5 COVIDiotu tipi, par kuriem tev jāzina

Ir pagājis pietiekami ilgs laiks kopš COVID-19 pandēmijas nacionālo ierobežojumu ieviešanas, lai CEHS.lv mākslīgā intelekta laboratorijas galvenajam virusologam K.Ālam būtu pietiekami daudz datu, kurus ievadīt kvantu superdatorā “50R055”. Šoreiz izpētes mērķis ir gaužām vienkāršs – uzzināt, kādi ir izplatītākie COVIDiotu personību tipi Latvijā. Lūk rezultāts!

0) Pelnītāji
Šis COVIDiotu personības tips apzināti topā ielikts kā nultais, jo tehniski šīs grupas pārstāvjus nevar saukt par idiotiem. Tie ir cilvēki, kuri krīzi izmanto personīgā labuma gūšanā. Latvijā lielveikalu plaukti joprojām katru rītu tiek piepildīti, un visticamāk tas tā turpināsies līdz pandēmijas beigām, tādēļ lielveikalu stāvvietās nav novēroti griķu vai tualetes papīra spekulanti, kas vislabāk iederētos šajā kategorijā. Tomēr ir virkne uzņēmumu, kuri steidz pārdot savu preci, sludinot to kā līdzekli pret COVID. Kā piemēru var minēt Iekšlietu ministra Sanda Ģirģena preses sekretāri Beatu Joniti, kura kaut kādā veidā pierunājusi savu ministru iepozēt bildei ar mātes uzņēmumā darinātajām sejas maskām. Tomēr šajā gadījumā nepavisam negribu viņai pārmest. Drīzāk es pat vēlētos izteikt pateicību Jonites jaunkundzei, jo viņa ar savu radošumu ir parūpējusies, lai šim rakstam būtu izcila titulbilde.

1) Staiguļi
Šis ir Latvijā visizplatītākais COVIDiotu tips. Tie ir cilvēki, kuri nekādi nevar nosēdēt mājās. Daži šī tipa pārstāvji ir bīstamāki, daži mazāk bīstami, taču stulbi ir visi. Šajā grupā ietilpst gan tie, kam pie noteiktas karantīnas vai obligātas pašizolēšanās ir nepārvarama vēlme doties ielās, gan arī tie, kuri nevēlas ievērot sociālo distancēšanos. Šis tips mums ir zināms jau sen – tie ir tie paši cilvēki, kuri vēl pirms pandēmijas uz darbu nāca slimi, jo “ja ņemšu slimības lapu, tad būs reāli mazāka alga”. Lielākā šīs grupas problēma ir tā, ka viņi nejūtas kā idioti, bet gan kā varoņi. Viņi, redz, upurējot savu veselību citu labā, jo turpinot strādāt. Tas nekas, ka pēc tam pusei darba kolēģu jāņem slimības lapa. Ja “strādāt gribošo varoņu” loģiku vēl kaut kā varētu saprast, tad pilnīgi nesaprotami tie cilvēki, kuri pandēmijā sestdienas rītu nolemj pavadīt pārpildītā trolejbusā, lai dotos uz citu pilsētas daļu, kur… tāpat kā viņu pusē ir slēgtas visas izklaides vietas. Kāda hrena pēc brīvdienu rītos vispār kaut kur braukt, ja visi publiskie pasākumi Latvijā ir atcelti?

2) Neievainojamie (mačo)
Šajā kategorijā ietilpstošie nereti pārklājas ar pirmo COVIDiotu grupu – staiguļiem. Tikai viņi papildu citām pazīmēm iesmej par visiem piesardzības pasākumiem. Šīs grupas pārstāvis ir tas čalis, kurš pandēmijas trešajā nedēļā uz ielas satiktam čomam sveicienā stieps savu ķetnu rokasspiedienam un sāks smieties, ja čoms no rokasspiediena atteiksies. Šis būs tas čalis, kurš 2m atstarpes veikala rindā redzēs kā loophole – iespēju iešmaukt rindā tuvāk kasei, un pēc tam mājās ierēks par visiem tiem lohiem, kuri no pāris mikrobiem baidās. Man šai kategorijai sakāms tikai viens – tu neesi trve mačo, ja nespēj nolaizīt visus durvju rokturus, kas gadās tev ceļā.

3) Vācēji
Vācēji jeb veikalu šturmētāji arī ir ļoti izplatīti. Tie ir COVIDioti, kuriem pašlaik mājās ir 20kg griķu, 80 ruļļi tualetes papīra un saldētava ir pārpildīta ar pelmeņu iepakojumiem. Bet te ir jāsaprot viena nianse – nav runa par tiem, kuri, pērkot vakariņām rīsus 500g iepakojuma vietā ir iegādājušies 1kg iepakojumu. Tāda rīcība ir normāla pandēmijas laikā. Tāpat pilnīgi normāli ir nopirkt jaunu tualetes papīra iepakojumu, kad iepriekšējā iepakojumā ir palicis viens vai divi ruļļi. Savukārt, ja tu strādā apkalpojošajā sfērā, kur sociālās distancēšanās iespējas ir stipri ierobežotas, iespējams, ir prātīgi mājās turēt pietiekami daudz pārtikas, lai varētu sevi pabarot aptuveni divas nedēļas. Proti, tiem cilvēkiem, kuriem ir apgrūtinātas sociālās distancēšanās iespējas, ir jābūt gataviem tam, ka I vai II grupas COVIDiotu dēļ vienā dienā viņiem var nākties pašizolēties uz divām nedēļām. Taču nav jāveido pārmērīgi krājumi. Tev nav nepieciešami pieci paracetamola iepakojumi, ja izslimošanai pietiek ar vienu. Tev nav nepieciešamas medicīniskās sejas maskas un ķirurģiskie cimdi, ja esi pilnīgi vesels. Taisot šo preču personīgos iekrājumus, tu samazini iespējas tās iegādāties tiem, kuriem tās būs nepieciešamas. Un nevajag būt sašutušam, ja brīdī, kad pērc piekto paracetamola iepakojumu vienas dienas laikā, tu secini, ka cena ir augstāka kā iepriekš. Ja cenas paaugstināšana atturēs vācējus no totālas preču izpirkšanas, tad es to atbalstu, jo labāk slimības brīdī dabūt paracetamolu kaut vai par 10 eiro nekā nedabūt neko.

4) Apskaidrotie
Apskaidrotie ir tie, kuri nesen atklājuši Google search iespēju un pēkšņi ir uzzinājuši visu to patiesību, ko valdība no viņiem ir slēpusi gadiem. Viņus neinteresē tas, ka Valsts noslēpumu nevar vienkārši iegūglēt, un viņu atrastā “patiesībā” nevienā brīdī nav bijusi slēpta. Šie COVIDioti dalāmi divās daļās – viltus ziņu pielūdzēji un sazvērestības teoriju izplatītāji. Pirmie ir krietni bīstamāki par otrajiem, jo ar COVID-19 saistītās viltus ziņas pārsvarā noliedz vīrusa eksistenci. Savukārt, neticot vīrusa eksistencei, šīs grupas COVIDioti automātiski kļūst arī par I, II un III grupas COVIDiotiem. Pret viņiem cīņa ir sarežģīta un, iespējams, vienīgais veids, kā viņus apturēt, ir ļaut viņiem pārbaudīt savas teorijas empīriskā ceļā, dodot iespēju iegādāties vienvirziena biļeti uz Itāliju. Kādēļ vienvirziena? ― Jo atpakaļceļa biļete viņiem nebūs nepieciešama.
Otrā šīs grupas daļā ieskaitāmi tādi sazvērestības teoriju piekritēji kā Atmiņa sŪdens (ja šajā rakstā redzat kādu gramatikas kļūdu, tad rakstiet redaktoram uz atpisies@cehs.lv) ražotājs Jānis Pļaviņš. Te jāatzīst, ka Pļaviņu Jāņa un viņa sidekick’a Andra Ciekura pēdējos sazvērestību videomateriālus esmu noskaitījies vairākas reizes no sākuma līdz beigām ar milzu baudu. Tas ir patiešām izklaidējošs saturs – nekas mani neiejūsmina vairāk par pieaguša vīrieša monologu par to, kā Bils Geitss mēģina čipēt cilvēkus vīrusa piesegā vai kā ģimenes ārsta veiktās vakcīnas Baložos nogalinājušas divus bērnus. Taču pat tad, ja COVID-19 būtu ASV valdības un Bila Geitsa izveidots bioloģiskais ierocis, kas Tev, Jāni Pļaviņ, liedz sava sazvērestības video ievadā un nobeigumā atgādināt cilvēkiem mazgāt rokas?

5) Artuss Kaimiņš
Pēc pirmo četru COVIDiotu tipu izģenerēšanas kvantu superdators uz brīdi pārstāja darboties. Taču jau mirkli vēlāk tas sāka zumēt un sanēt vēl skaļāk kā jebkad. Pēc aptuveni 7 sekunžu ilgas pauzes ekrānā parādījās divi vārdi – Artuss Kaimiņš. Jā, kvantu superdators “50R055” ir runājis – Kaimiņš ir pelnījis pats savu COVIDiota grupu. Lai gan formāli viņa darbības iekļaujas vismaz vienā no iepriekšējām grupām, uz viņu kā politiķi attiecas augstāki standarti. Publiskajā telpā ir atrodamas neskaitāmas liecības, ka Artuss ir manīts gan pie Saeimas nama, gan vietējā bodē laikā no 19.-20.martam.
23.martā deputāts Kaimiņš it kā atspēkoja visus pārmetumus, taču patiesībā viņš neatspēkoja pilnīgi neko. Savā aizstāvības runa viņš rakstīja: “18.martā vēlu vakarā uzzināju, ka personai, ar kuru esmu kontaktējies, apstiprināts Covid. 19.martā visu dienu mēģināju sazvanīt attiecīgos dienestus, lai pieteiktos uz analīzēm. 20.marta rītā nodevu analīzes, un 21.martā man tika apstiprināts Covid. Pēc rezultātu paziņošanas neesmu bijis ārpus mājas, esmu ievērojis karantīnu, sadarbojos ar epidemiologiem, sniedzu viņiem visu informāciju.”
Šajā skaidrojumā svarīgi ir tikai divi datumi – 18.marts, kad Kaimiņš uzzināja, ka kontaktējies ar personu, kurai apstiprināta inficēšanās ar COVID-19, un 21.marts, kad Kaimiņš pārstāja vazāties apkārt, jo “dabūja papīru”.
Tik liela uzticība papīram, kad fakts par pašizolēšanās nepieciešamību jau ir zināms, var būt vien kaislīgam birokrātam vai pilnīgam idiotam. Kaimiņš publiski ir izteicies, ka birokrāts viņš neesot.

Bet tagad būtiskākais jautājums – ko mums darīt ar Artusu Kaimiņu? Atbilde ir pavisam vienkārša – neko, ļaut viņam izveseļoties. Ja būs nepieciešams, tad Valsts policija sauks viņu pie administratīvās atbildības. Taču pārējie lemt varēs nākamajās Saeimas vēlēšanās.

19 Replies to “5 COVIDiotu tipi, par kuriem tev jāzina”

  1. I will let you know when I get home and let You is that the day we will get to the house we will get to the house

  1. Nu es laikam pārmaiņus pēc balsošu par to ākstu. Sen jau vajadzēja paretināt tās liekēžu rindas. Ceru ka šoreiz izdosies, un viena daļa dabūs to vīrusa smagāko gadijumu. Tie tautas laupītāji neko labāku nav pelnījuši. Varbūt pēc šīs epidēmijas atlikusajiem parādīsies sirdsapziņa, un patiesi sāks domāt un rūpēties par tautu.

   17
 1. Tas viss ir nieks. Visi tie Pļaviņi ar saviem sŪdeņiem. Lūk Krievijas experti, tie ir riktīgie meistari. Viens no viņiem paziņoja ka……dēļ tā ka pirmais vīruss izplatījies no sikspārņiem (krieviski – lidojošā pele), tad taču eiropiešiem jāsaprot ka vīrusu Eiropā izplata tieši peles. Tāda lūk lingvistiskā akrobātika.

  1. Pie mums peles ne rāpojošas ne lidojošās neēd un nelieto uzturā. Tad kāda huja pēc tu pus te iekšā kaut kādus sikspārņus! Kāpēc CilvēkS domā, ka var novelt vainu uz dabu?!

 2. likums nosaka, ka kriminalatbildiba atkariba no sekam var iestaties ar gadijuma, ja konstatets “apzināšanās” fakts, nevajag kādu konkrēti speciāl vai aiz neuzmanības aplipināt. Ja kaimiņš kādam būs pielaidis un cilvēks būs nopietni cietis, tad pret viņu var tik izvirzīta prasība un iestāties kriminālatbildība! Vajag tikai konstatēt “apzināšanās”faktu! Un tāds ir sasktāms pēc definīcijas kaimiņa gadījumā, jo viņš vnk ir ignorants aktieris – neprofesionālis ministrs, pajolis vnk kā tautā saka..viņa vieta ir uz skatuves, arī no labākajiem aktieriem viņš nav, cilvēks, es domāju, nav sevi vēl tā īsti dzīvē atradis…

  1. @kaimiņiene – bet 30eiro par diviem gramiem zāles viņs nav atdevis jau kopš laikiem, kad vēl kakls nebija tik resns un deldēja skatuves dēļus nevis deputāta krēslu.

 3. Nav iespējams atrast kategoriju Aldim, kurš vislabāk zina kā būtu jāvada valsts un ir speciālists visās jomās. Izlasīju kārtējo viņa rakstu facebook, ko pazīstami nošērojuši.. Ir jau daļa taisnības, bet populisms un cilvēki pavelkas. Jo valsts, kas esam visi mēs, jau neko nedara..

 4. Pag, kāda bij atšķirība, ja balso par vienu vai citu politiķi vai partiju? Piemirsies, kur tie gadi. Varbūt var kādu rakstu par šo jautājumu?

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *