pirksti. Ja rokām izveidotu īpašas uzmavas, mēs varētu pasargāt bērnus no terora un palielināt dzimstību tieši laimīgajām ģimenēm.
– bērnudārzu, kā arī skolas pirmo klašu audzinātājas esot iemācījušas rakstīt lielai daļai noziedzinieku. Aicinu spriest par optimālo soda mēru.
– zināma atbildība arī jāuzņemas Dievam, kurš radīja cilvēku.
– tikpat liela atbildība arī jāuzņemas cilvēkam, kurš radīja internetu.
– izpētot pārējās nedrošās interneta vietnes, secināju, ka daudzi interneta teroristi tās atklāj mājaslapā www.google.com. Izvērtēt un tiesāt to briesmoni!

… vai arī sabiedrība ir nonākusi tik tālu, ka tā ir atmetusi ar roku gan sev, gan nākamajām paaudzēm, galu galā mēs tāpat atradīsim ceļus destruktīvai rīcībai pret sevi un īpaši jau apkārtējiem.

piemēram, es vēl turos dzīvs!

11 Replies to “Aizliedzam elektrību – glābjam bērnus”

 1. ideaali pateikts, pilniigi piekriitu. diemzhel dziljakas probleemas, kas ir jau ielaistas censhamies novelt uz portaliem utt. bet tas, ka bernam tas naids ir ieksaa un bus tapat, vienalga, kuraa portaalaa vin ies, kapec par to netiek runaats?

 2. Vo, vo. It īpaši slikti klājas tiem, kas ar kaut ko atšķiras no normas. Tas ir kaut kāds paradokss – no vienas puses visi runā, cik kruti ir būt neatkarīgai individualitātei, varbūt mazliet anarhistiskam. Bet nedod Dievs tev kļūt individualitātei, kas ir “individuālāka” par masveidu. Ko, puisis regulāri neiet uz tusiņiem pielieties, bet daudz lasa grāmatas un labi mācās? He, pielīdējs, zubrila, sadot viņam! Ko, džeks apģērba kaut ko rozā? Ped***, toč pelnījis pa purnu…
  Un mēs vēl brīnāmies, no kurienes rodas rasisms, dažādas diskriminācijas utt. utml. Tas tak mums ir asinīs, un vairs nav neviena, kas ar pamatīgu žagaru to izsistu jau agrā bērnībā, jo tā, redz, būšot bērna traumēšana. Ehh…

 3. tekstā viss precīzi pateikts, vienīgais, ko vēlējos piebilst @Mix – bērns nav “jāmāca” ar žagaru, nevis tāpēc, ka tā būtu bērna traumēšana, bet gan tāpēc, ka to visu var iemācīt arī loģiskā un pašsaprotamā veidā. tieši tur jau tā problēma, ka vecāki bērnus audzina tik.. prasti? iesist ar žagaru, lai miers un daudz nerunā. bērnam ir jāiemāca domāt, runāt un saprast, nevis visas problēmas “izsist” ārā.

 4. @abc – taisnība, protams, labāk ja ir pietiekoši laika bērnam normāli izskaidrot, ka viņam apkārt arī ir cilvēki, nevis roboti, kurus drīkst “terorizēt”. Taču ja vecāks nespēj izdomāt loģisku veidu, kā to iestāstīt, tad žagars noder kā “izlīdzinājums”. Nodarīji otram pāri un viņam sāp – tad izbaudi arī pats, kā tas ir, kad sāp. Ar loģisku runāšanu tādu efektu grūti panākt, tur būtu jābūt labam psihologam, lai bērns saprastu, ka nedrīkst otru terorizēt nevis bailēs no soda utml., bet tāpēc, ka otram arī reāli sāp.
  Skola ar to netiks galā, jo “mūsdienu bērns” jebkuram skolotājam var pateikt – tu te esi, lai mācītu matemātiku, nevis moralizētu.

 5. Kopš kura laika šis blogs tā nomainīja stilu.

  Gribu veco rupjo cehu atpakaļ. Ja sencis ir Stendzinieks, tad Stendzinieku nakuj no tejienes.

  Vēlos ierēkt par dzeršanu un narķi. Vēl joprojām galvā atminos stāstu kā Cemnts vai kas pa pālim izsperot durvis ienesās virtuvē, kur gulēja Ripzāģis vai čort viņ zin kas.. :)

 6. Pievienojos Alberta ielas bruģis prasībai! Nahuj man jāzina par internetā apsmieto cilvēku problēmām. Pilnīgi godīgi būtu tad, ja nākošais raksts būtu par Hektora ietekmi uz studenta uzvedību kojās, blakus kailai komenei un kailam sētniekam.

 7. Vardarbība ir dzīves norma. Lai sīkie spārda tos izlecējus, kuri korčījās un tēlo no sevis sazin kādas individualitātes. Tie parasti ir tizleņi gan fiziski, gan morāli. Būs viņiem motivācija iemācīties kaut vai sevi aizstāvēt bērnībā.
  Savukārt tos otrus arī vajadzētu spārdīt.Par to ka spārda pirmos. Citādi pieradīs pie visatļautības un dzīves taka nemanāmi aizlocīsies līdz centrālcietumam. Liela daļa huļiganšķinas jau bērnībā ir jāizmāca ar sūdainu koku, citādi vēlāk viņi audzinās loģiskos un pašsaprotamos runātājus ar kāju pa vēderu tumšā šķērsielā.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *